Najnowsze

Jamir, nowy mieszkaniec zoo. Oswaja się z sypialnią i wybiegiem

Najnowsze

Jamir w swojej nowej sypialni
Warszawskie Zoo / Facebook.comJamir w swojej nowej sypialni

Przyjechał do Warszawy z Wielkiej Brytanii. Na razie przebywa jeszcze w swojej sypialni, ale w najbliższy weekend pojawi się na nowym wybiegu dla panter. Wkrótce będzie miał też partnerkę.

Zdjęcia nowej pantery znaleźliśmy na stronie zoo na Facebooku. Jak mówi nam Anna Tadra z ogrodu zoologicznego, pokazują one pierwsze chwile po przyjeździe zwierzaka do Warszawy i umieszczeniu go w jego sypialni.

- Został przywieziony już 9 czerwca, ale nie informowaliśmy o tym wcześniej. Musiał się najpierw oswoić, zacząć jeść, a my z kolei musieliśmy wiedzieć, jak to zwierzę się przystosuje do nowego miejsca - przyznaje.

Był trochę wystraszony

Jak dodaje, cały proces przeszedł bardzo sprawnie. Jamir dzielnie przetrwał kilkunastogodzinną podróż z Thrigby Hall Wildlife Gardens w Wielkiej Brytanii. Był trochę wystraszony, ale nie sprawiał żadnych problemów. - Bardzo fajnie się zaaklimatyzował i już drugiego dnia zjadł kolację - wspomina Tadra.

Samiec będzie wypuszczony na wybieg już w środę wieczorem. Ma to być jedynie mała próba przed tym, co czeka go w najbliższy weekend. W zoo zakończyła się bowiem budowa nowego miejsca dla panter śnieżnych. Jest teraz wyposażone w skały i zieleń. Zostało zaprojektowane tak, aby nawiązywało do naturalnych siedlisk tych kotów, czyli terenów górskich, trawiastych i leśnych w środkowej Azji.

Nowy wybieg

Pierwsza prezentacja wybiegu (dla dziennikarzy) odbędzie się w czwartek. Weźmie w niej udział dyrektor zoo Andrzej Kruszewicz i wiceprezydent miasta Michał Olszewski. Natomiast goście ogrodu będą mogli oglądać wybieg od piątku.

Z tej okazji pracownicy zoo zaplanowali szereg atrakcji. W tym m.in. dwa spacery z przewodnikiem, pod hasłem "Śladami dzikich kotów" (w piątek o godzinie 12 i 13). W sobotę będzie malowanie buziek w kocie wzory, a w niedzielę warsztaty pod hasłem "Tajemnice panter śnieżnych".

Panterka Ajana

A to nie koniec niespodzianek. Jak mówi nam Anna Tadra, Jamir wkrótce będzie miał towarzyszkę. - Wiemy, że będzie to samiczka o imieniu Ajana, również dwulatka, która przyjedzie do Warszawy z Norymbergii w Niemczej, ale nie znamy dokładnej daty - informuje.

- Na razie przebywa w stadzie ze swoją matką, która jest w ciąży, więc zabieranie jej ze stada jest ryzykowne. Odłowienie kota przesunięto więc na czas po porodzie - dodaje nasza rozmówczyni.

Zobacz jak wygląda życie zwierząt w zoo:

[object Object]
Wilczki przyszły na świat w listopadziewarszawskie zoo
wideo 2/3

kw/mś

Pozostałe wiadomości