Przegrana walka o ESK

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.pl

Przegrana walka o Europejską Stolicę Kultury, była porażką spektakularną. Ci, którzy starali się o tytuł, teraz są skłóceni. Wielu wskazuje, że pieniądze przeznaczone na projekt zostały roztrwonione. Rzeczywiście. Choć, program ESK miał być kontynuowany, to już po kilku miesiącach zostało po nim niewiele. Smutnym finałem dla ESK stał się artykuł w "Fakcie", który pokazał szefową kulturalnego projektu, niszczącą sąsiadowi samochód.

- Nie mówimy, że przegraliśmy. Po prostu nie zostaliśmy wybrani. Trochę może wytracimy ten impet, ale jeśli tylko koniunktura się utrzyma, to nasz program będziemy realizowali - przekonywała chwilę po ogłoszeniu wyniku Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ludzie odeszli

Prezydent Warszawy podkreślała, że niezwykle ważnym doświadczeniem było połączenie sił urzędników, ludzi kultury i środowisk pozarządowych w staraniach o tytuł. Dziś większość tych osób łączą z ratuszem wyłącznie złe wspomnienia. Pełnomocniczka prezydent ds. ESK Ewa Czeszejko-Sochacka startowała w wyborach do parlamentu i, mimo że mandatu nie zdobyła, musiała odejść z urzędu. Miasto nie zdecydowało się wykorzystać doświadczenia szefowej rady programowej Bogny Świątkowskiej czy kierownika artystycznego Grzegorza Piątka do pracy na rzecz miasta.

- Odpowiadali wyłącznie za aplikację. Ich kontrakt skończył się wraz z ogłoszeniem wyników. Pewnie, gdyby rezultat był inny, ich los potoczyłby się inaczej - mówi dziś Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Raportu nie ma

Działacze organizacji pozarządowych konsekwentnie domagali się podsumowania starań o ESK. Przekonywali, że merytoryczne i finansowe podsumowanie jest konieczne, aby wyciągnąć konstruktywne wnioski z porażki. Prosili, apelowali, naciskali, ale ewaluacji się nie doczekali. Jej namiastką pozostały dokumenty ujawnione przez dziennikarkę "Gazety Stołecznej". Choć zawierają one liczby, próżno szukać w nich nazwisk. Nie wiadomo więc, na co tak naprawdę poszły pieniądze.

Tłumacząc enigmatyczność informacji, urzędnicy powoływali się na ustawę o ochronie danych osobowych. Utajnienie części danych wywołało w internecie falę spekulacji, domysłów i oskarżeń. Ratuszowi udało się poróżnić mówiący dotychczas jednym głosem sektor pozarządowy.

- Przygotowaliśmy sprawozdanie z naszych działań i uważamy, że to wystarczy. Ewaluacja jest potrzebna tylko przy działaniach powtarzalnych, a przez najbliższych kilka nie będziemy ubiegać się o tytuł ESK - tłumaczy Agnieszka Kłąb. - Wyciągnęliśmy swoje wnioski co do polityki kulturalnej. Teraz skupmy się na tym co przed nami - dodaje.

Inaczej widzi to Aldona Machnowska-Góra, przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury. - Myślę, że szczegółowy raport ujawniłby niekompetencję wielu zaangażowanych osób. Mogłoby też wyjść na jaw, że o pewnych sprawach decydowały prywatne względy - dodaje.

Zostały cztery festiwale i...

W opinii urzędników ratusza, sukcesem jest kontynuacja i rozwijanie kilku festiwali. Warszawiakom spodobał się klubowy Warsaw Music Week. Coraz bogatszy program ma realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej festiwal Warszawa w Budowie. Drugi oddech złapał organizowany już bez udziału miasta Orange Warsaw Festival. Z myślą o ESK reaktywowano nadwiślańskie Przemiany, których dni wydawały się policzone.

Urzędnicy ratusza przypominają także Park Rzeźby Pawła Althamera i pierwsze rzeźby Magdaleny Abakanowicz prezentowane w przestrzeni publicznej (lokalizacja jest jednak dosyć nieszczęśliwa).

... Program Rozwoju Kultury

Zarówno urzędnicy, jak i strona pozarządowa, za sukces uważają przyspieszenie, a wreszcie zakończenie prac nad Programem Rozwoju Kultury 2020. Dokument powstawał równolegle do aplikacji ESK, niesie te same idee i ma realnie zmienić sposób zarządzania warszawską kulturą. Póki co, dokument stał się dla władz listkiem figowym przykrywającym czerwcową porażkę. Wciąż nie wiemy, kiedy PRK nabierze rangi oficjalnej uchwały Rady Warszawy. Kiedy dopytujemy o termin, najbardziej precyzyjna odpowiedź jaką słyszymy brzmi "po Nowym Roku". A przecież od uchwały do realizacji jest daleka droga.

Według Agnieszki Kłąb, wszystko idzie w dobrym kierunku a pewne zmiany już nastąpiły. - Pojawił się system trzyletnich dotacji, który pozwala efektywniej planować wydatki. Wprowadziliśmy ekspercki system oceny wniosków - wylicza.

Aldona Machnowska-Góra, do krótkiej listy pozytywnych efektów ESK dokłada współpracę międzymiastową. - Nawiązaliśmy kontakty z organizacjami zajmującymi się kulturą i instytucjami w innych miastach, które startowały w konkursie. Działamy szerzej, wyszliśmy z zaścianka kultury w naszym mieście - podsumowuje.

Warszawa w ciągu czterech lat przeznaczyła na starania ESK blisko 16 milionów złotych.

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24