Nowa Rotunda "wychodzi" z ziemi

Odbudowa Rotundy
Odbudowa Rotundy
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
Odbudowa RotundyLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Pierwsze elementy nowej Rotundy wyłaniają się zza metalowych płotów na placu budowy przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. "Słupy w części podziemnej i słup centralny zostały już zamontowane. Cała konstrukcja Rotundy ma być gotowa do lutego" – pisze "Rzeczpospolita".

Postępy prac przy budowie nowej Rotundy obserwował reporter tvnwarszawa.pl. – Dotąd odbudowa przebiegała na poziomie prac podziemnych. Teraz zaczynają wyłaniać się pierwsze elementy szkieletu budynku. Konstrukcja powoli pnie się nad ziemią – opisuje Lech Marcinczak.

Na zdjęciach zrobionych przez naszego reportera widać, że pojawił się już centralny słup konstrukcji i mniejsze elementy wokół niego. - Prace przebiegają intensywnie. Na miejscu jest mnóstwo ciężkiego sprzętu - zauważa Marcinczak.

Jak podaje dziennika "Rzeczpospolita", 500-tonowa stalowa konstrukcja nowej Rotundy powstaje w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. Ma być gotowa do lutego. Kamień węgielny na budowie wmurowano w połowie września 2017 roku. Wcześniej - od marca - trwały prace związane z rozbiórką 50-letniego budynku i przygotowaniem terenu pod nową konstrukcję.

Stalowa konstrukcja

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mirosław Cichy, z Grupy Kapitałowej Węglokoks, do której należy Huta Pokój opowiedział o szczegółach konstrukcji budynku.

- Stalowy szkielet Rotundy będzie się składał łącznie z 21-tonowego słupa o wysokości ponad 13,5 metrów, 13 słupów obwodowych podziemnych o wysokości 3,5–4 metrów i 48 słupów obwodowych naziemnych, których wysokość wyniesie 11–13 metrów, oraz stalowej korony, a cała konstrukcja, w której znajdą się także drobniejsze elementy stalowe, będzie ważyła ponad 500 ton – tłumaczy Cichy.

Zapowiada też, że większość stalowych elementów zostanie zabezpieczona przed korozją i pokryta specjalną przeciwpożarową farbą.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" pierwsze części konstrukcji wyjechały z Rudy Śląskiej do Warszawy w połowie listopada. Ich transport jest logistycznym wyzwaniem, ponieważ są one przewożone w całości.

Koncepcja odbudowy

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrała koncepcja polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.

Budynek nowej rotundy ma pełnić zarówno funkcję komercyjną, jak i publiczną. "Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Przestrzenią publiczną będzie Salon Miejski obejmujący pierwsze piętro budynku. Ponad 500 mkw. umożliwi realizację złożonych przez mieszkańców Warszawy pomysłów, takich jak między innymi: multimedialny punkt informacji, miejsce odpoczynku - spotkań, galeria sztuki, kawiarnia" – czytamy w komunikacie biura prasowego PKO BP.

Koncepcja odbudowy Rotundy zakłada, że zachowa ona dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Jednocześnie stanie się nowoczesnym budynkiem. Konieczność rozbiórki była argumentowana tym, że szkielet budynku z częściami pochodzącymi z odbudowy z 1979 roku, zupełnie nie nadaje się już do użytkowania.

Oryginalne elementy

Początkowo zakładano, że nie zostaną wykorzystane żadne z części konstrukcyjnych starego budynku. W marcu stołeczny konserwator wstrzymał rozbiórkę Rotundy, próbując doprowadzić do wpisania budynku do rejestru zabytków. Nie udało się do tego doprowadzić, ale dzięki jego staraniom zadecydowano, że pewne elementy oryginalnej budowli znajdą się w nowym projekcie.

- Jako elementy ekspozycji mają być zachowane pewne elementy. To dźwigary dachu, kilka najlepiej zachowanych, a także górna część, tak zwany parasol. Te części znajdą się w nowej Rotundzie. Będą widoczne – zapewniał w kwietniu 2017 roku Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Powojenny modernizm

Rotunda została oddana do użytku w 1966 roku. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, czyli zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce. 15 lutego 1979 roku w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 roku.

kk/b

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24