Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Projekt podziemnej drukarni i inne zadania specjalne

Warszawa

Patryk Jaki o wystawie muzeumTVN24
wideo 2/2

Informacje o działalności zbrojnej, bitwach zgrupowań partyzanckich i konspiracji, znajdą się na ekspozycji stałej warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 17 października poznamy autora zwycięskiej koncepcji wystawy.

- To dzieło będzie świadectwem odwagi i poświęcenia tych, którzy byli jedną z najważniejszych części polskiego narodu. Ich postawa, niezłomność i przywiązanie do ojczyzny może być drogowskazem dla kolejnych pokoleń. To będzie na trwałe wpisane w ten budynek - powiedział podczas środowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Serce muzeum"

Podczas spotkania w siedzibie warszawskiego muzeum omawiano kwestie konkursu na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej, która - jak podkreśla dyrektor instytucji Jacek Pawłowicz - "będzie sercem tego muzeum".

Ekspozycja prezentować będzie całość różnorodnych działań o charakterze niepodległościowym, które Polacy organizowali po 1944 roku. Wystawa ma łączyć w sobie funkcje muzealną i miejsca pamięci narodowej. Jak zaznaczył Pawłowicz na startujących w konkursie czekają specjalne zadania, m.in. zaaranżowania podziemnej drukarni. - Będą musieli pokazać, jak ten fragment historii zaprezentować w naszym muzeum - wyjaśnił Pawłowicz.

Organizatorem konkursu jest Centralny Zarząd Służby Więziennej, w imieniu którego działa Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia. Aby wziąć w nim udział należy spełnić wymogi regulaminowe dotyczące kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. - Będziemy chcieli przedstawić tu informacje o działalności zbrojnej, m.in. bitew dużych zgrupowań partyzanckich. Ten katalog informacji będziemy starali się przełożyć na tę przestrzeń multimedialną czy też przestrzeń pamiątek, które znajdą tutaj swoje miejsce - powiedział dyrektor IGB Mazovia Arkadiusz Karbowiak.

Większe niż Muzeum Powstania Warszawskiego

- Będziemy chcieli przełożyć to na nowoczesne narzędzia multimedialne, aby były interesujące dla wycieczek z zachodu. Mamy nadzieję, że to muzeum, które będzie trzykrotnie większe niż Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie jednym z najważniejszych elementów wszystkich wycieczek zagranicznych, które będą kierowane do Polski - podkreślił Jaki.

W skład jury, które obradować będzie pod przewodnictwem architekta Andrzeja Bulandy, wchodzą m.in. zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk i zastępca dyrektora do spraw programowych Muzeum Wojska Polskiego Witold Głębowicz. Kwota przeznaczona na nagrody w konkursie wynosi 120 tys. zł brutto.

Konkurs ogłoszono 7 czerwca, a jego wyniki poznamy 17 października.

350 wyroków śmierci

Były Areszt Śledczy w Warszawie-Mokotowie pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 roku, przez cały okres stalinowskiej okupacji w powojennej Polsce. Trafiali tam najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego, m.in. August Fieldorf "Nil", Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" czy Hieronim Dekutowski "Zapora". Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zabitych w trakcie śledztw pozostaje nieustalona. W drugiej połowie lat 80. przy Rakowieckiej więziony był m.in. Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny PRL.

W lutym zeszłego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, którego otwarcie planowane jest na 2019 rok. Opracowanie koncepcji wystawy głównej, która powstanie w czterech budynkach na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, jest kolejnym krokiem w procesie tworzenia placówki. W styczniu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną.

Zwycięski projekt | M.O.C. ARCHITEKCI Ewa Janik z Katowic
Zwycięski projekt | M.O.C. ARCHITEKCI Ewa Janik z Katowic
Zwycięski projekt | M.O.C. ARCHITEKCI Ewa Janik z Katowic
Zwycięski projekt | M.O.C. ARCHITEKCI Ewa Janik z Katowic
Projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych | M.O.C. ARCHITEKCI Ewa Janik z Katowic

PAP/kw/mś