Tramwaj na Tarchomin: "ZTM sobie nie radzi"


- Zarząd Transportu Miejskiego nie radzi sobie z przygotowaniem tramwaju na Tarchomin - przekonuje radny Białołęki. Wytyka, że wniosek o decyzję środowiskową dla inwestycji musiał być już kilkakrotnie uzupełniany. A ratusz odpowiada, że chce dokumentację dobrze przygotować.

- Tramwaj na Tarchomin jest przygotowywany od 2008 roku. Właśnie minął rok od uchylenia decyzji środowiskowej przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a ZTM nie jest w stanie pozyskać nowej - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojciech Tumasz, radny Białołeki.

Zatrzymali mieszkańcy

Chodzi o linię, która miałaby przebiegać od mostu Skłodowskiej-Curie, przez ulicę Światowida, do pętli Winnica w pobliżu ul. Modlińskiej. Nadal jednak nie jest gotowa część tramwajowa na samej przeprawie. A do tego doszły problemy właśnie z dokumentacją środowiskową na odcinek w głąb Białołęki.

Już w 2009 roku ZTM złożył pierwszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Jednak wydany dokument skutecznie zaskarżyli mieszkańcy z rejonu ul. Poetów na Białołęce.

- Od momentu uchylenia decyzji środowiskowej Biuro Ochrony Środowiska trzy razy wzywało ZTM do uzupełnienia dokumentacji. Dotyczyło to m.in. kwalifikacji inwestycji i właściwej inwentaryzacji terenu - wylicza Tumasz. - Po trzecim wydawało się, że jest na tyle dobra, że można ją przesłać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - przypomina Tumasz.

Do 20 lipca

I wpłynęła, ale okazało się, że wymaga uzupełnienia. O co tym razem chodziło?

24 maja wpłynął do RDOŚ wniosek prezydent miasta o uzgodnienie warunków realizacji budowy linii tramwajowej pomiędzy Trasą Mostu Północnego a pętlą Winnica.

- Wraz z wnioskiem otrzymaliśmy raport, który określa wpływ inwestycji na środowisko. Analizowaliśmy go, a w międzyczasie, 9 lipca, wpłynęło do nas jego uzupełnienie - wyjaśnia Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

- W postaci autokorekty przedłożono wyjaśnienia m. in. z zakresu ochrony przed hałasem, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, zgodności planowanej inwestycji z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz numerów działek, na których realizowana będzie inwestycja – dodaje. I zaznacza, że obecnie trwa analiza przedłożonej przez Ratusz dokumentacji.

RDOŚ do 20 lipca zajmie stanowisko w tej sprawie.

Decyzję środowiskową wydaje prezydent Warszawy. Dopiero później będzie można ogłosić przetarg na budowę linii tramwajowej.

"Dobrze przygotowana"

Zdaniem Tumasza, ZTM po prostu nie radzi sobie z przygotowaniem linii na Tarchomin. Dlatego skierował do prezydent miasta pismo z wnioskiem o odebranie zarządowi nadzoru nad inwestycją.

Władze stolicy nie rozważają jednak zmian. - Pamiętajmy, że poprzednia decyzja była zaskarżona i skutecznie była blokowana budowa tej trasy. Chcemy, aby ta decyzja i pełna dokumentacja były bardzo dobrze przygotowane, żeby nie było blokowania inwestycji przez zaskarżenie - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Pomysły radnego

Radny Tumasz apeluje też do władz miasta o budowę pętli w rejonie ulicy Światowida. - Wtedy mogłyby tam dojeżdżać również tramwaje jednokierunkowe, a nie tak, jak zaplanowano dwukierunkowe. Dodatkowo mogłaby służyć za pętlę techniczną dla Tarchomina - twierdzi Tumasz.

Tramwaj na TarchominZTM

Radny upomina się też o monitoring na pętli FSO Żerań. - To jest teren odludny. Mają tam miejsce różne sytuacje niebezpieczne. Można by zainstalować kamery monitoringu na przykład w ramach planowanej budowy linii tramwajowej z Żerania FSO wzdłuż Modlińskiej - przekonuje.

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl