Awantura o mieszkania komunalne. "Przez nie Berlin tonie w długach"


Po kilkugodzinnej i bardzo burzliwej debacie Rada Warszawy przyjęła dwa programy dotyczące kształtowania polityki mieszkaniowej. Przeciwko było kilku radnych Prawa i Sprawiedliwości, a także przedstawiciele lokatorów, stanowczo protestujący podczas całej dyskusji.

Chodzi o dwa dokumenty: "Polityka Mieszkaniowa - Mieszkania 2030" i Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Warszawy na lata 2018 – 2022. Ich założenia opisaliśmy na tvnwarszawa.pl w środę. To między innymi remonty pustostanów, zaprzestanie opalania lokali komunalnych węglem i zwiększenie zasobu miejskich mieszkań.

Lokatorzy obecni na sesji od początku przekonywali, że założenia programu to "urzędnicza nowomowa", w której nie ma żadnych konkretnych propozycji dla najuboższych realnie poprawiających ich warunki.

Protest na sali

Z każdą kolejną minutą atmosfera na sali była coraz bardziej nerwowa. Kiedy na mównicę wyszedł wiceprezydent Michał Olszewski, aby zaprezentować radnym założenia programów,- lokatorzy zaczęli krzyczeć. "Ratusz na bruk, bruk na ratusz", "Mamy dość", "Dlaczego kłamiecie?" - słychać było z widowni zapełnionej lokatorami. - Nas nikt nie słuchał przez 10 lat, teraz nas nie uciszycie - powiedział obecny wśród protestujących Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena.

Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO) uznała, że "w takiej atmosferze nie da się pracować" i ogłosiła przerwę. Pomogło. Po kilkunastu minutach atmosfera na sali uspokoiła się, a na mównicę wrócił Olszewski.

- Nasz program zakłada zwiększenie liczby mieszkań komunalnych. Uważamy, że one są potrzebne po to, by spełniać cele społeczne, które są na nas jako miasto nałożone - mówił. Dodał, że "nie tylko ilość jest ważna, ale i jakość tego zasobu". Zapowiadając zmiany, jakie mają nastąpić w miejskich lokalach, czyli m.in.: wyposażenie w toalety i kuchnie, i podłączenie do centralnego ogrzewania. Podkreślił też, że miasto planuje zarezerwować 40 milionów na remonty pustostanów w latach 2018-2019.

Wystąpienie wiceprezydenta Olszewskiego, delikatnie mówiąc, nie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony obecnych na sali lokatorów. Wielu z nich zabierało głos publicznie, z mównicy, zarzucając władzom Warszawy serie niedomówień.

"Prezydent zapowiedział, że do 2030 roku ratusz zbuduje 15 tysięcy "mieszkań miejskich". Definicja ta jest nieostra. Istnieje ryzyko, że władze używają jej intencjonalnie i większość budowanych lokali będzie przeznaczona nie dla ubogich (...), a dla osób majętnych. Obawę tę potwierdzi Wieloletni Program...", z którego wynika, że liczba mieszkań komunalnych wzrośnie o... 589" - czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.

Oprócz tego lokatorzy wiele razy podnosili, że "program tworzony jest na lata, a zmiany potrzebne są tu i teraz". Michała Olszewskiego nazwali zaś "statystycznym prezydentem", który operuje tylko na liczbach niemających wiele wspólnego z rzeczywistą sytuacją lokatorów. - Radnym powinno się urządzić wycieczkę po mieszkaniach socjalnych, wtedy zobaczą, jak żyją warszawiacy - wykrzyczała jedna z lokatorek.

Pojawiło się też kilka konkretnych propozycji. W tym najczęściej - dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną dla osób z mieszkań ogrzewanych w ten sposób, a po drugie - zwolnienie zadłużonych mieszkańców z odsetek od głównego długu, co proponowała wielokrotnie radna Paulina Piechna-Więckiewicz.

Radny prawicy o "Murzynach i Arabach"

Z niemałym zaskoczeniem przyjęto przemówienie nowego radnego Tomasza Mysłka, reprezentującego Prawicę Rzeczpospolitej. Przekonywał bowiem, że powinno się odchodzić od inwestowania w mieszkania komunalne, a wręcz przeciwnie - sprzedawać je. Jako argument podał przykład Berlina, który - jego zdaniem - "tonie przez to w długach sięgających miliardy euro".

- To wina socjalistów i komunistów, którzy rządzą tym miastem i wydają pieniądze na mieszkania komunalne i domy kultury dla Arabów i Murzynów - stwierdził. - Nie powinno być dopłat na czynsze czy inne historie - dodał.

W odpowiedzi radna Piechna-Więckiewicz zarzuciła mu, że tego typu uwagi są niestosowane. Natomiast radni z Prawa i Sprawiedliwości - widząc konsternację, jaka powstała po wystąpienia Mysłka - wielokrotnie podkreślali, że "nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości".

Kariera Mysłka w radzie miasta jest bardzo krótka. Dołączył do niej ledwie przed dwoma tygodniami, zastępując radnego Macieja Stasiaka (zrezygnował). Mysłek w wyborach startował z list PiS, ale - jak wspomnieliśmy - reprezentował na nich Prawicę Rzeczpospolitej.

Programy przyjęte

Po wyczerpaniu listy mówców głos ponownie wrócił do wiceprezydenta Olszewskiego. - Dziękuję wszystkim za przeczytanie dokumentu - powiedział na wstępie, po czym odniósł się do części zarzutów. Ponownie przekonywał, że liczba lokali komunalnych nie zmniejszy się - a wprost przeciwnie.

Zaś w kwestii braku lokali socjalnych powiedział, że te będą one wyodrębniane z obecnych lokali komunalnych. - Jeśli chodzi o dopłaty do rachunków za prąd, rozumiem ten postulat, absolutnie jestem za tym aby podnieść wysokość dodatków energetycznych, budżet państwa na to stać - powiedział. Dodał, że "w Warszawie trzy tysiące rodzin otrzymuje pomoc od miasta między innymi na opłaty za ogrzewanie".

Ostatecznie zarówno Polityka Mieszkaniowa – Mieszkania 2030, jak i Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Warszawy na lata 2018 – 2022 zostały przyjęte przez Radę Warszawy.

[object Object]
"100 tysięcy mieszkań do 2030 roku" TVN24
wideo 2/4

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl