Kościół czy szkoła? Spór o cenną działkę na Odolanach

[object Object]
Działka przy Grodziskiej, na której miała powstać szkołaMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Działka przy ulicy Grodziskiej na Odolanach miała być przeznaczona pod budowę szkoły. Taką deklarację złożył burmistrz po spotkaniu z mieszkańcami ku ich wyraźnemu zadowoleniu. Dziś nie wiadomo, co zostanie z tej obietnicy, bo miasto planuje przekazać nieruchomość Archidiecezji Warszawskiej. W zamian za działkę na ursynowskiej Kopie Cwila.

- Działka przy Grodziskiej planowana jest do przekazania kościołowi za Kopę Cwila. Wszystkie strony wyrażają zgodę. Pozostaje kwestia wykonania operatów szacunkowych i uzgodnienia pewnych "technikaliów" - potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Negocjacje prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. - Transakcja nastąpi pewnie w ciągu kilku miesięcy - dopowiada wiceprezydent Michał Olszewski, ale zastrzega, że trudno mówić o konkretnych terminach. Póki co, miasto pracuje nad projektem uchwały, który zostanie skierowany do Rady Warszawy, by ułatwić cały proces.

Olszewski dodaje, że w przygotowywanym właśnie projekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla Odolan przy ulicy Grodziskiej wpisana zostanie funkcja kultu religijnego. Problem polega na tym, że kilka tygodni temu dzielnica obiecała mieszkańcom w tym miejscu szkołę podstawową. - Przy Grodziskiej znajdzie się miejsce i na kościół, i na szkołę - zapowiada Olszewski.

W jaki sposób? To wyjaśni się wtedy, gdy miasto pokaże projekt planu. Według wiceprezydenta, można się tego spodziewać "za trzy-cztery tygodnie".

Szkoła potrzebna na już

Szkoła na Odolanach to temat, który budzi wśród mieszkańców dużo emocjiI. Inwestycja zapowiadana jest od dawna i potrzebna "na już". Setki dzieci z nowych osiedli uczy się na razie w szkole przy ulicy Grabowskiej, która już jest przepełniona, a Odolany to wciąż wielki plac budowy, więc przybywa mieszkań i nowych uczniów.

Jesienią ubiegłego roku władze dzielnicy zorganizowały spotkanie z lokalną społecznością, na którym wspólnie zastanawiano się, gdzie zbudować szkołę. Mieszkańcy za najkorzystniejszą lokalizację podawali właśnie działkę przy Grodziskiej - największą, położoną w centralnej części Odolan, z dala od ruchliwym ulic i - co ważne - będącą własnością dzielnicy. Władze Woli zaproponowały inne miejsce - teren u zbiegu Ordona i Kasprzaka, ale pod wpływem sprzeciwu mieszkańców szybko się wycofały.

Dyskusja trwała kilka godzin, była bardzo burzliwa, ale wydawało się, że zakończona porozumieniem. Władze dzielnicy zadeklarowały budowę szkoły przy Grodziskiej w kilku etapach. Najpierw budynek, potem boiska, bo przez część nieruchomości przechodzą kable wysokiego napięcia . Do budowy pełnego kompleksu potrzebna jest więc przebudowa infrastruktury, a wcześniej - porozumienie z PKP i firmą Innogy.

Konsultacje społeczne ws. szkoły ma #Odolany #Wola wskazały nowe rozwiązanie: dwuetapową budowę szkoły na części działki przy Grodziskiej (kolor żółty) z dodatkowym boiskiem na Boguszewskiej. Teraz szybkie rozmowy z CKS, analizy i przetargi. Dzięx @szkolaliderow za moderację pic.twitter.com/FsJxLC5YZa— K.Strzałkowski (@KStrzalkowski) 9 listopada 2017

Budują przy Karlińskiego

Kilka tygodni po wspomnianym spotkaniu okazało się, że dzielnica zmieniła plany, a szkoła powstanie na działce przy Karlińskiego. Ta nieruchomość początkowo także była brana pod uwagę, ale bez większego entuzjazmu. Problemem była skomplikowana sytuacja prawna, bo teren miał zostać przekazany Archidiecezji Warszawskiej.

W połowie stycznia miejscy radni zdecydowali jednak o uchyleniu uchwały dotyczącej przekazania kościołowi działki przy Karlińskiego. Została w rękach dzielnicy, więc do budowy szkoły droga była otwarta. Władze Woli zdecydowały się ją wykorzystać i w pierwszej kolejności zbudować szkołę właśnie tu. Jako koronny argument podawano czas - w przypadku tej nieruchomości nie ma już roszczeń, kabli ani żadnych innych technicznych przeciwwskazań. Inwestycja może więc powstać stosunkowo najszybciej.

Co z działką przy Grodziskiej, która - według mieszkańców pozostaje najlepszą lokalizacją dla szkoły podstawowej? - W stosunku do tej działki sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Uzyskaliśmy od Innogy wstępne warunki przebudowy linii wysokiego napięcia. Prowadzimy również rozmowy ze spółką PKP S.A., która jest właścicielem sąsiednich działek. Niestety znaleźliśmy się w sytuacji, w której warunki przedstawiane przez naszych partnerów wzajemnie się wykluczają - informował wiceburmistrz Woli Adam Hać w niedawno wysłanym komunikacie prasowym urzędu.

Wymiana za Kopę Cwila

Działka przy Karlińskiego - jak informowała przed laty "Gazeta Stołeczna" - miała zostać przekazana kurii za Kopę Cwila. Malowniczy teren na Ursynowie przy ulicy Koński Jar i w pobliżu parku Kozłowskiego należała do archidiecezji po decyzji ówczesnego prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego. W 2005 roku przekazał go kościołowi jako rekompensatę za zabrane po wojnie grunty w rejonie ulic Kanonia i Krakowskie Przedmieście.

Na Kopie Cwila Archidiecezja chciała zbudować kościół, co spotkało się jednak z oporem mieszkańców i lokalnych polityków, m.in. Piotra Guziała. Batalia trwała kilka lat. Ostatecznie Archidiecezja wycofała się z pomysłu budowy świątyni i zwróciła się do ratusza z prośbą o zamianę działek na taką, gdzie będzie można ją zbudować. W 2015 roku "Gazeta Stołeczna" informowała: "prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz właśnie podpisała zarządzenie, w którym przejęła od Archidiecezji Warszawskiej grunty pod Kopą Cwila przekazane darowizną. (...) Tak kończy się trwająca blisko dekadę epopeja z walką o parkową zieleń".

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP