Mieszkania treningowe zamiast schroniska

[object Object]
Mieszkania treningowe dla młodych bezdomnychTVN24
wideo 2/2

Pracownicy socjalni mówią, że młodych bezdomnych jest coraz więcej. Jedyną alternatywą dla ulicy są schroniska dla bezdomnych, przepełnione starszymi i żyjącymi tak od lat ludźmi. Młodym nie dają przykładu i namiastki domu, która na starcie w dorosłe życie jest niezwykle ważna. Warszawska fundacja "Po drugie" stara się wypełnić lukę w systemie. Jednym z rozwiązań są mieszkania treningowe.

Jednym z podopiecznych fundacji jest Patryk. Ma 21 lat i ostatnich siedem miesięcy spędził na ulicy. Rodzice wyrzucili go z domu. Nie miał pracy i mieszkania. Wpadł w kłopoty. - Wstawałem rano, ogarniałem się wśród bezdomnych. Lataliśmy, kradliśmy, różne takie rzeczy... ciężkie ale były - mówi chłopak.

Dzięki fundacji "Po drugie" dostał tymczasowy dach nad głową - tak zwane mieszkanie treningowe. W takim lokalu mieszkają też od niedawna 23-letnia Ida i 18-letnia Żaneta.

- Mój ojciec był alkoholikiem. Znęcał się nad nami wszystkimi tak to można ująć. W szczególności nad mamą. Mama się załamała - wspomina Ida Smaga. Kobieta zaczęła pić. Kiedy Ida miała 3 lata razem z rodzeństwem trafiła do ośrodka wioski dziecięcej. Rodzice zmarli.

Brak perspektyw i pomocy

W takiej sytuacji jest wielu innych młodych ludzi. Często łączy ich podobna przeszłość.

- Między innymi domy dziecka, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze. Czasem są to też osoby po aresztach śledczych i zakładach karnych. Zawsze bez zaplecza rodzinnego – mówi Agnieszka Sikora z fundacji "Po drugie".

Są to młodzi ludzie, którym brak perspektyw i pomocy. Zwykle trafiają do ośrodków dla bezdomnych. W tym - na warszawskiej Woli - spośród 180 osób, 20 to młodzi ludzie. W takich miejscach podświadomie szukają domu, którego tam nie znajdą.

- Mamy mieszkańców, osoby w wieku 50 lat, które już 20 lat żyją w schroniskach, jeżdżąc po całej Polsce. Jaki to jest przykład dla młodej osoby? - pyta Emilia Wesołowska z warszawskiego Ośrodka dla Bezdomnych Caritas.

Brak systemowych rozwiązań

W Polsce schroniska dla bezdomnych są jedyną alternatywą do ulicy. Fundacja "Po drugie" stara się wypełnić tę lukę w systemie. - My mamy rozwiązania w Polsce dedykowane dla osób dorosłych. Ale ta grupa młodzieży, młodych ludzi jest w naszym systemie pominięta - zaznacza Sikora.

Fundacja przy wsparciu warszawskich władz uruchomiła drugie mieszkanie dla młodych osób, które nie mają dachu nad głową. Pomaga też zapewnić noclegi w hostelach. Ale bezdomni mogą tu liczyć na więcej.

- Kiedy trafiłem do fundacji to pani mi powiedziała, pogratulowała mi, że jestem odważny, bo potrafiłem przyjść i poprosić o pomoc. Dlatego jestem wdzięczny fundacji - podkreśla Patryk.

Pracownicy fundacji mają co robić. Z ich obserwacji wynika, że bezdomnej młodzieży jest coraz więcej. Chociaż oficjalnych szczegółowych statystyk brak. Wiadomo, że wszystkich bezdomnych jest około 33 tysięcy. W samej Warszawie prawie trzy tysiące.

Ida z Żanetą mogą przebywać w mieszkaniu treningowym przez 2 lata. Potem będą musiały się usamodzielnić.

