Radni o swojej kadencji: "Cztery pracowite lata"

fot
fot
| lasicilia.it, cataniatoday.it, wikipedia.org
fot | lasicilia.it, cataniatoday.it, wikipedia.org

Bywały ekscytujące albo koszmarnie nudne. Dziś radni zebrali się na ostatniej. Rada Warszawy zakończyła kadencję, a samorządowcy oceniali swoją pracę i to, co udało im się osiągnąć.

Radni spotkali się po raz 94. Tradycyjnie sesja zaczęła się z opóźnieniem, tym razem godzinnym.

Zdania podzielone

Na pamiątkę każdy dostał certyfikat. Wcześniej radni sami wystawili sobie laurkę - zgodnie jak nigdy koalicja i opozycja stwierdziły, że minione cztery lata były bardzo pracowite. Zdania podzielone były, gdy przyszło do oceny efektów tej pracy.

- Były to złe lata dla Warszawy - mówiła opozycja. - To jest niesamowity postęp - przekonywała koalicja.

Pewne jest co innego - w tej kadencji głośno było o sesjach i na sesjach. Swoje niezadowolenie demonstrowali mieszkańcy lokali komunalnych i handlarze z KDT. - Bywało głośno, ale im głośniej było tym mniej zabawniej - podsumowuje Andrzej Golimont, radny SLD.

Sukcesy i porażki

Jakie więc były osiągnięcia radnych? W odpowiedzi wielu wskazuje na uchwalenie statutu miasta. Dokument uregulowało podział kompetencji między miasto a dzielnice, dając tym drugim nieco więcej swobody. - Decyzje, które zapadały niegdyś w mieście, mogą być podejmowane w dzielnicy - tłumaczy Paweł Terlecki, radny PiS.

Samorządowcy przyjęli też m.in. strategię zrównoważonego rozwoju systemu transportowego stolicy. Dokument przewiduje między innymi ograniczanie ruchu aut w centrum - czy to faktycznie sukces, ocenią wybrocy.

To była też kadencja podwyżek, m.in. cen najmu lokali komunalnych. Radni wspominali też sprawę tzw. "janosikowego" i jego skierowanie do trybunału konstytucyjnego. Dużą porażką rządzącej miastem PO okazała się sprawa prywatyzacji jednej z największych miejskich spółek, SPEC-u. Sprawa przepadła, bo koalicyjne SLD zagłosowało przeciw. - Z naszego punktu widzenia to sukces - ocenia Marek Makuch z PiS.

Nowe plany miejscowe

Radzie Warszawy udało się wreszcie przyspieszyć uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wśród nich dwa wzbudziły największe emocje. W połowie kadencji rzutem na taśmę radni uchwalili plan dla obszaru Pola Mokotowskiego, co pozwoliło uchronić park przed zakusami deweloperów. Sprawa nie jest jednak jeszcze zakończona - w sądzie trwa proces o odszkodowanie za utratę wartości działki należącej do biznesmena, Marka Czeredysa. Chce 200 milionów złotych.

W ostatniej chwili, na kończącej kadencję sesji radni przyjęli też plan dla placu Defilad. Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała to w kampanii. Słowa dotrzymała, choć nowy plan budzi wiele wątpliwości i wcale nie gwarantuje, że w dobie kryzysu znajdą się w ogóle inwestorzy chętni, by wypełniać jego zapisy. Miasto nie umiało bowiem w tym czasie uporządkować statusu gruntów na tym terenie ani porozumieć się z PKP w sprawie budowy nad tunelem średnicowym.

Udało się za to zmienić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - planistyczną konstytucję miasta. Wprowadzono do niej poprawki - jedne umożliwią miejskie inwestycje, inne - prywatne.

Kto chodził na sesję?

A jak wyglądała kadencja w statystykach?

Najwyższą frekwencją w tej wykazali się radni Platformy Obywatelskiej - większość opuściła tylko jedną na dziesięć sesji. Radni SLD pojawiali się na 89 proc. zebrań. A radni PiS odnotowali 80-procentową obecność na sali w czasie posiedzeń Rady.

Cyprian Jopek ran/roody

Pozostałe wiadomości

Na budowie 18-kondygnacyjnego hotelu na Pradze Południe doszło do wypadku. Poszkodowani zostali dwaj pracownicy, którzy spadli o pięć pięter. Obaj odnieśli poważne obrażenia.

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pokrzywdzeni w wyniku ich działalności wycenili straty na kwotę 250 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu śledczy zatrzymali trzech innych członków tej grupy.

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali podejrzanego o serię kradzieży. 30-latek ukrył się w schowku na pościel, gdy policjanci weszli do mieszkania jego partnerki.

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Jedna osoba była badana w karetce. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Otwocka.

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na trasie S8 w kierunku centrum. Dwie osoby są poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl