BBC o morderstwie Brzeskiej i warszawskiej reprywatyzacji

Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plSkwer Jolanty Brzeskiej

Echa warszawskiej afery reprywatyzacyjnej i rocznicy morderstwa Jolanty Brzeskiej dotarły na Wyspy Brytyjskie. Reportaż z tej okazji wyemitowała BBC.

Reportaż Anny Meisel, dziennikarki BBC z polskimi korzeniami, pojawił się właśnie na stronie internetowej BBC. Został przygotowany w cyklu "On Assignment". Półgodzinna produkcja zaczyna się w zimowy poranek na warszawskich Kabatach, w miejscu gdzie sześć lat temu znaleziono tlące się jeszcze zwłoki Jolanty Brzeskiej.

W dalszej części opisuje historyczny kontekst - od II wolny światowej i Powstania Warszawskiego, przez komunizm i dekret Bieruta aż po próby naprawienia związanych z nacjonalizacją krzywd w "młodej demokracji". Autorka rozmawia z ofiarami dzikiej reprywatyzacji, działaczami lokatorskimi, prawnikami i urzędnikami z ratusza.

Cały czas próbuje też skontaktować się z Markiem Mosakowskim, który odzyskał m.in. kamienicę przy Nabielaka 9, gdzie mieszkała Brzeska. W końcu jej się udaje, ale słyszy tylko, że nie będzie komentował zarzutów, bo media kłamią na jego temat.

W ocenie BBC, najdziwniejszy wątek w dzikiej reprywatyzacji to fakt, że nowi właściciele kamienic pozywają miasto, a nawet byłych już lokatorów o odszkodowania z tytułu używania budynków.

- Ta historia mówi wiele o drodze, jaką przeszła Polska od powojennych zniszczeń, przez komunizm, aż do dzisiejszego, bogatszego dnia - konkluduje brytyjska rozgłośnia.

Reportaż kończy się informacją, że imieniem Brzeskiej nazwano skwer na Mokotowie.

Zobacz materiał o śmierci Jolanty Brzeskiej:

Sprawa Jolanty Brzeskiej
TVN24

r