Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Oto wizje Warszawy jutra

Najnowsze

Warszawa przyszłości
materiały promocyjneWarszawa przyszłości

Zielony plac Bankowy, nowa wizja ulicy Żelaznej i drugie życia osiedla za Żelazną Bramą - to projekty Warszawy przyszłości, który zyskały uznanie w oczach ekspertów w ramach konkursu FUTUWAWA.

Najlepsze eksperymentujące z dobrze nam znaną przestrzenią miejską pomysły na stolicę poznaliśmy w poniedziałek wieczorem. Nagrodę jury zdobyły aż trzy prace ex aequo.

Więcej zieleni!

Jedną z nich jest nowa wizja placu Bankowego. Pomysł na stworzenie tam "zielonego" deptaka, który pozwoliłoby na chwilę zapomnieć o zgiełku miejskim i swobodnie przejść pomiędzy Ogrodami Saskim i Krasińskich przedstawił Bartosz Jakubowski, student architektury.

„Przepływająca” pomiędzy budynkami zieleń to z kolei koncepcja dla okolic ulicy Żelaznej stworzona przez kolejnego studenta architektury Tomasza Kamińskiego. Autor zaproponował także centra lokalne na terenie po Browarach Warszawskich, fabryce Norblina czy zabudowę z placem na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Twardej.

Pomysł na MegaBlok w osiedlu za Żelazną Bramą przedstawił architekt Piotr Szcześniak. „Krawędzie megabloku, czyli główne ulice mają skończone pierzeje i tętnią życiem, z sklepami, usługami i gastronomią w parterach, tak jak to miało miejsce w przedwojennej Warszawie. Przy głównych ulicach znajduje się miejsce na nowe inwestycje budowlane (biura, hotele itp). Za fasadami wielkomiejskich ulic znajduje się przestrzenny i zielony mikroświat mieszkańców, gdzie zaspokajane są ich potrzeby społeczno-socjalne” – opisał autor.

Balony w kształcie bomb i kąpielisko na Wiśle

Wśród wyróżnionych prac znalazło się też Serso Abad Architetti, które zakłada instalację na PKiN czerwonych kwadratowych pierścieni.

Z kolei Filip Tofil zaproponował projekt DEBOMBING!, czyli symboliczne balony w kształcie bomb napełnione helem, które byłyby w jednym momencie wypuszczone do nieba. "Chcielibyśmy wypuścić w niebo setki balonów w kształcie bomb, aby odesłać je z powrotem tam, skąd spadały, a wraz z nimi odegnać widmo wojennej tragedii, w cieniu której wciąż żyje nasze miasto" - wyjaśnia autor.

Kąpielisko w formie oddzielnego kanału na Wiśle, w którym woda byłaby oczyszczana i regulowana, to idea Moniki Kalicińskiej.

W oczach internautów zyskała uznanie Góra Miejska na terenie FSO, zaplanowana przez Maję Wrońską i Annę Majewską.

Druga edycja

To była druga edycja konkursu FUTUWAWA na najlepszy projekt Warszawy przyszłości. W składzie jury konkursowego znaleźli się prof. Mirosław Duchowski, Sławomir Gzell czy prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich Marcin Mostafa. Partnerem konkursu jest od tego roku firma Ghelamco.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKTACH.

ran/mz

Pozostałe wiadomości