Ostatnia niedziela z Gierymskim

Kończy się wystawa w Muzeum Narodowym

Tylko dziś do godz. 18.00 można oglądać znakomitą wystawę prac Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym. Od 76 lat nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu dzieł tego artysty. Muzeum zaprasza też na spacer po Warszawie Gierymskiego.

W Muzeum Narodowym prezentowana jest niemal cała spuścizna Gierymskiego. Zebrano ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz fotografie modeli pozujących artyście. Zgromadzono też fotografie modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pozostałe wypożyczono z innych muzeów polskich, a także z placówek zagranicznych oraz kolekcji prywatnych. Ekspozycja została tak pomyślana, by umożliwiała poznanie kolejnych etapów rozwoju twórczego malarza.

Jak informuje muzeum, jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.

Ponad 80 tysięcy widzów

Wystawa cieszy się ogromna popularnością. Od połowy marca do końca lipca wystawę odwiedziło ponad 80 tys. osób. Prace Gierymskiego, malarza związanego z Warszawą, ukazującego w swoich pracach widoki, mieszkańców i życie codzienne miasta XIX w., wzbudziły znacznie większe zainteresowanie niż pokazywane w stołecznej placówce w zeszłym roku obrazy wybitnego amerykańskiego malarza Marka Rothki. Wówczas liczba odwiedzających ekspozycję "Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie" wyniosła przeszło 45 tys. osób.

- To świadczy o bardzo dużej dojrzałości naszej publiczności. Wystawa Gierymskiego nie jest przecież wystawą łatwą, kokietującą. To jest wystawa o bardzo dużym ładunku naukowym i jej obejrzenie wymaga pewnego wysiłku. Okazało się, że nasza publiczność jest na ten wysiłek gotowa - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.

Spacer po Warszawie

Obok najbardziej znanych prac Gierymskiego, jak "Sjesta włoska", "W altanie", "Anioł Pański", "Święto Trąbek" i - odzyskana w 2011 r. - "Żydówka z pomarańczami", znalazły się także mniej znane dzieła, przedstawiające warszawskie pejzaże, m.in. Ogród Saski, Powiśle i Stare Miasto, a także "scenki uliczne" z Paryża, Monachium, Rzymu i Wenecji. Udało się też zgromadzić dzieła Gierymskiego przedstawiające widoki innych polskich miast takich jak Lublin i Puławy.

Na zakończenie wystawy muzeum przygotowało specjalny program imprez towarzyszących. W niedzielę odbędą się rodzinne warsztaty, pokazy animacji plastycznych dla dzieci, wykłady i spotkania z historykami sztuki i konserwatorami na wystawie. Będzie można też udać się na spacer po miejscach związanych z biografią artysty.

Wystawę zwiedzać można do godziny 18.

Prace Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym

Program finisażu:

11.00 Nocne życie miasta, warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat.

Jak wyglądało nocne życie Paryża i Monachium w czasach Aleksandra Gierymskiego? Co to jest nokturn i jak namalować miasto nocą? Podczas warsztatów dowiecie się wszystkiego, a potem stworzymy własną metropolię, oświetloną jedynie blaskiem ulicznych latarni.

Zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę czasową / ok. 90 min / obowiązują zapisy.

12.00 Aleksander Gierymski – poeta światła.

Wykład przybliży biografię i artystyczne poszukiwania Aleksandra, młodszego z braci Gierymskich. Prelekcje historyków sztuki Urszuli Król i Przemysława Głowackiego wprowadzą w problematykę wystawy – pierwszego od 1938 roku tak wszechstronnego pokazu prac artysty.

Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 min.

15.00 Realizm czy impresjonizm? Aleksander Gierymski i Gustave Caillebotte – artystyczne porównania, wykład Przemysława Głowackiego.

Aleksander Gierymski urodził się dwa lata później niż francuski malarz Gustave Caillebotte, obu artystów różniło wiele. Pierwszy uznawany jest za realistę, drugi należał do grona działających w Paryżu impresjonistów. Łączyło ich konsekwentne podążanie własną drogą twórczą. Obaj zainteresowani byli fotografią. Porównanie zaś ich prac dowodzi, że tradycyjne kategorie nie zawsze wystarczają do opisania zmian zachodzących w sztuce 2. połowy XIX wieku.

Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 60 min

13.00–15.00 Malowanie, drapanie, skrobanie. Animacje plastyczne dla dzieci.

Czy można namalować obraz za pomocą grzebienia, szczotki lub dłoni? Zapraszamy do tworzenia prac inspirowanych niezwykłą techniką Aleksandra Gierymskiego.

Hol Główny / obowiązuje bilet wstępu do MNW.

13.00–18.00 Spotkania z historykami sztuki i konserwatorami poświęcone wybranym dziełom prezentowanym na wystawie.

Jak długo Aleksander Gierymski malował swoje obrazy? Jaką rolę w jego twórczości odegrała fotografia? Dlaczego w obrazach wycinał dziury, a następnie je łatał? Po co malował kilka wersji tego samego tematu? Jak wyglądała konserwacja jego dzieł? Zapraszamy do spotkań z autorami wystawy, do zadawania pytań o życie i prace artysty. Razem odszukajmy klucz do interpretacji twórczości Gierymskiego.

Obowiązuje bilet wstępu na wystawę czasową.

20.00 Światła wielkiego miasta. Spacer dla młodzieży i dorosłych.

Trasa naszego spaceru prowadzi przez północną część Śródmieścia. Poznamy miejsca związane z życiem i twórczością Aleksandra Gierymskiego. Porównamy też, w jaki sposób artysta przedstawiał Warszawę, a w jaki inne miasta, które odwiedzał (Monachium, Paryż, Rzym). Powiemy, co to są nokturny i jaka jest rola światła w wedutach.

Zbiórka na Dziedzińcu Lorentza / obowiązują zapisy / ok.120 min.

PAP/wp/b

Pozostałe wiadomości

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy uderzają uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl