Egipskie mumie trafią na tomografię i RTG

Warszawa

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plNaukowcy przebadają mumie

42 ludzkie i zwierzęce mumie trafią dziś na badania do... Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku. Naukowcy będą szukać śladów nowotworów. Badania potrwają trzy lata, a zaczną się od tomografii i rentgena.

Badania zaczną się dziś, w Otwocku. Mumie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego i depozytów. - Prace podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy to prześwietlenia rentgenowskie i badania tomograficzne. Drugi etap obejmuje dalsze badania laboratoryjne - tłumaczy Kamila Braulińska, archeolog i zooarcheolog.

Szukają nowotworów i pasożytów

- "Warsaw Mummy Project: to największa na świecie realizowana na tak dużą skalę interdyscyplinarna inicjatywa naukowa, poświęcona badaniom starożytnych mumii - podkreśla Marzena Ożarek-Szilke. I dodaje: - Dotychczas prowadzono tylko kilka interdyscyplinarnych badań mumii, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, a w 2001 roku przeprowadzony został szereg badań na mumii w Krakowie - mówi Marzena Ożarek-Szilke.

Jak podkreślają naukowcy, ich badania mają jednak dużo większy zakres. - Zastosujemy kilka innowacyjnych technik, dzięki którym poznamy starożytnych Egipcjan oraz ich zwierzęta. Mamy nadzieję, że dowiemy się jak żyli, czym się za życia zajmowali oraz na co chorowali - opowiada Ożarek-Szilke. - Będziemy szukać chorób nowotworowych oraz pasożytniczych, które bardzo się zmieniały na przestrzeni dziejów - dodaje.

Badania będą trwały trzy lata. - Myślę, że pierwsze wyniki dostępne będą już za kilka miesięcy - zapowiada.

Na pomysł przebadania egipskich mumii wpadli Kamila Braulińska i Wojciech Ejsmond, archeolodzy, doktoranci Wydziału Historycznego i Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z bioarcheolog Marzeną Ożarek-Szilke, również związaną z Uniwersytetem Warszawskim.

Baran, kot i krokodyl

Pierwszy obejmuje zarówno mumie całopostaciowe, jak i fragmenty ciał ludzkich oraz zwierzęcych. Łącznie jest ich 42, z czego 13 to depozyty.

- Są z Muzeum Luwru. To baran, krokodyl i kot. Mamy też mumię z Muzeum Etnograficznego i mumie należące do Uniwersytetu Warszawskiego - powiedziała Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego w Warszawie.

ło/sk