Mieszkania treningowe dla bezdomnej młodzieży działają w Warszawie od 2015 roku. Miasto przeznacza środki na ich dofinansowanie. Jak czytamy na stronie fundacji, do końca 2017 roku skorzystały z nich 54 osoby. Pośród nich, 25 zatrzymało się w mieszkaniach na dłużej (co najmniej trzy miesiące). Ten czas przeznaczony był na naukę, szukanie zatrudnienia i poprawę sytuacji finansowej. Podopieczni fundacji korzystali też z pomocy psychologów, terapeutów uzależnień i doradców zawodowych.

Sylwia Piestrzyńska, Magazyn "Polska i Świat"

kk

Pozostałe wiadomości

Stojące przy ulicy auto uniemożliwiło przejazd karetce pogotowia. Ratownicy do pacjenta musieli dotrzeć pieszo. Właścicielowi samochodu zostawili liścik. "Mamy nadzieję, że wywoła on jakieś refleksje" - zaznaczyli.

Auto blokowało przejazd, do pacjenta musieli dotrzeć pieszo

Auto blokowało przejazd, do pacjenta musieli dotrzeć pieszo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Warsaw Night Racing nie będzie bezkarne" - informują w mediach społecznościowych aktywiści z Miasto jest Nasze, zamieszczając pismo z sądu z informacją o przekazaniu sprawy prokuraturze do dalszego prowadzenia.

Sprawa nocnych wyścigów wraca do prokuratury

Sprawa nocnych wyścigów wraca do prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leśnicy w lesie na terenie Nadleśnictwa Przasnysz (Mazowieckie) znaleźli 60 plastikowych kanistrów zawierających prawdopodobnie niebezpieczne odpady. Większość owinięta była czarną folią. Sprawę wyjaśnia policja.

Kilkadziesiąt "pakunków" porzuconych w lesie. Leśnicy o "toksycznej zbrodni przeciwko naturze"

Kilkadziesiąt "pakunków" porzuconych w lesie. Leśnicy o "toksycznej zbrodni przeciwko naturze"

Źródło:
PAP

Na A2 przy węźle Konotopa zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby zostały poszkodowane i trafiły do szpitala. Były utrudnienia w ruchu.

Dwie osoby w szpitalu po zderzeniu na A2

Dwie osoby w szpitalu po zderzeniu na A2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Groźny wypadek w Ojrzeniu (powiat ciechanowski). Do szpitala trafiła 10-letnia dziewczynka potrącona przez kierowcę ciężarówki.

10-latka potrącona przez ciężarówkę

10-latka potrącona przez ciężarówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia, w godzinę "W", Warszawa po raz 81. zatrzyma się w ciszy i zadumie, oddając hołd tym, którzy w 1944 roku stanęli do nierównej walki o wolność. Na niebie tego dnia pojawi się znak Polski Walczącej.

Na niebie w godzinę "W" pojawi się znak Polski Walczącej

Na niebie w godzinę "W" pojawi się znak Polski Walczącej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po kontroli legalności pobytu dwie Gruzinki muszą w ciągu 30 dni opuścić Polskę i nie będą mogły wrócić przez dwa lata. Wszczęto też wobec nich postępowanie karne. Wszystko z powodu tego, co było w ich paszportach.

Pokazały paszporty i mają duże problemy

Pokazały paszporty i mają duże problemy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali w jednym z mieszkań w Ząbkach, gdzie pod opieką rodziców przebywało dziewięcioletnie dziecko z niepełnosprawnością. Wewnątrz panował bałagan. Okazało się, że rodzice byli pijani. Usłyszeli zarzuty. Dziecko trafiło do szpitala.

"Zaniedbane dziecko" z niepełnosprawnością trafiło do szpitala. Rodzice z zarzutami

"Zaniedbane dziecko" z niepełnosprawnością trafiło do szpitala. Rodzice z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

47-latek był oskarżony o co najmniej trzykrotne zgwałcenie małoletniej dziewczynki i jej wielokrotne molestowanie. Sąd skazał go na pięć lat więzienia. Wyrok jest prawomocny - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz.

Gwałcił, molestował i zastraszał dziewczynkę

Gwałcił, molestował i zastraszał dziewczynkę

Źródło:
PAP

Na Narodowym w piątek, 25 lipca, zaśpiewa Jennifer Lopez. Na stadion najlepiej wybrać się komunikacją miejską. Przed widowiskiem wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony.

Jennifer Lopez na Narodowym. Zmiany w komunikacji

Jennifer Lopez na Narodowym. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burmistrz warszawskiej Woli Krzysztof Strzałkowski poinformował o podpisaniu umowy na projekt i przebudowę fragmentów ulicy Chłodnej. Ulica jest wyłożona brukiem, w którym są pozostałości torów tramwajowych. Te elementy - jak zapewnia burmistrz - zostaną zachowane.

Przebudują Chłodną, zapłaci deweloper. Burmistrz: historyczny bruk i tory zostają

Przebudują Chłodną, zapłaci deweloper. Burmistrz: historyczny bruk i tory zostają

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były samorządowiec i działacz harcerski z Pionek koło Radomia (Mazowieckie) został oskarżony o molestowanie seksualne małoletnich oraz posiadanie i rozpowszechnianie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci. W czasie śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Za zarzucane 66-latkowi czyny grozi od dwóch do 12 lat więzienia.

Były samorządowiec oskarżony, został zatrzymany w ramach akcji "Barbossa"

Były samorządowiec oskarżony, został zatrzymany w ramach akcji "Barbossa"

Źródło:
PAP

18-latek kierujący fiatem stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Kierowca i dwóch pasażerów zostali przewiezieni do szpitala.

Uderzyli w drzewo, trzy osoby w szpitalu

Uderzyli w drzewo, trzy osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał Tomasza U. w sprawie potrącenia pieszego na rondzie Tybetu. Mężczyzna nie odpowiadał jednak za spowodowanie wypadku. Wyrok dotyczył złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, nieudzielenia pomocy poszkodowanemu i posiadania narkotyków.

Spadł autobusem z wiaduktu. Został skazany za drugi wypadek

Spadł autobusem z wiaduktu. Został skazany za drugi wypadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesienne Targi Książki zaplanowane na wrzesień przed Pałacem Kultury i Nauki zostały odwołane. Dyrektor imprezy twierdzi, że zarząd pałacu nie wskazał miejsca, w którym można ustawić namioty wystawców. Przedstawicielka PKiN widzi sprawę inaczej.

Jesienne Targi Książki odwołane. Organizator nie dogadał się z Pałacem Kultury

Jesienne Targi Książki odwołane. Organizator nie dogadał się z Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pasażerowie mogą już korzystać z nowego parkingu przy stacji Zielonka. To kolejny parking zbudowany w ramach Programu przystankowego.

Przy stacji w Zielonce jest nowy parking

Przy stacji w Zielonce jest nowy parking

Źródło:
PAP

Niezwykła roślina - dziwidło olbrzymie - po raz drugi zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy ogrodu podali orientacyjną datę. Pierwszy raz warszawskie dziwidło zakwitło w 2021 roku i przyciągnęło tłumy.

Jest wielkie i ma zapach padliny. Dziwidło znów zakwitnie. Botanicy podali datę

Jest wielkie i ma zapach padliny. Dziwidło znów zakwitnie. Botanicy podali datę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W najbliższą sobotę odbędzie się 34. Bieg Powstania Warszawskiego. Zawodnicy będą rywalizować na dwóch dystansach: 5 i 10 kilometrów.

Pamięci bohaterów i dla zdrowej głowy. Biegacze zmierzą się na dwóch dystansach

Pamięci bohaterów i dla zdrowej głowy. Biegacze zmierzą się na dwóch dystansach

Źródło:
tvnwarszawa.pl