Bez przecinania wstęgi i wielkiej imprezy ruszy w połowie kwietnia Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr na Mokotowie. - Nie będzie żadnego hucznego otwarcia, po prostu ruszamy 14 kwietnia spektaklem "Francuzi" - powiedziała Ewa Vedral, rzeczniczka teatru. W środę jego nowa siedziba została zaprezentowana mediom.
Po ośmiu latach Nowy Teatr się otwiera. Jednak w przeciwieństwie do podobnych inauguracji nie będzie żadnego przecięcia wstęgi, specjalnego wydarzenia z udziałem oficjeli. - Nie będzie żadnego hucznego otwarcia, po prostu ruszamy pełną parą 14 kwietnia spektaklem "Francuzi". Mamy przygotowany intensywny program, który zakłada, że niemal codziennie w przestrzeni Nowego Teatru będzie się coś dziać - powiedziała tvn24.pl Ewa Vedral, rzeczniczka Nowego Teatru.
Faktycznie, program rozpisany do końca sierpnia wygląda imponująco. Kilkanaście spektakli, koncertów, forum naukowe, premierowy spektakl dla dzieci, otwarta świetlica, robią wrażenie.
Podczas środowej konferencji prasowej Krzysztof Warlikowski, dyrektor artystyczny Nowego Teatru, podkreślał, że otwarcie centrum przy Madalińskiego, to wynik "spełniania marzeń". - Marzeń artystycznych, które mają szansę czynić świat lepszym. Myślę sobie, że to miejsce pozwoli nam zrealizować marzenia o prostocie dostępu do rzeczy, które wydają się nam być zbyt onieśmielające, żebyśmy po nie sięgnęli - dodał Warlikowski.
Wybitne sztuki z "okresu bezdomności"
Program na najbliższe cztery miesiące jest bardzo rozbudowany. Jeśli chodzi o wydarzenia stricte teatralne, widzowie będą mogli zobaczyć spektakle, które teatr realizował w "okresie bezdomności". Nowy Teatr wystawi ostatnią sztukę Warlikowskiego "Francuzi.Proust/Warlikowski", która swoją premierę miała na interdyscyplinarnym festiwalu w niemieckim Zagłębiu Ruhry Ruhrtriennale w sierpniu ub. r. Jest to próba ukazania źródeł tożsamości i świadomości europejskiej, a jej punktem wyjścia jest powieść Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu".
Widzowie będą mogli zobaczyć również inne znane i cenione spektakle teatru, takie jak: "Krum", "Nancy. Wywiad", "Apokalipsa" czy "Anioły w Ameryce". W maju odbędzie się również cykl projekcji wideo w ramach "Przeglądu oper Krzysztofa Warlikowskiego".
Bardzo istotnym punktem programu, na który zwrócił uwagę kierownik literacki Nowego Teatru, Piotr Gruszczyński, to spektakle gościnne. Gruszczyński, zaznaczył, że nowo otwarta przestrzeń ma być miejscem, w którym w sposób regularny - niefestiwalowy - będą prezentowane produkcje teatrów, reprezentujących podobne myślenie o sztuce. Przedstawiciele Nowego Teatru w rozmowach z tvn24.pl nieoficjalnie wyjaśniali, że taki pomysł wynika głownie z braku międzynarodowego festiwalu teatralnego w Warszawie. Jednak "u Warlikowskiego" będą pokazywać się zagraniczni artyści zaprzyjaźnieni z tym miejscem.
Konstytucja na 60-osobowy chór
Bardzo bogato została rozpisana część performatywna i taneczna, jednak ciekawym punktem w najbliższym czasie będzie "Konstytucja na Chór Polaków". W dniach od 1 do 3 maja w sali teatralnej odbędzie się czytanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w wykonaniu 60-osobowego chóru, składającego się z przedstawicieli różnych polskich środowisk i grup społecznych.
W związku z otwarciem, w drugiej połowie kwietnia odbędzie się także konferencja naukowa, która będzie miała także wymiar artystyczny. "Forum otwarcia MCK Nowy Teatr. Uległość//Wściekłość//Wolność", bo tak nazywa się to wydarzenie, będzie spotkaniem artystów, teoretyków i myślicieli, którzy spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące roli artysty we współczesnym społeczeństwie.
"Poruszane tematy będą skupiać się wokół: autocenzury, nowej polityczności, terytorium uzgodnionego, solidarności artystów, establishmentu vs. nowej kultury. Postawimy pytania: czy artysta może być prawicowy? Ile jest Europ?" - czytamy w opisie wydarzenia.
Udział wezmą m.in.: Vincent Baudriller, Jean Michel Bruyere, Paul Dujardin, Krystian Lupa, Joanna Mytkowska, Anda Rottenberg, Aleksander Smolar oraz Christian Longchamp.
Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl