Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Ostatnia niedziela z Gierymskim

  Najnowsze

  Kończy się wystawa w Muzeum Narodowym

  Tylko dziś do godz. 18.00 można oglądać znakomitą wystawę prac Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym. Od 76 lat nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu dzieł tego artysty. Muzeum zaprasza też na spacer po Warszawie Gierymskiego.

  W Muzeum Narodowym prezentowana jest niemal cała spuścizna Gierymskiego. Zebrano ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz fotografie modeli pozujących artyście. Zgromadzono też fotografie modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pozostałe wypożyczono z innych muzeów polskich, a także z placówek zagranicznych oraz kolekcji prywatnych. Ekspozycja została tak pomyślana, by umożliwiała poznanie kolejnych etapów rozwoju twórczego malarza.

  Jak informuje muzeum, jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.

  Ponad 80 tysięcy widzów

  Wystawa cieszy się ogromna popularnością. Od połowy marca do końca lipca wystawę odwiedziło ponad 80 tys. osób. Prace Gierymskiego, malarza związanego z Warszawą, ukazującego w swoich pracach widoki, mieszkańców i życie codzienne miasta XIX w., wzbudziły znacznie większe zainteresowanie niż pokazywane w stołecznej placówce w zeszłym roku obrazy wybitnego amerykańskiego malarza Marka Rothki. Wówczas liczba odwiedzających ekspozycję "Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie" wyniosła przeszło 45 tys. osób.

  - To świadczy o bardzo dużej dojrzałości naszej publiczności. Wystawa Gierymskiego nie jest przecież wystawą łatwą, kokietującą. To jest wystawa o bardzo dużym ładunku naukowym i jej obejrzenie wymaga pewnego wysiłku. Okazało się, że nasza publiczność jest na ten wysiłek gotowa - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.

  Spacer po Warszawie

  Obok najbardziej znanych prac Gierymskiego, jak "Sjesta włoska", "W altanie", "Anioł Pański", "Święto Trąbek" i - odzyskana w 2011 r. - "Żydówka z pomarańczami", znalazły się także mniej znane dzieła, przedstawiające warszawskie pejzaże, m.in. Ogród Saski, Powiśle i Stare Miasto, a także "scenki uliczne" z Paryża, Monachium, Rzymu i Wenecji. Udało się też zgromadzić dzieła Gierymskiego przedstawiające widoki innych polskich miast takich jak Lublin i Puławy.

  Na zakończenie wystawy muzeum przygotowało specjalny program imprez towarzyszących. W niedzielę odbędą się rodzinne warsztaty, pokazy animacji plastycznych dla dzieci, wykłady i spotkania z historykami sztuki i konserwatorami na wystawie. Będzie można też udać się na spacer po miejscach związanych z biografią artysty.

  Wystawę zwiedzać można do godziny 18.

  Prace Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym

  Program finisażu:

  11.00 Nocne życie miasta, warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat.

  Jak wyglądało nocne życie Paryża i Monachium w czasach Aleksandra Gierymskiego? Co to jest nokturn i jak namalować miasto nocą? Podczas warsztatów dowiecie się wszystkiego, a potem stworzymy własną metropolię, oświetloną jedynie blaskiem ulicznych latarni.

  Zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę czasową / ok. 90 min / obowiązują zapisy.

  12.00 Aleksander Gierymski – poeta światła.

  Wykład przybliży biografię i artystyczne poszukiwania Aleksandra, młodszego z braci Gierymskich. Prelekcje historyków sztuki Urszuli Król i Przemysława Głowackiego wprowadzą w problematykę wystawy – pierwszego od 1938 roku tak wszechstronnego pokazu prac artysty.

  Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 min.

  15.00 Realizm czy impresjonizm? Aleksander Gierymski i Gustave Caillebotte – artystyczne porównania, wykład Przemysława Głowackiego.

  Aleksander Gierymski urodził się dwa lata później niż francuski malarz Gustave Caillebotte, obu artystów różniło wiele. Pierwszy uznawany jest za realistę, drugi należał do grona działających w Paryżu impresjonistów. Łączyło ich konsekwentne podążanie własną drogą twórczą. Obaj zainteresowani byli fotografią. Porównanie zaś ich prac dowodzi, że tradycyjne kategorie nie zawsze wystarczają do opisania zmian zachodzących w sztuce 2. połowy XIX wieku.

  Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 60 min

  13.00–15.00 Malowanie, drapanie, skrobanie. Animacje plastyczne dla dzieci.

  Czy można namalować obraz za pomocą grzebienia, szczotki lub dłoni? Zapraszamy do tworzenia prac inspirowanych niezwykłą techniką Aleksandra Gierymskiego.

  Hol Główny / obowiązuje bilet wstępu do MNW.

  13.00–18.00 Spotkania z historykami sztuki i konserwatorami poświęcone wybranym dziełom prezentowanym na wystawie.

  Jak długo Aleksander Gierymski malował swoje obrazy? Jaką rolę w jego twórczości odegrała fotografia? Dlaczego w obrazach wycinał dziury, a następnie je łatał? Po co malował kilka wersji tego samego tematu? Jak wyglądała konserwacja jego dzieł? Zapraszamy do spotkań z autorami wystawy, do zadawania pytań o życie i prace artysty. Razem odszukajmy klucz do interpretacji twórczości Gierymskiego.

  Obowiązuje bilet wstępu na wystawę czasową.

  20.00 Światła wielkiego miasta. Spacer dla młodzieży i dorosłych.

  Trasa naszego spaceru prowadzi przez północną część Śródmieścia. Poznamy miejsca związane z życiem i twórczością Aleksandra Gierymskiego. Porównamy też, w jaki sposób artysta przedstawiał Warszawę, a w jaki inne miasta, które odwiedzał (Monachium, Paryż, Rzym). Powiemy, co to są nokturny i jaka jest rola światła w wedutach.

  Zbiórka na Dziedzińcu Lorentza / obowiązują zapisy / ok.120 min.

  PAP/wp/b