Krzysztof Zygrzak znów jest burmistrzem Bemowa?

K. Zygrzak: To prezydent łamie prawoUrząd Dzielnicy Bemowo

"Wracam na stanowisko burmistrza Bemowa. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mi rację" - zapowiada Krzysztof Zygrzak i zwołuje zarząd. Władze miasta stopują jego zapał, nie wpuszczają do urzędu i przekonują, że "błędnie interpretuje wyroki".

Spór o stanowisko burmistrza Bemowa trwa od kilku miesięcy. Po wyborach samorządowych został nim Krzysztof Zygrzak, najbliższy współpracownik byłego wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego. Prezydent Warszawy nie udzieliła mu jednak koniecznych do sprawowania funkcji pełnomocnictw, tłumacząc to brakiem zaufania w związku z wybuchem tzw. "afery bemowskiej".

Skargi do sądu

Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała zarząd komisaryczny, na czele którego stanął Marek Lipiński. Odwołany Krzysztof Zygrzak od początku nie uznawał decyzji władz miasta, składając w tej sprawie liczne skargi do sądu. Jedna z nich dotyczyła uchwały rady miasta, w której stwierdzono nieważność wyboru Zygrzaka na burmistrza dzielnicy.

- Krzysztof Zygrzak złożył skargę w tej sprawie, a Wojewódzki Sąd Administracyjny ją oddalił. Radni miasta słusznie unieważnili powołanie zarządu, które miało miejsce w styczniu, na sesji rady dzielnicy Bemowo – tłumaczy rzeczniczka sądu Joanna Kube. Dlaczego? – Nie było podpisanego protokołu z tej sesji. Przedstawiono jedynie stenogram i plan, a to za mało – dodaje.

Kolejna skarga Zygrzaka dotyczyła uchwał rady miasta z września.Wówczas radni zorientowali się, że nie mieli wystarczających dokumentów, w tym oświadczenia Krzysztofa Zygrzaka o jego rezygnacji z funkcji burmistrza. Uznali, że bez tego nie mogli unieważnić wyboru. – Radni Warszawy chcieli sami unieważnić swoją poprzednią uchwałę w sprawie Bemowa (tę z sierpnia - red.). Nie mogli tego zrobić, bo takie prawo ma tylko wojewoda. Sąd przyznał więc rację Zygrzakowi – tłumaczy rzeczniczka.

Ostatecznie uchwały Rady Warszawy z września nie obowiązują, a sesji rady dzielnicy, na której odwołano i powołano Zygrzaka na burmistrza nie było, bo wciąż nie ma z niej protokołu.

"Wracam na stanowisko burmistrza"

Zygrzak został wybrany na burmistrza dwukrotnie. Po raz pierwszy w grudniu 2014 roku. Na sesji, która odbyła się miesiąc później podał się do dymisji, lecz podczas wyboru nowego burmistrza ponownie zgłosił swoją kandydaturę i… ponownie wygrał.

Dziś współpracownik Jarosława Dąbrowskiego jest przekonany, że to właśnie on powinien stać na czele zarządu. – Zgodnie z wyrokami sądu, sesja styczniowa, na której mnie odwołano i powołano no nowo, w ogóle się nie odbyła. Zatem obowiązują wybory z grudnia. Na ich podstawie nadal jestem burmistrzem – przekonuje (manewr z odwołaniem i ponownym powołaniem służył ukróceniu dyskusji, czy pierwszy wybór nie jest nieważny z powodu braku kworum - red.).

Zakaz wstępu do urzędu

W czwartek wieczorem Zygrzak zwołał więc posiedzenie zarządu. O godzinie 17.00 stawił się przed bemowskim ratuszem wraz ze swoimi zastępcami – Jakubem Gręziakiem i Radosławem Kulikowskim. Politycy nie zostali jednak wpuszczeni do budynku. – Przywitał nas pracownik urzędu miasta, oddelegowany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Poinformował, że władze miasta nie uznają naszego zarządu, więc nie mamy prawa wstępu – relacjonuje.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk sprawę komentuje krótko: - Nic się nie zmieniło. Burmistrzem Bemowa nadal jest pan Marek Lipiński, który działa na podstawie zarządzenia pani prezydent z września ubiegłego roku.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny analizował kilka spraw. W sześciu przyznał rację nam, a im tylko w jednej. Działania Krzysztofa Zygrzaka wynikają z jego życzeniowości i błędnej interpretacji przepisów – uważa rzecznik.

Uzasadnienie za kilka dni

Jakie będą dalsze działania władz miasta? – Na razie cierpliwie czekamy na pisemne uzasadnienie sądu w tej sprawie. Potem przeanalizujemy, co dalej i czy warto się odwoływać – dodaje.

Zygrzak odpowiada, że nie ustąpi. – Wyrok sądu jest jasny i zrobimy wszystko, aby prezydent go egzekwowała. Sposobów jest kilka. Od skarg do wojewody po zgłoszenia do prokuratury – zapowiada.

Rzeczniczka WSA przyznaje, że sprawa jest bardzo skomplikowana i pewnie będzie miała swój ciąg dalszy. – Pisemne uzasadnienie zostanie przedstawione stronom szybko. Zostało już podpisane przez sędziego sprawozdawcę, czekamy jeszcze na dwa podpisy. W przyszłym tygodniu będzie gotowe – dodaje.

Do rządzenia dzielnicą niezbędne są pełnomocnictwa udzielane przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Takie uprawnienia posiada Marek Lipiński i na tę chwilę on jest burmistrzem Bemowa.

Materiał Pawła Łukasika o konflikcie na Bemowie
Materiał Pawła Łukasika o konflikcie na BemowieTVN24

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Bemowo

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP