Budują pomnik smoleński. "Pomimo trudności i rzucanych pod nogi kłód"

Warszawa

TVN24Budowa pomnika smoleńskiego postępuje

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odwiedził teren budowy pomnika smoleńskiego. Zdjęcia rosnącego monumentu zamieścił na Twitterze.

"Wielkie podziękowania dla projektantów i wykonawców pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, którzy, pomimo wielu trudności i rzucanych pod nogi kłód, realizują misję upamiętnienia tej największej po IIWŚ tragedii narodu polskiego" – napisał na Twitterze minister.

Dołączył kilka zdjęć z budowy. Widzimy na nich osadzoną w ziemi, obudowaną betonowymi płytami metalową konstrukcję. Pnie się kilka metrów nad poziomem gruntu, zarysowując schodkowy kształt przyszłego monumentu.

Mimo sprzeciwu radnych

Pozwolenie na budowę komitet budowy pomników wszystkich ofiar oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał 20 lutego. Ten pierwszy monument powstaje na pasie zieleni między placem Piłsudskiego a ulicą Królewską. Prace odbywają się pod dużym białym namiotem, który ustawiono miesiąc temu. Startem prac budowlanych zaskoczone były władze Warszawy.

Rada Warszawy, głosami Platformy Obywatelskiej, przyjęła stanowisko, w którym przeciwstawia się budowie pomnika smoleńskiego w tym miejscu. W praktyce stanowisko niewiele zmienia - nie rodzi skutków prawnych, ponieważ działka należy do Skarbu Państwa, a zarząd nad nią przejął wojewoda.

Ratusz twierdzi, że sprawa nie jest zamknięta, bo na protokole przekazania nie ma podpisu reprezentanta miasta. Poinformował już o złożeniu odwołania do ministra infrastruktury i wniosku do wojewody o uznanie za stronę w sprawie.

Informacja o pozwoleniu na budowę pomnikaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kz/b