Otwarcie trasy S8

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Z tym punktem w naszym rankingu mieliśmy duży kłopot. Z jednej strony nie ma się czym chwalić, skoro większość drogowych inwestycji notuje wielomiesięczne opóźnienia. Z drugiej - nie można nie odnotować, że dróg przybywa.

W 2010 roku, dosłownie w ostatniej chwili do rankingu dodaliśmy punkt o drogach. Decyzja rządu, który skreślił warszawskie wylotówki z listy inwestycji na najbliższe lata, zajęła w zeszłorocznym plebiscycie drugie miejsce. Nic dziwnego - drogi to w Warszawie palący problem. Jak to wyglądało w 2011 roku?

Zaczęło się nieźle - pod koniec stycznia drogowcy oddali do użytku pierwszy odcinek trasy ekspresowej w Warszawie; odcinek drogi S8 od węzła Powązkowska do węzła Konotopa, gdzie w przyszłości połączy się z autostradą A2. Wtedy znaczenie tej trasy wzrośnie, tym bardziej że mniej więcej w tym samym czasie zakończy się modernizacja trasy Toruńskiej, która stanie się tym samym kolejną warszawską ekspresówką.

Im dalej w las...

Niestety, potem drogowcom szło już znacznie słabiej. Nieudało się w terminie otworzyć tak bardzo oczekiwanego przez mieszkańców Białołęki mostu Północnego. W ostatnich dniach 2011 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał aneks do umowy z wykonawcą i zgodził się na przesunięcie terminu na czerwiec 2012 roku. Do zrobienia został m.in. wiadukt nad ul. Modlińską, torowiska na moście i prace wykończeniowe.

Z opóźnieniem oddano do użytku wiadukt ulicy Andersa na wysokości dworca Gdańskiego i wiadukt ul. Cybernetyki. Ten pierwszy przywrócił połączenie między Żoliborzem a Śródmieściem. Drugi ułatwił ruch w rejonie Okęcia i Służewca.

... tym więcej drzew

Jedną wielką katastrofą można nazwać to, co dzieje się na ulicy Dźwigowej. Podtapiana i zamykana niezliczoną ilość razy wreszcie doczekała się remontu, ale jego końca wciąż nie widać. Nie jest też wcale pewne, czy przyniesie on oczekiwany efekt. Ulica ukryta w tunelu pod torami kolejowymi może znów znaleźć się pod wodą.

Rzut na taśmę

30 grudnia drogowcy postanowili jeszcze powalczyć o miejsce w rankingu. Choć sami zapowiadali, że nie dadzą rady przed sylwestrem, otworzyli węzeł Łopuszańska. Budowa trzypoziomowego skrzyżowania opóźniła się o kilka miesięcy, ale w końcu się udało. Niestety, dla kierowców z Pruszkowa i okolic nie oznacza to na razie wielkiej poprawy. Al. Jerozolimskie są przebudowywane jeszcze w dwóch miejscach.