Dynamiczny finisz kampanii prezydenckiej

[object Object]
Sondaż daje wygraną Rafałowi TrzaskowskiemuTVN24
wideo 2/5

To już ostatnie godziny przed ciszą wyborczą i ostatnie chwile, kiedy kandydaci na prezydenta Warszawy mogą przekonywać do siebie wyborców. Sprawdzamy gdzie są i gdzie będą w tuż przed I turą wyborów.

To najprawdopodobniej najbardziej intensywna kampania w historii wyborów samorządowych w Warszawie. Formalnie trwa od blisko dwóch miesięcy, czyli od dnia, w którym premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów. Ale tak naprawdę toczy się już od niemal pół roku, po tym, jak okazało się, że to Patryk Jaki będzie kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego. Ten drugi swój start ogłosił jeszcze wcześniej, bo już w listopadzie 2017 roku.

36 impulsów

Patryk Jaki ze Zjednoczonej Prawicy stawił się po godzinie 10 na stacji Warszawa-Koło, by wspólnie z wiceministrem infrastruktury Andrzejem Bittelem rozmawiać o postępie prac remontownych na kolei.

Śladem kandydata na prezydenta podążał Paweł Łukasik, reporter TVN24. Jak mówił, wieści niosły, że Jaki ma przyjechać drezyną.

O 12 Jaki ruszył z kolei z akcją 36 impulsów. Wystartował na placu Defilad, gdzie mówił o swojej wizji tego terenu.

Kolejnym punktem dnia kandydata prawicy była konferencja z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, dotyczyła walki ze smogiem. - Wreszcie mamy bardzo poważne pieniądze na walkę o czyste powietrze. Wiele osób o tym mówiło, ale nikt tego nie robił. Po raz pierwszy mamy tak duże środki - zaznaczył Jaki.

Minister Kowalczyk zaznaczył z kolei, iż rządowy program "Czyste powietrze" jest szczególnie istotny dla Warszawy. - Warszawa niestety nie spełnia warunków czystości powietrza. Powodowane jest to przez dwa czynniki, tak zwane kopciuchy w domach jednorodzinnych oraz problemy wynikające ze spalin samochodowych - powiedział.

Po postulatach dotyczących smogu Jaki mówił o budowie 19. dzielnicy. Na krótkiej konferencji w tej sprawie towarzyszyła mu kolejny członek rządu - tym razem była to minister Jadwiga Emilewicz.

Akcja Jakiego ma się zakończyć po 36 godzinach, czyli o 23.30 w piątek, na placu Bankowym.

Podczas tego przedwyborczego maratonu kandydat ma odwiedzać różne miejsca, w różnych dzielnicach Warszawy.

Akcja 24 godziny

W czwartek na swej ostatniej przed pierwszą turą wyborów samorządowych konwencji wystąpi kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. W południe zapowiedział budowę ogrodów wiedzy, czyli edukacyjnych placów zabaw, w każdej stołecznej dzielnicy.

- Chcemy, żeby w każdej dzielnicy Warszawy znalazł się tego typu ogród, który będzie zachęcał młodzież do robienia eksperymentów, swobodnego myślenia. Będzie można wykonywać eksperymenty z dziedziny fizyki, optyki, mechaniki - mówił na konferencji Trzaskowski.

Po południu natomiast kandydat KO zorganizował konwencję z udziałem władz mazowieckiej i warszawskiej PO, a także kandydatów na radnych.

W wystąpieniu podczas warszawskiej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej Trzaskowski powiedział, że niedzielne wybory to "najważniejsze wybory w Warszawie od lat".

- To jest ta chwila, kiedy musimy wszyscy zabrać głos. Cała Polska na nas w tej chwili patrzy, dlatego że te wartości, na których była budowana Warszawa, to są wartości, na których była budowana Polska. I dlatego te dni, te ostatnie godziny są tak niesłychanie istotne: żebyśmy się wszyscy zmobilizowali - mówił Trzaskowski.

Konwencja Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej
Konwencja Trzaskowskiego i Koalicji ObywatelskiejTVN24

Po konwencji zarówno Trzaskowski, jak i kandydaci na radnych mają ruszyć do pracy tak, by maksymalnie wykorzystać ostatnie godziny kampanii wyborczej. - Ja będę przez te 24 godziny po konwencji w miejscach, które są ważne dla Warszawy i dla warszawiaków. Będziemy cały czas rozmawiać - tutaj chodzi o to, żeby pokazać pełną determinację, pokazać jak ważny jest ten głos i że nic nie jest przesądzone - podkreślił kandydat na prezydenta stolicy.

Akcje w centrum

Z Jan Śpiewak i członkowie jego komitetu spotkali się w Pałacu Kultury i Nauki przed salą obrad rady miasta, by mówić o petycji, którą skierowali do Rady Warszawy. Chcą, by radni zajęli się pomysłem komitetu Wygra Warszawa na stworzenie Parku Centralnego wokół PKiN.

