Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Dynamiczny finisz kampanii prezydenckiej

  TVN Warszawa

  Sondaż daje wygraną Rafałowi TrzaskowskiemuTVN24
  wideo 2/5

  To już ostatnie godziny przed ciszą wyborczą i ostatnie chwile, kiedy kandydaci na prezydenta Warszawy mogą przekonywać do siebie wyborców. Sprawdzamy gdzie są i gdzie będą w tuż przed I turą wyborów.

  To najprawdopodobniej najbardziej intensywna kampania w historii wyborów samorządowych w Warszawie. Formalnie trwa od blisko dwóch miesięcy, czyli od dnia, w którym premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów. Ale tak naprawdę toczy się już od niemal pół roku, po tym, jak okazało się, że to Patryk Jaki będzie kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego. Ten drugi swój start ogłosił jeszcze wcześniej, bo już w listopadzie 2017 roku.

  36 impulsów

  Patryk Jaki ze Zjednoczonej Prawicy stawił się po godzinie 10 na stacji Warszawa-Koło, by wspólnie z wiceministrem infrastruktury Andrzejem Bittelem rozmawiać o postępie prac remontownych na kolei.

  Śladem kandydata na prezydenta podążał Paweł Łukasik, reporter TVN24. Jak mówił, wieści niosły, że Jaki ma przyjechać drezyną.

  O 12 Jaki ruszył z kolei z akcją 36 impulsów. Wystartował na placu Defilad, gdzie mówił o swojej wizji tego terenu.

  Kolejnym punktem dnia kandydata prawicy była konferencja z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, dotyczyła walki ze smogiem. - Wreszcie mamy bardzo poważne pieniądze na walkę o czyste powietrze. Wiele osób o tym mówiło, ale nikt tego nie robił. Po raz pierwszy mamy tak duże środki - zaznaczył Jaki.

  Minister Kowalczyk zaznaczył z kolei, iż rządowy program "Czyste powietrze" jest szczególnie istotny dla Warszawy. - Warszawa niestety nie spełnia warunków czystości powietrza. Powodowane jest to przez dwa czynniki, tak zwane kopciuchy w domach jednorodzinnych oraz problemy wynikające ze spalin samochodowych - powiedział.

  Po postulatach dotyczących smogu Jaki mówił o budowie 19. dzielnicy. Na krótkiej konferencji w tej sprawie towarzyszyła mu kolejny członek rządu - tym razem była to minister Jadwiga Emilewicz.

  Akcja Jakiego ma się zakończyć po 36 godzinach, czyli o 23.30 w piątek, na placu Bankowym.

  Podczas tego przedwyborczego maratonu kandydat ma odwiedzać różne miejsca, w różnych dzielnicach Warszawy.

  Akcja 24 godziny

  W czwartek na swej ostatniej przed pierwszą turą wyborów samorządowych konwencji wystąpi kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. W południe zapowiedział budowę ogrodów wiedzy, czyli edukacyjnych placów zabaw, w każdej stołecznej dzielnicy.

  - Chcemy, żeby w każdej dzielnicy Warszawy znalazł się tego typu ogród, który będzie zachęcał młodzież do robienia eksperymentów, swobodnego myślenia. Będzie można wykonywać eksperymenty z dziedziny fizyki, optyki, mechaniki - mówił na konferencji Trzaskowski.

  Po południu natomiast kandydat KO zorganizował konwencję z udziałem władz mazowieckiej i warszawskiej PO, a także kandydatów na radnych.

  W wystąpieniu podczas warszawskiej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej Trzaskowski powiedział, że niedzielne wybory to "najważniejsze wybory w Warszawie od lat".

  - To jest ta chwila, kiedy musimy wszyscy zabrać głos. Cała Polska na nas w tej chwili patrzy, dlatego że te wartości, na których była budowana Warszawa, to są wartości, na których była budowana Polska. I dlatego te dni, te ostatnie godziny są tak niesłychanie istotne: żebyśmy się wszyscy zmobilizowali - mówił Trzaskowski.

  Konwencja Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej
  TVN24

  Po konwencji zarówno Trzaskowski, jak i kandydaci na radnych mają ruszyć do pracy tak, by maksymalnie wykorzystać ostatnie godziny kampanii wyborczej. - Ja będę przez te 24 godziny po konwencji w miejscach, które są ważne dla Warszawy i dla warszawiaków. Będziemy cały czas rozmawiać - tutaj chodzi o to, żeby pokazać pełną determinację, pokazać jak ważny jest ten głos i że nic nie jest przesądzone - podkreślił kandydat na prezydenta stolicy.

  Akcje w centrum

  Z Jan Śpiewak i członkowie jego komitetu spotkali się w Pałacu Kultury i Nauki przed salą obrad rady miasta, by mówić o petycji, którą skierowali do Rady Warszawy. Chcą, by radni zajęli się pomysłem komitetu Wygra Warszawa na stworzenie Parku Centralnego wokół PKiN.

  Od rana rozmowy z warszawiakami prowadzi również Jacek Wojciechowicz, kandydat komitetu Akcja Warszawa na prezydenta stolicy. Były wiceprezydent był w centrum miasta, później będzie na Targówku, w Wawrze i w Wesołej.

  Z kolei ruchy miejskie z kandydatką Justyną Glusman przedstawiły przed Pałacem Kultury i Nauki symboliczną "kulę smogową", czyli szklaną pamiątkową kulę, która ma oznaczać warszawski smog.

  Aktywiści chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że ich zdaniem poprzednie ekipy nie poradziły sobie z rozwiązaniem tego problemu. Zapewniali , że dla nich walka z zanieczyszczeniem powietrza to priorytet.

  Rozenek z pomysłami dla osób LGBT

  Andrzej Rozenek, kandydat SLD Lewica Razem przedstawił w czwartek propozycje dla osób LGBT. Zapowiedział między innymi powołanie pełnomocniczki do spraw równości i działania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji, szkolenia antydyskryminacyjne dla służb miejskich oraz dofinansowanie procedury w sprawie korekty płci.

  - W Warszawie naprawdę można się zakochać i w tej Warszawie się można zakochać tylko wtedy, kiedy to będzie Warszawa tolerancyjna, Warszawa równych praw dla wszystkich - mówił kandydat.

  14 kandydatów

  Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura, jeśli będzie potrzebna - 4 listopada.

  W najbliższych wyborach o prezydenturę Warszawy zawalczą (w kolejności alfabetycznej): burmistrz Targówka Sławomir Antonik (Bezpartyjni), Justyna Glusman (Koalicja Ruchów Miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz,wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak, prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke, Krystyna Krzekotowska ze Światowego Kongresu Polaków, Jan Potocki z II Rzeczpospolitej, kandydat SLD Andrzej Rozenek, rzecznik PSL Jakub Stefaniak, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), Paweł Tanajno (Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujmy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+), poseł PO Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

  ran/pm