"Francuzi" na otwarcie teatru Warlikowskiego

Tak powstawał teatr
Tak powstawał teatr
MCK Nowy Teatr
Tak powstawał teatrMCK Nowy Teatr

Bez przecinania wstęgi i wielkiej imprezy ruszy w połowie kwietnia Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr na Mokotowie. - Nie będzie żadnego hucznego otwarcia, po prostu ruszamy 14 kwietnia spektaklem "Francuzi" - powiedziała Ewa Vedral, rzeczniczka teatru. W środę jego nowa siedziba została zaprezentowana mediom.

Po ośmiu latach Nowy Teatr się otwiera. Jednak w przeciwieństwie do podobnych inauguracji nie będzie żadnego przecięcia wstęgi, specjalnego wydarzenia z udziałem oficjeli. - Nie będzie żadnego hucznego otwarcia, po prostu ruszamy pełną parą 14 kwietnia spektaklem "Francuzi". Mamy przygotowany intensywny program, który zakłada, że niemal codziennie w przestrzeni Nowego Teatru będzie się coś dziać - powiedziała tvn24.pl Ewa Vedral, rzeczniczka Nowego Teatru.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWEJ SIEDZIBIE

Faktycznie, program rozpisany do końca sierpnia wygląda imponująco. Kilkanaście spektakli, koncertów, forum naukowe, premierowy spektakl dla dzieci, otwarta świetlica, robią wrażenie.

Podczas środowej konferencji prasowej Krzysztof Warlikowski, dyrektor artystyczny Nowego Teatru, podkreślał, że otwarcie centrum przy Madalińskiego, to wynik "spełniania marzeń". - Marzeń artystycznych, które mają szansę czynić świat lepszym. Myślę sobie, że to miejsce pozwoli nam zrealizować marzenia o prostocie dostępu do rzeczy, które wydają się nam być zbyt onieśmielające, żebyśmy po nie sięgnęli - dodał Warlikowski.

Wybitne sztuki z "okresu bezdomności"

Program na najbliższe cztery miesiące jest bardzo rozbudowany. Jeśli chodzi o wydarzenia stricte teatralne, widzowie będą mogli zobaczyć spektakle, które teatr realizował w "okresie bezdomności". Nowy Teatr wystawi ostatnią sztukę Warlikowskiego "Francuzi.Proust/Warlikowski", która swoją premierę miała na interdyscyplinarnym festiwalu w niemieckim Zagłębiu Ruhry Ruhrtriennale w sierpniu ub. r. Jest to próba ukazania źródeł tożsamości i świadomości europejskiej, a jej punktem wyjścia jest powieść Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu".

Widzowie będą mogli zobaczyć również inne znane i cenione spektakle teatru, takie jak: "Krum", "Nancy. Wywiad", "Apokalipsa" czy "Anioły w Ameryce". W maju odbędzie się również cykl projekcji wideo w ramach "Przeglądu oper Krzysztofa Warlikowskiego".

Bardzo istotnym punktem programu, na który zwrócił uwagę kierownik literacki Nowego Teatru, Piotr Gruszczyński, to spektakle gościnne. Gruszczyński, zaznaczył, że nowo otwarta przestrzeń ma być miejscem, w którym w sposób regularny - niefestiwalowy - będą prezentowane produkcje teatrów, reprezentujących podobne myślenie o sztuce. Przedstawiciele Nowego Teatru w rozmowach z tvn24.pl nieoficjalnie wyjaśniali, że taki pomysł wynika głownie z braku międzynarodowego festiwalu teatralnego w Warszawie. Jednak "u Warlikowskiego" będą pokazywać się zagraniczni artyści zaprzyjaźnieni z tym miejscem.

Konstytucja na 60-osobowy chór

Bardzo bogato została rozpisana część performatywna i taneczna, jednak ciekawym punktem w najbliższym czasie będzie "Konstytucja na Chór Polaków". W dniach od 1 do 3 maja w sali teatralnej odbędzie się czytanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w wykonaniu 60-osobowego chóru, składającego się z przedstawicieli różnych polskich środowisk i grup społecznych.

W związku z otwarciem, w drugiej połowie kwietnia odbędzie się także konferencja naukowa, która będzie miała także wymiar artystyczny. "Forum otwarcia MCK Nowy Teatr. Uległość//Wściekłość//Wolność", bo tak nazywa się to wydarzenie, będzie spotkaniem artystów, teoretyków i myślicieli, którzy spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące roli artysty we współczesnym społeczeństwie.

"Poruszane tematy będą skupiać się wokół: autocenzury, nowej polityczności, terytorium uzgodnionego, solidarności artystów, establishmentu vs. nowej kultury. Postawimy pytania: czy artysta może być prawicowy? Ile jest Europ?" - czytamy w opisie wydarzenia.

Udział wezmą m.in.: Vincent Baudriller, Jean Michel Bruyere, Paul Dujardin, Krystian Lupa, Joanna Mytkowska, Anda Rottenberg, Aleksander Smolar oraz Christian Longchamp.

Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl