Druga linia metra na Bródnie. "Bardzo ważny etap prac"

Najnowsze


Trwają prace związane z budową północno-wschodniego odcinka drugiej linii metra. Jak informuje urząd miasta, w najbliższym czasie rozpocznie się betonowanie stropu stacji Bródno.

"Wszystkie stacje linii M2 budowane są metodą podstropową. Polega ona na tym, że najpierw buduje się betonową płytę - przyszły strop stacji, a następnie wybiera się spod niej ziemię i w ten sposób powstają kolejne poziomy stacji aż do płyty dennej. Na stacji Bródno trwają już prace przy zbrojeniu pierwszej sekcji stropu" - czytamy w komunikacie ratusza.

"Bardzo ważny etap budowy"

Na dwóch pozostałych stacjach końcowego odcinka drugiej linii - Zacisze i Kondratowicza - robotnicy tworzą kolejne ściany szczelinowe. Jak wyjaśniał Bartosz Sawicki z firmy Gulermak, wykonawcy metra, są to betonowe wanny chroniące budowę przed zalaniem wodami gruntowymi oraz osuwiskami.

Ściany szczelinowe powstają przy użyciu specjalnych głębiarek. Pozwalają one na precyzyjne wykonanie wykopu, który ma być nie tylko głęboki, ale również wąski. Ten na koniec zalewany zostaje betonem.

"To bardzo ważny etap budowy, ponieważ to pierwszy konstrukcyjny element przyszłych stacji" - podkreśla w komunikacie urząd miasta.

Poza tym, ze względu na bliskie położenie od zabudowań mieszkalnych, wykonawca montuje ekrany akustyczne na stacjach Zacisze i Bródno.

Mają 36 miesięcy

Kontrakt na budowę północno-wschodniego odcinka II linii metra został podpisany we wrześniu 2018 roku. Długość etapu realizowanego w ramach tego kontraktu wynosi ponad cztery kilometry i składa się z trzech stacji: Zacisze, Kondratowicza i Bródno.

Za ostatnią z nich powstanie hala z 11 torami, służąca do postoju i zawracania pociągów. Wybudowane zostaną także trzy wentylatornie. Wykonawca, konsorcjum firm Astaldi i Gulermak, na zrealizowanie projektu wartego 1 397 895 000 zł ma 36 miesięcy.

W czerwcu także informowaliśmy o trwających pracach na budowie metra na Bródnie:

"Przed nami jeszcze dwa lata budowy"TVN24
wideo 2/2

ab/pm

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie/Facebook