Kamienica Leopolda Daaba zabytkiem. "O jej wartości świadczą detale"


Kamienica stojąca przy Stalowej 28/30 została wpisana do rejestru zabytków. Ta wzniesiona około 1896 roku czynszówka wyróżnia się zachowanymi detalami fasady.

Budynek jest przykładem dobrze zachowanej praskiej kamienicy czynszowej, która pokazuje XIX-wieczny rozwój Nowej Pragi, a zarazem jest jednym z najstarszych murowanych budynków znajdujących się w tej części miasta.

Kamienica upamiętnia Leopolda Daaba, członka Praskiego Komitetu Obywatelskiego, który w czasie I wojny światowej pomagał najuboższym mieszkańcom. Podczas okupacji hitlerowskiej działał on w konspiracji, oraz ukrywał osoby narodowości żydowskiej i członków Polskiego Państwa Podziemnego.

Girlandy i modyliony

- O wysokiej wartości artystycznej kamienicy świadczy zachowany detal fasady - listwy z ornamentem falowym i kimationami, ząbkowania, wicie roślinne, girlandy, kartusze, modyliony oraz konsole zdobione liśćmi akantu – wylicza Agnieszka Żukowska, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Obecnie są one rzadko spotykane na okolicznych budynkach – dodaje.

Zabytek wyróżnia też oryginalny wystrój, składający się ze stolarki okiennej i drzwiowej z klamkami i szyldzikami, parkietów, sztukaterii oraz pieców. Cenne jest też wyposażenie mieszkań dawnych właścicieli.

wp/ran

Źródło zdjęcia głównego: MWKZ

Pozostałe wiadomości