Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Będą strzelać do dzików. Nie powiedzą gdzie, ale ma być bezpiecznie

Warszawa

ShutterstockJest pozwolenie na odstrzał dzików

Łowczy Lasów Miejskich dostali zielone światło na odstrzał dzików. Chodzi o zmniejszenie ich populacji na terenie Warszawy ze względów sanitarnych. Ich liczba ma się zmniejszyć o 50 osobników.

O pojawiających się w Warszawie zwierzętach pisaliśmy nie raz. Dziki zauważają mieszkańcy Ursynowa, Wilanowa, Białołęki Targówka, czy Wawra, a nawet bliskiej Pragi: podeszły np. w okolice Stadionu Narodowego. Informacje o zwierzętach często otrzymujemy na Kontakt 24. Odstrzał jest rezultatem rozporządzenia wydanego przez Wojewodę Mazowieckiego. Z całego Mazowsza ma zniknąć 240 dzików. Polować mają pracownicy Lasów Miejskich. Na odstrzelenie 50 dzików w Warszawie mają czas do 15 grudnia.

Względy sanitarne

- To odstrzał sanitarny. Wynika z zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Idea była taka, aby zmniejszyć liczbę zwierząt i tym samym ryzyko przenoszenia wirusa. Jeżeli tego nie zrobimy grożą nam kary - mówi Angelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich. Dodaje przy tym, że strzelać będą doświadczeni pracownicy. - To osoby, które pracują tutaj sporo lat, znajdą topografię miasta, wiedzą, jak zachowują się dzikie zwierzęta. Podobne odstrzały wykonywaliśmy już dwukrotnie. Teraz będą to robiły te same osoby - podaje Gackowska. Zapewnia też, że odstrzał nie będzie niebezpieczny dla mieszkańców stolicy. Powiadomiona zostanie komenda policji, dyspozytor straży miejskiej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Łowczy nie będą strzelać w pobliżu miejsca zamieszkania ludzi. Przedstawicielka Lasów Miejskich nie zdradza jednak konkretnych miejsc, gdzie pojawią się łowczy. Tłumaczy to względami bezpieczeństwa pracowników.

Co z dzikami?

Jak czytamy w Dzienniku Wojewody zastrzelone zwierzęta mają być utylizowane lub "przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny osób dokonujących odstrzału".

kz/mś

Dziki na Bródnie Kontakt24
wideo 2/6