Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Kamienica Leopolda Daaba zabytkiem. "O jej wartości świadczą detale"

  Najnowsze


  Kamienica stojąca przy Stalowej 28/30 została wpisana do rejestru zabytków. Ta wzniesiona około 1896 roku czynszówka wyróżnia się zachowanymi detalami fasady.

  Budynek jest przykładem dobrze zachowanej praskiej kamienicy czynszowej, która pokazuje XIX-wieczny rozwój Nowej Pragi, a zarazem jest jednym z najstarszych murowanych budynków znajdujących się w tej części miasta.

  Kamienica upamiętnia Leopolda Daaba, członka Praskiego Komitetu Obywatelskiego, który w czasie I wojny światowej pomagał najuboższym mieszkańcom. Podczas okupacji hitlerowskiej działał on w konspiracji, oraz ukrywał osoby narodowości żydowskiej i członków Polskiego Państwa Podziemnego.

  Girlandy i modyliony

  - O wysokiej wartości artystycznej kamienicy świadczy zachowany detal fasady - listwy z ornamentem falowym i kimationami, ząbkowania, wicie roślinne, girlandy, kartusze, modyliony oraz konsole zdobione liśćmi akantu – wylicza Agnieszka Żukowska, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Obecnie są one rzadko spotykane na okolicznych budynkach – dodaje.

  Zabytek wyróżnia też oryginalny wystrój, składający się ze stolarki okiennej i drzwiowej z klamkami i szyldzikami, parkietów, sztukaterii oraz pieców. Cenne jest też wyposażenie mieszkań dawnych właścicieli.

  wp/ran

  Źródło zdjęcia głównego: MWKZ