Dzielnice tną "karpiówki", bo ratusz tak zarządził

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Nauczyciele ze stołecznych szkół muszą przełknąć gorzką pigułkę. Dowiedzieli się, że nie dostaną w tym roku zwyczajowych świątecznych premii zwanych "karpiowym". - To zarządzenie władz miasta - twierdzą przedstawiciele niektórych dzielnic. - Decyzje mogą podejmować zarządy dzielnic - tłumaczy rzecznik ratusza.

Sprawę opisał na warszawa@tvn.pl nauczyciel z Targówka. - Przed dwoma dniami dowiedziałem się nagle, że w tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich lat, nauczyciele z Targówka nie dostaną premii świątecznej, czyli tzw. "karpiowego". Trudno mi było przełknąć tą pigułkę, gdyż w mojej 8-letniej karierze nauczycielskiej jeszcze się to nie zdarzyło, ale pomyślałem, że kryzys, więc trudno, nie będzie kasy - relacjonował.

Wiadomość zaskoczyła lokalne środowisko nauczycieli. Wobec braku konkretnych informacji o przyczynach pojawiały się różne domysły dotyczące powodów obcięcia "karpiowego". Według jednej z opinii środki zostały przesunięte w budżecie dzielnicy, żeby było z czego zapłacić za noworoczne fajerwerki.

Targówek: to decyzja ratusza

Radna Targówka Agnieszka Kaczmarska, należąca do dzielnicowej komisji edukacji, w rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedziała, że obcięcie świątecznych premii nauczycielom wynika z oszczędności i nie jest tylko lokalnym przypadkiem. - Taka sytuacja jest w całej Warszawie. Wiceprezydent Paszyński zarządził, że ze względu na dziurę budżetową te premie nie będą wypłacane - wyjaśniała.

Według informacji Kaczmarskiej z wypłat "karpiowego" musiały się wycofać nawet te dzielnice, które miały w budżetach zabezpieczone środki na ten cel. - U nas na Targówku tak nie było, bo my w ogóle nie mieliśmy środków na te premie - przyznała. Dodała też, że nawet gdyby pieniądze na premie były wcześniej uwzględnione w dzielnicowej puli na edukację, nie mogłyby zostać przesunięte na cel nieoświatowy, taki jak np. pokaz sztucznych ogni.

Ratusz: decydują dzielnice, jeśli mają środki

Jednak według wyjaśnień, jakie otrzymaliśmy z biura prasowego urzędu miasta, rezygnacja z premii dla nauczycieli nie była obowiązkowa. - Decyzje dotyczące wypłaty dodatkowych nagród dla pracowników szkół i placówek oświatowych, tzw. "karpiówek", mogą być podejmowane na poziomie zarządów dzielnic - napisał rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. - Warunkiem wypłaty takich nagród jest wygospodarowanie stosownych środków w załączniku dzielnicowym w paragrafach płacowych - tłumaczy.

Jak twierdzi, w budżecie miasta nie ma wolnych środków, z których można by sfinansować premie. - Dzielnice wielokrotnie w ciągu minionego roku informowały o niedoborach. W tej sytuacji znalezienie dodatkowych środków na wypłatę przez dzielnice tzw. "karpiówek" nie wydaje się realne - podsumowuje Milczarczyk.

Bemowo: oszczędzamy, "karpiówki" nie są priorytetem

Co zatem z dzielnicami, które zaplanowały w budżetach kwotę na "karpiowe"? Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, należały do nich m.in. Włochy, Ursynów i Bemowo. - Nie wypłacamy w tym roku świątecznych premii nauczycielom - poinformował burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski. - Musieliśmy wprowadzić różne oszczędności, w tym między innymi cięcia wydatków na oświatę. Uznaliśmy, że wypłata "karpiówek" nie jest priorytetem - wyjaśnił.

Dąbrowski przyznał, że to nowa sytuacja, bo w poprzednich latach środków na premie starczało. Pytany o zalecenia ratusza w tej kwestii podkreślał, że decyzję podjął zarząd dzielnicy, kierując się stanem jej budżetu. - Może jak ktoś jest w opozycji do władz miasta, to się tak usprawiedliwia, że chciał dać premie, ale mu zabraniają - komentował.

Ursynów pieniądze na premie ma...

Nieco inaczej problem przedstawiają przedstawiciele władz Ursynowa. - U nas pieniądze na "karpiowe" są, bo mamy dobry budżet - poinformowała w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka dzielnicy Urszula Boruch. Czy to oznacza, że ursynowscy nauczyciele, w przeciwieństwie do kolegów z innych dzielnic, dostaną premie? Okazuje się, że wyjątków nie będzie i Ursynów także "karpiówek" w tym roku nie wypłaci. Dlaczego?

- To jest zarządzenie pana Paszyńskiego - tłumaczy rzeczniczka. - Ta sprawa była jakiś miesiąc temu u nas omawiana. Wysłaliśmy do pana wiceprezydenta pismo z pytaniem, czy nie możemy wypłacić premii, skoro nasz budżet na to pozwala i są w nim wygospodarowane środki. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi – opowiada Urszula Boruch.

...ale nie chce drażnić ratusza

Burmistrz Ursynowa Piotr Guział podkreśla jednak, że pismo z ratusza to "wskazówki", a burmistrzowie dzielnic mogą autonomicznie zdecydować o przyznaniu premii. Tylko że jego zdaniem sprzeciw wobec zalecenia ratusza w tej sprawie może się nie opłacić. Według niego w przyszłości mógłby zaowocować niechęcią miasta w jakiejś ważnej dla dzielnicy kwestii.

Dlatego sam też zrezygnował z wypłat "karpiowego". - Nie chciałem działać wbrew ratuszowi. Nie chcę, żeby w przyszłym roku mieszkańcy stracili w jakiejś innej sprawie. Muszę patrzeć w szerszym kontekście - wyjaśniał.

Joanna Smolińska

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP