Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Belweder przeszedł "mały lifting". Zamieszkają w nim William i Kate

Warszawa

Książęca para przyjedzie do Polski"Fakty po południu" TVN24
wideo 2/2

- Polskie władze chcą, by brytyjska para książęca czuła się w Warszawie jak w domu, dlatego zamieszka w Belwederze, a dzieci będą mogły się bawić nawet w jego ogrodach - poinformował na piątkowym briefingu Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta. Dodał, że budynek przeszedł "mały lifting".

- Para książęca zamieszka w Belwederze na te dni wraz z dziećmi - powiedział Szczerski, odnosząc się do czasu dwudniowej wizyty Kate i Williama. Podkreślił, że budynek będzie oddany do dyspozycji pary książęcej.

Szczerski zaapelował o uszanowanie prywatności gości tak, by "Belweder mógł być dla nich domem warszawskim". Podkreślił, że William i Kate spędzą tam "sporo czasu" pomiędzy oficjalnymi punktami wizyty. - Mogę zdradzić, że Belweder przeszedł mały lifting i jest przygotowany na obecność dzieci pary książęcej - dodał.

"Belweder dostosowany do potrzeb dzieci"

Szczerski, dopytywany przez dziennikarzy o zmiany, wyjaśnił, że rzadko zdarza się, by oficjalni goście "przyjeżdżali z całą rodziną". - Tam należało dostosować i pomieszczenia, ale także otoczenie Belwederu, żeby para książęca mogła czuć się w Warszawie, jak u siebie w domu. I żeby także dzieci wspominały ten pobyt w Warszawie miło. To oczywiste, że wymagało to pewnych przeróbek, głównie jeśli chodzi o wyposażenie. Szczerski powiedział, że jeśli tylko będzie sprzyjała pogoda, to George i Charlotte będą mogli pobawić się w ogrodach Belwederu.

- Tę wizytę traktujemy jako wizytę szacunku i przyjaźni. To jest wizyta, która ma wskazać również na te bardzo dobre relacje i społeczne, i międzyludzkie, także międzypaństwowe między Polską a Wielką Brytanią - powiedział Szczerski.

Warszawa i Gdańsk

Szczerski poinformował, że para książęca William i Kate wraz z dziećmi przybędzie do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem, a następnie będzie podjęta przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Około godziny 15.15 para książęca odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieściu. Obie pary - książęca i prezydencka - udadzą się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Para książęca weźmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Wieczorem odbędzie się przyjęcie, na którym książę William wygłosi przemówienie.

Drugi dzień wizyty w Polsce para książęca spędzi w Gdańsku.

Wizyta zakończy się w środę rano prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

William i Kate w Polsce

W trakcie pobytu Williamowi i Kate towarzyszyć będą ich dzieci: blisko 4-letni George (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnia Charlotte. Będzie to dla nich prawdopodobnie pierwsza podróż zagraniczna do kraju, który nie jest częścią Wspólnoty Brytyjskiej.

Książę William jest drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Następcą jest jego ojciec, książę Karol, a dzieci Williama i Kate - George i Charlotte - są odpowiednio na trzecim i czwartym i miejscu.

Na początku lipca do Warszawy przyleciał Donald Trump wraz z małżonką.

Hotel jak twierdza, snajperzy i "bestia". Tak służby pilnują bezpieczeństwa TrumpaTVN24
wideo 2/7

Czytaj także na tvn24.pl