Od rana rozmowy z warszawiakami prowadzi również Jacek Wojciechowicz, kandydat komitetu Akcja Warszawa na prezydenta stolicy. Były wiceprezydent był w centrum miasta, później będzie na Targówku, w Wawrze i w Wesołej.

Z kolei ruchy miejskie z kandydatką Justyną Glusman przedstawiły przed Pałacem Kultury i Nauki symboliczną "kulę smogową", czyli szklaną pamiątkową kulę, która ma oznaczać warszawski smog.

Aktywiści chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że ich zdaniem poprzednie ekipy nie poradziły sobie z rozwiązaniem tego problemu. Zapewniali , że dla nich walka z zanieczyszczeniem powietrza to priorytet.

Rozenek z pomysłami dla osób LGBT

Andrzej Rozenek, kandydat SLD Lewica Razem przedstawił w czwartek propozycje dla osób LGBT. Zapowiedział między innymi powołanie pełnomocniczki do spraw równości i działania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji, szkolenia antydyskryminacyjne dla służb miejskich oraz dofinansowanie procedury w sprawie korekty płci.

- W Warszawie naprawdę można się zakochać i w tej Warszawie się można zakochać tylko wtedy, kiedy to będzie Warszawa tolerancyjna, Warszawa równych praw dla wszystkich - mówił kandydat.

14 kandydatów

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura, jeśli będzie potrzebna - 4 listopada.

W najbliższych wyborach o prezydenturę Warszawy zawalczą (w kolejności alfabetycznej): burmistrz Targówka Sławomir Antonik (Bezpartyjni), Justyna Glusman (Koalicja Ruchów Miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz,wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak, prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke, Krystyna Krzekotowska ze Światowego Kongresu Polaków, Jan Potocki z II Rzeczpospolitej, kandydat SLD Andrzej Rozenek, rzecznik PSL Jakub Stefaniak, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), Paweł Tanajno (Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujmy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+), poseł PO Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

ran/pm

Pozostałe wiadomości

Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę parkingu P+R w Rembertowie. Projektowanie drugiego parkingu, na Bródnie, jest w toku. Oba mają być gotowe za dwa lata.

Powstaną dwa nowe parkingi P+R

Powstaną dwa nowe parkingi P+R

Źródło:
PAP

Blisko trzy tygodnie trwały intensywne poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Sierpc w województwie mazowieckim. Zaginęli pod koniec maja. Ciało jednego z nich znaleziono w samochodzie, drugie w pobliskim bagnie. W tej sprawie zatrzymano sześć osób, trzy usłyszały zarzuty.

Ciała mężczyzn w aucie i w bagnie, trzy osoby z zarzutami

Ciała mężczyzn w aucie i w bagnie, trzy osoby z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła dochodzenie w sprawie pożaru na podstacji warszawskiego metra w rejonie stacji Racławicka. Pożar wywołał poważne utrudnienia w kursowaniu podziemnej kolejki.

Pożar w metrze. Dochodzenie prokuratury, pierwsze ustalenia

Pożar w metrze. Dochodzenie prokuratury, pierwsze ustalenia

Źródło:
PAP

W środę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego doszło do ataku na białoruskiego opozycjonistę Pawła Łatuszkę. Sprawcę zatrzymano. To 35-letni Białorusin odbywający staż na uczelni. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Do Straży Granicznej skierowano wniosek o jego deportację.

Zarzuty i wniosek o deportację po ataku na białoruskiego opozycjonistę na Uniwersytecie Warszawskim

Zarzuty i wniosek o deportację po ataku na białoruskiego opozycjonistę na Uniwersytecie Warszawskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich zlecił wyczyszczenie wieżyc zabytkowego mostu Poniatowskiego. Te jednak znów padły ofiarą wandali. Na ścianach pojawiło się świeże pseudograffiti.

Wyczyścili, po niespełna 12 godzinach znów były pomazane

Wyczyścili, po niespełna 12 godzinach znów były pomazane

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

37-latek potrzebował pomocy medycznej, ale nie pozwolił, by mu jej udzielono. Ratownikom medycznym groził nożem, potem ukrył się w krzakach. Ostatecznie trafił do szpitala i usłyszał zarzuty.

Nożem groził ratownikom, którzy chcieli mu pomóc

Nożem groził ratownikom, którzy chcieli mu pomóc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprawdziły się prognozy synoptyków o rekordowo niskim poziomie wody w Wiśle. W piątek wodowskaz pokazał najpierw 19, a kilka godzin później 18 centymetrów. Takich wartości w historii pomiarów jeszcze nie było. Po raz drugi z rzędu wyschła rzeka Długa, jeden z dopływów Wisły.

Wisła pobiła rekord najniższego stanu, wysechł jeden z dopływów

Wisła pobiła rekord najniższego stanu, wysechł jeden z dopływów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Strachowo koło Płońska doszło do wypadku z udziałem dwóch aut. Poszkodowane zostały cztery osoby: kierowcy oraz dwoje dzieci. Wszyscy trafili do szpitala.

Zderzenie aut. Cztery osoby ranne, w tym dwoje dzieci

Zderzenie aut. Cztery osoby ranne, w tym dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamówił taksówkę na aplikację i w trakcie jazdy wziął kierowcę za zakładnika, przykładając mu nóż do szyi i brzucha. Zadzwonił na 112 i zażądał okupu - 100 tysięcy złotych i paczki papierosów w miękkim opakowaniu. W akcję śródmiejskich policjantów zaangażowany był negocjator. Policja opublikowała fragment rozmowy z porywaczem. 31-latka udało się zatrzymać.

Porwał taksówkarza, zadzwonił na 112 i zażądał okupu

Porwał taksówkarza, zadzwonił na 112 i zażądał okupu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy zatrzymali 51-letniego obywatela Mołdawii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania, Mężczyzna ukrywał się w jednym z domów na Mokotowie.

Mołdawianin skazany w Estonii na 15 lat więzienia ukrywał się na Mokotowie

Mołdawianin skazany w Estonii na 15 lat więzienia ukrywał się na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Gostynina w województwie mazowieckim zatrzymali 20-letniego kierowcę, który podczas jazdy złamał szereg przepisów. Ponadto pojazd, którym się poruszał, miał zmodyfikowany układ wydechowy. 20-latek został ukarany mandatami w wysokości 10 tysięcy złotych, a na jego konto trafiło 51 punktów.

Mandaty na 10 tysięcy złotych dla 20-latka

Mandaty na 10 tysięcy złotych dla 20-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ogrodzie zoologicznym na świat przyszła samiczka drugiego najmniejszego jelonka świata - pudu południowego. Zoo ogłosiło plebiscyt na jej imię. W tym roku zwierzęta urodzone w warszawskim zoo otrzymują imiona na literę "R".

"Urodziła się malutka piękność"

"Urodziła się malutka piękność"

Źródło:
PAP

Nie żyje były rzecznik białostockiej kurii ksiądz Andrzej Dębski. Zginął w Ząbkach (Mazowieckie) pod kołami pociągu. Sprawę bada prokuratura.

Nie żyje ksiądz Andrzej Dębski

Nie żyje ksiądz Andrzej Dębski

Źródło:
tvn24.pl

PLL LOT i Air France odwołały w piątek niektóre loty między Warszawą a Paryżem. Powodem decyzji jest trwający od czwartku strajk francuskich kontrolerów lotów. Wcześniej decyzję o wstrzymaniu lotów do i z Nicei podjął Wizz Air.

Te loty zostały odwołane. Komunikat Lotniska Chopina

Te loty zostały odwołane. Komunikat Lotniska Chopina

Źródło:
PAP

Stołeczne pogotowie poinformowało o potrąceniu policjanta w Wawrze, do którego doszło podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusz miał być ciągnięty po jezdni przez ponad 100 metrów. Policja potwierdziła, że kierowcę zatrzymano a ranny policjant trafił do szpitala.

"Policjant potrącony i ciągnięty po jezdni"

"Policjant potrącony i ciągnięty po jezdni"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z przyczyn technicznych pociągi metra linii M1 nie kursowały na odcinku Słodowiec – Centrum - informował Zarząd Transportu Miejskiego. W tunelu na stacji Dworzec Gdański maszynista wyczuł zapach spalenizny. Rzeczniczka Metra Warszawskiego przekazała, że doszło do awarii złącza torowego. Usunięto ją wieczorem.

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem doszło do zderzenia dwóch aut osobowych w miejscowości Grzegorzewice. Według informacji od czytelnika, dwie osoby były zakleszczone w pojazdach. Strażacy potwierdzili, że poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dwójka dzieci.

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dramatyczne sceny rozegrały się w Pułtusku (Mazowieckie). Kierowca nie zatrzymał się do kontroli i uciekał przed policjantami ulicami miasta. Jazdę zakończył w kanale wodnym. Pasażera z wody wyciągnęli policjanci. Kierowca przepłynął na brzeg, a kilka dni później jego zaniepokojona rodzina zgłosiła, że mężczyzna nie wrócił do domu.

Uciekali przed policją, wjechali autem do wody. Pasażer wypłynął, kierowca zniknął

Uciekali przed policją, wjechali autem do wody. Pasażer wypłynął, kierowca zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer siedem niedaleko Płońska zapaliła się śmieciarka. Na czas działania służb droga w kierunku Gdańska była nieprzejezdna. Policja kierowała na objazdy w Zakroczymiu.

Pożar śmieciarki na krajowej "siódemce"

Pożar śmieciarki na krajowej "siódemce"

Źródło:
PAP