Camerimage w Warszawie: historia straconej szansy

Złota Żaba - główna nagroda festiwalu - fot. mat. promocyjne
Złota Żaba - główna nagroda festiwalu - fot. mat. promocyjne | indiatoday.intoday.in, accuweather.com, Reuters, APTN

Dyrektor Camerimage, jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, chciał przenieść swój festiwal z Łodzi do Warszawy. Nie przeniesie. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl ratusz nie jest zainteresowany tą propozycją.

Katowice, Poznań, Gdynia, Wrocław... Środowisko filmowe od dwóch miesięcy zadaje sobie pytanie: gdzie przeniesie się festiwal Plus Camerimage? Chęć jego organizacji zgłosiła nawet podkrakowska Wieliczka (z inicjatywą wystąpił jeden z radnych). Bo prestiżowy festiwal chciałoby mieć u siebie wielu, a organizatorzy szans nie odbierają nikomu. - Każde miasto ma szansę – tłumaczą.

Na giełdzie potencjalnych lokalizacji nie pojawia się jednak Warszawa. Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego.

Warszawa? Jak najbardziej

Kilkanaście dni temu zapytaliśmy twórcę i szefa festiwalu Camerimage czy istnieje możliwość przeniesienia go do Warszawy. - Jak najbardziej tak. Pójdę tam, gdzie warunki będą najlepsze – odpowiedział Marek Żydowicz i dodał, że taka zmiana byłaby odświeżającym impulsem.

Dyrektor wskazał na liczne atuty ewentualnej lokalizacji festiwalu w stolicy.

- Takiej infrastruktury hotelowej, gastronomicznej, transportowej i kinowej, jak w Warszawie, nie ma żadne inne miasto w Polsce. Tu jest stolica polskich mediów, tu jest duże lotnisko – wyliczał Żydowicz - Do łódzkiego Teatru Wielkiego [gdzie dotychczas odbywał się festiwal – red.] musimy przywieźć wszystko poza krzesłami: ekran, głośniki, dywan, dostarczamy też prąd i gastronomię. W Warszawie na pewno byłoby łatwiej – dodał.

Tajemnica krótkiego listu

Wobec tych informacji postanowiliśmy sprawdzić co na to osoby odpowiedzialne za kulturę w mieście. Dyrektor Biura Kultury nie chciał z nami rozmawiać przez telefon, ale poprosił o przesłanie pytań mailem. Spełniliśmy tę prośbę 11 marca, wysyłając cztery pytania. Odpowiedzi się jednak nie doczekaliśmy.

Wreszcie przed tygodniem udało się ustalić, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała listownie na propozycję Marka Żydowicza. List nie był długi, liczył 2-3 zdania i został nam odczytany przez urzędniczkę Biura Kultury. Prezydent docenia w nim walory festiwalu, dziękuje za propozycję włączenia się w jego organizację, ale odmawia, tłumacząc to zaangażowaniem w inne projekty festiwalowe. Tyle udało się zapamiętać. Treść listu miała nam zostać wkrótce przesłana mailowo, jednak urzędnicy szybko zmienili zdanie i, mimo ponawianych próśb, nie udostępnili jej nam do dziś.

Do czwartkowego wieczoru list nie dotarł do Marek Żydowicza. O jego treści dowiedział się od nas i nie chciał jej komentować.

WFF: nie boimy się konkurencji

Podczas rozmów z portalem tvnwarszawa.pl dyrektor festiwalu ujawnił, że po raz pierwszy projekt przenosin Camerimage do Warszawy pojawił się już kilka lat temu. - Ale dotarły do nas informacje, że sceptycznie nastawieni są organizatorzy innych ważnych, warszawskich wydarzeń filmowych. W każdym mieście pojawienie się naszego festiwalu budzi obawy kulturalnych beneficjentów środków samorządowych. Co do merytorycznej konkurencji, to się jej nie boję, ona mnie zawsze mnie uskrzydla – tłumaczy Marek Żydowicz.

Choć szef Camerimage nie mówi wprost o kogo chodzi, można domniemywać, że ma na myśli o Warszawski Festiwal Filmowy, który od lat współfinansuje ratusz. Zasadnym wydaje się pytanie, czy w stolicy jest miejsce na dwa festiwale filmowe europejskiego formatu?

- Jeśli będziemy musieli rywalizować w Warszawie, to tylko o najlepsze filmy – informuje Agnieszka Krawczyk, reprezentująca organizatora WFF i dodaje, że imprezy nie są dla siebie bezpośrednią konkurencją, bo mają inny profil. - Nasz festiwal jest nastawiony przede wszystkim na publiczność. Camerimage to raczej impreza dla profesjonalistów. Jestem pewna, że nie zdobyłby takiej popularności wśród widzów jak nasz – tłumaczy Krawczyk.

Ostry konflikt w Łodzi

Cała sprawa ma także podtekst polityczny. Marek Żydowicz pożegnał się z Łodzią w atmosferze skandalu. Szef Camerimage planował wybudowanie wraz z miastem centrum festiwalowo-kongresowe na potrzeby Camerimage i innych wydarzeń kulturalnych.

Centrum miał zaprojektować jeden z najbardziej cenionych architektów na świecie Frank Ghery. Sam projekt miał kosztować 48 mln zł, a cała inwestycja ponad 10 razy tyle. Sojusznikiem Żydowicza w realizacji jego wizji był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Jednak w połowie stycznia Kropiwnicki został ze swojej funkcji odwołany w referendum, a radni Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej stwierdzili, że miasto nie podoła finansowo temu projektowi.

- To jest nie miasto kultury! To jest miasto polityki! – komentował na gorąco Marek Żydowicz i ogłosił, że nie zorganizuje festiwalu w Łodzi.

Czy konflikt Żydowicza z łódzką Platformą stał się przeszkodą w zorganizowaniu festiwalu w Warszawie, również rządzonej przez PO i SLD? To jedno z pytań, na które nie udzielono nam odpowiedzi w warszawskim ratuszu.

Z Torunia do łodzi, z Łodzi do...

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Od 1993 roku odbywał się w Toruniu. Do Łodzi przeniósł się w 2000 roku. Najlepszych operatorów festiwalowe jury nagradza Złotymi Żabami.

Decyzja o nowej lokalizacji musi być podjęta do końca kwietnia. Dziś nie jest pewne, czy festiwal w ogóle się odbędzie.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | indiatoday.intoday.in, accuweather.com, Reuters, APTN

Pozostałe wiadomości

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl