Dynamiczny finisz kampanii prezydenckiej

[object Object]
Sondaż daje wygraną Rafałowi TrzaskowskiemuTVN24
wideo 2/5

To już ostatnie godziny przed ciszą wyborczą i ostatnie chwile, kiedy kandydaci na prezydenta Warszawy mogą przekonywać do siebie wyborców. Sprawdzamy gdzie są i gdzie będą w tuż przed I turą wyborów.

To najprawdopodobniej najbardziej intensywna kampania w historii wyborów samorządowych w Warszawie. Formalnie trwa od blisko dwóch miesięcy, czyli od dnia, w którym premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów. Ale tak naprawdę toczy się już od niemal pół roku, po tym, jak okazało się, że to Patryk Jaki będzie kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego. Ten drugi swój start ogłosił jeszcze wcześniej, bo już w listopadzie 2017 roku.

36 impulsów

Patryk Jaki ze Zjednoczonej Prawicy stawił się po godzinie 10 na stacji Warszawa-Koło, by wspólnie z wiceministrem infrastruktury Andrzejem Bittelem rozmawiać o postępie prac remontownych na kolei.

Śladem kandydata na prezydenta podążał Paweł Łukasik, reporter TVN24. Jak mówił, wieści niosły, że Jaki ma przyjechać drezyną.

O 12 Jaki ruszył z kolei z akcją 36 impulsów. Wystartował na placu Defilad, gdzie mówił o swojej wizji tego terenu.

Kolejnym punktem dnia kandydata prawicy była konferencja z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, dotyczyła walki ze smogiem. - Wreszcie mamy bardzo poważne pieniądze na walkę o czyste powietrze. Wiele osób o tym mówiło, ale nikt tego nie robił. Po raz pierwszy mamy tak duże środki - zaznaczył Jaki.

Minister Kowalczyk zaznaczył z kolei, iż rządowy program "Czyste powietrze" jest szczególnie istotny dla Warszawy. - Warszawa niestety nie spełnia warunków czystości powietrza. Powodowane jest to przez dwa czynniki, tak zwane kopciuchy w domach jednorodzinnych oraz problemy wynikające ze spalin samochodowych - powiedział.

Po postulatach dotyczących smogu Jaki mówił o budowie 19. dzielnicy. Na krótkiej konferencji w tej sprawie towarzyszyła mu kolejny członek rządu - tym razem była to minister Jadwiga Emilewicz.

Akcja Jakiego ma się zakończyć po 36 godzinach, czyli o 23.30 w piątek, na placu Bankowym.

Podczas tego przedwyborczego maratonu kandydat ma odwiedzać różne miejsca, w różnych dzielnicach Warszawy.

Akcja 24 godziny

W czwartek na swej ostatniej przed pierwszą turą wyborów samorządowych konwencji wystąpi kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. W południe zapowiedział budowę ogrodów wiedzy, czyli edukacyjnych placów zabaw, w każdej stołecznej dzielnicy.

- Chcemy, żeby w każdej dzielnicy Warszawy znalazł się tego typu ogród, który będzie zachęcał młodzież do robienia eksperymentów, swobodnego myślenia. Będzie można wykonywać eksperymenty z dziedziny fizyki, optyki, mechaniki - mówił na konferencji Trzaskowski.

Po południu natomiast kandydat KO zorganizował konwencję z udziałem władz mazowieckiej i warszawskiej PO, a także kandydatów na radnych.

W wystąpieniu podczas warszawskiej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej Trzaskowski powiedział, że niedzielne wybory to "najważniejsze wybory w Warszawie od lat".

- To jest ta chwila, kiedy musimy wszyscy zabrać głos. Cała Polska na nas w tej chwili patrzy, dlatego że te wartości, na których była budowana Warszawa, to są wartości, na których była budowana Polska. I dlatego te dni, te ostatnie godziny są tak niesłychanie istotne: żebyśmy się wszyscy zmobilizowali - mówił Trzaskowski.

Konwencja Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej
Konwencja Trzaskowskiego i Koalicji ObywatelskiejTVN24

Po konwencji zarówno Trzaskowski, jak i kandydaci na radnych mają ruszyć do pracy tak, by maksymalnie wykorzystać ostatnie godziny kampanii wyborczej. - Ja będę przez te 24 godziny po konwencji w miejscach, które są ważne dla Warszawy i dla warszawiaków. Będziemy cały czas rozmawiać - tutaj chodzi o to, żeby pokazać pełną determinację, pokazać jak ważny jest ten głos i że nic nie jest przesądzone - podkreślił kandydat na prezydenta stolicy.

Akcje w centrum

Z Jan Śpiewak i członkowie jego komitetu spotkali się w Pałacu Kultury i Nauki przed salą obrad rady miasta, by mówić o petycji, którą skierowali do Rady Warszawy. Chcą, by radni zajęli się pomysłem komitetu Wygra Warszawa na stworzenie Parku Centralnego wokół PKiN.

Od rana rozmowy z warszawiakami prowadzi również Jacek Wojciechowicz, kandydat komitetu Akcja Warszawa na prezydenta stolicy. Były wiceprezydent był w centrum miasta, później będzie na Targówku, w Wawrze i w Wesołej.

Z kolei ruchy miejskie z kandydatką Justyną Glusman przedstawiły przed Pałacem Kultury i Nauki symboliczną "kulę smogową", czyli szklaną pamiątkową kulę, która ma oznaczać warszawski smog.

Aktywiści chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że ich zdaniem poprzednie ekipy nie poradziły sobie z rozwiązaniem tego problemu. Zapewniali , że dla nich walka z zanieczyszczeniem powietrza to priorytet.

Rozenek z pomysłami dla osób LGBT

Andrzej Rozenek, kandydat SLD Lewica Razem przedstawił w czwartek propozycje dla osób LGBT. Zapowiedział między innymi powołanie pełnomocniczki do spraw równości i działania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji, szkolenia antydyskryminacyjne dla służb miejskich oraz dofinansowanie procedury w sprawie korekty płci.

- W Warszawie naprawdę można się zakochać i w tej Warszawie się można zakochać tylko wtedy, kiedy to będzie Warszawa tolerancyjna, Warszawa równych praw dla wszystkich - mówił kandydat.

14 kandydatów

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura, jeśli będzie potrzebna - 4 listopada.

W najbliższych wyborach o prezydenturę Warszawy zawalczą (w kolejności alfabetycznej): burmistrz Targówka Sławomir Antonik (Bezpartyjni), Justyna Glusman (Koalicja Ruchów Miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz,wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak, prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke, Krystyna Krzekotowska ze Światowego Kongresu Polaków, Jan Potocki z II Rzeczpospolitej, kandydat SLD Andrzej Rozenek, rzecznik PSL Jakub Stefaniak, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), Paweł Tanajno (Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujmy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+), poseł PO Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

ran/pm

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl