Czy zostaniemy na lata ze szkieletem Rotundy?

Michał Krasucki o losie Rotundy
Michał Krasucki o losie Rotundy
Fakty TVN
Michał Krasucki o losie RotundyFakty TVN

Stołeczny konserwator zabytków wstrzymał rozbiórkę Rotundy, bo twierdzi, że konstrukcja jest oryginalna. Wojewódzki konserwator zabytków się z tym nie zgadza. Wątpliwości mają jednak historycy.

Najpierw uwagę warszawiaków przykuła rozbiórka Rotundy, a od czwartku żyją decyzją stołecznego konserwatora zabytków, który wstrzymał pracę. Jego zdaniem elementy konstrukcji są oryginalne, więc należy je zachować.

"Poważne wątpliwości"

Taka decyzja nie mogła przejść bez echa. "Mam poważne wątpliwości co do ochrony tego, co pozostało po wybuchu w 1979 r. Podkreślam, nadal nie wiemy, ile elementów wymieniono po eksplozji - na pewno nowa jest cała konstrukcja podziemia i strop między kondygnacjami, aluminiowa obudowa słupów nośnych i oszklenie. Ile wymieniono słupów konstrukcyjnych???" – zastanawia się we wpisie na Facebooku Jarosław Zieliński, historyk architektury Warszawy.

"Jeśli nawet jednak są oryginalne, to jednak przecież nie jest to Hala Koszyki - one nie nadają się już na element konstrukcji, a jako "ozdobny" nie dadzą się wyeksponować" – przekonuje.

Głos zabrała również rzeczniczka mazowieckiego konserwatora zabytków. W ciągu dwóch tygodni od wstrzymania prac przez Krasuckiego, może zdecydować się na rozpoczęcie procedury wpisu budynku do rejestru zabytków. Wygląda jednak na to, że tak nie zrobi.

"Nie jest oryginalna"

Pisze między innymi, że poprzedni stołeczny konserwator zabytków w roku 2015 uzgadniając rozbiórkę Rotundy, słusznie skupił się na stanie faktycznym, zaznaczając iż "konstrukcja budynku nie jest oryginalna i powstała w wyniku odbudowy obiektu po zniszczeniu, jakiemu uległ on w 1979 roku, po wybuchu gazu".

"Skalę zniszczeń obrazują zdjęcia, ogólnodostępne w Internecie. Podważają one opinię p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków – Michała Krasuckiego o wysokim stopniu zachowania oryginalnej substancji budowlanej obiektu" – czytamy w oświadczeniu.

Wojewódzki konserwator zabytków jest również zdania, że realizacja projektu nowej Rotundy, który zakłada odtworzenie budynku "jest w pełni racjonalnym i odpowiedzialnym rozwiązaniem, respektującym powszechną opinię o konieczności zachowania Rotundy jako istotnego elementu Ściany Wschodniej".

Zniszczona Rotunda po wybuchuTomasz /warszawa@tvn.pl

Zostanie rozgrzebana?

- Żeby było jasne. Nie jestem przeciwnikiem projektu nowej Rotundy. Wręcz odwrotnie. Ale chodzi nam o zachowanie oryginalnej substancji materialnej, czyli konstrukcji - odpowiada Michał Krasucki.

Zgadza się z tym, że budynek został w dużym stopniu zniszczony. – Ale to, na czym się skupiamy, to właśnie ta stalowa konstrukcja. Na pewno w jakimś fragmencie była naprawiana i wymieniana, ale nie jest tak, że została całkowicie wtórna, a raczej wręcz odwrotnie. Wcześniej była właśnie mowa, że po wybuchu cała konstrukcja jest nowa - podkreśla Krasucki.

Stołeczny konserwator liczy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni uda się dojść do porozumienia z inwestorem. – Będziemy gromadzić dodatkowe materiały archiwalne, żeby zobaczyć, które elementy dokładnie są oryginalne. Liczymy, że inwestor zgodzi się na ich zachowanie.

A co się stanie, jeżeli inwestor się nie zgodzi i postanowi wrócić do rozbiórki? – To zastanowimy się nad wykorzystaniem innych narzędzie prawnych, na razie nie chcę mówić jakich. Bardzo chciałbym jednak tego uniknąć, bo to oznaczałoby rozgrzebanie i utrwalenie stanu rozbiórki na dłuższy czas.

Inwestor, czyli PKO Bank Polski, poinformował naszą redakcję w czwartek, że analizuje dokumenty i ustosunkuje się do decyzji stołecznego konserwatora w możliwie najszybszym czasie.

Za dwa lata?

Według planów inwestora, nowa Rotunda ma stanąć za dwa lata. Budynek ma być odbudowany w takim samym kształcie, choć w nowej technologii.

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Przewiduje, że funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" miała mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy. Koszty przebudowy budynku pokrywa bank.

Powojenny modernizm

Rotunda została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, czyli zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce. 15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

ran/mś

Pozostałe wiadomości

Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę parkingu P+R w Rembertowie. Projektowanie drugiego parkingu, na Bródnie, jest w toku. Oba mają być gotowe za dwa lata.

Powstaną dwa nowe parkingi P+R

Powstaną dwa nowe parkingi P+R

Źródło:
PAP

Blisko trzy tygodnie trwały intensywne poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Sierpc w województwie mazowieckim. Zaginęli pod koniec maja. Ciało jednego z nich znaleziono w samochodzie, drugie w pobliskim bagnie. W tej sprawie zatrzymano sześć osób, trzy usłyszały zarzuty.

Ciała mężczyzn w aucie i w bagnie, trzy osoby z zarzutami

Ciała mężczyzn w aucie i w bagnie, trzy osoby z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła dochodzenie w sprawie pożaru na podstacji warszawskiego metra w rejonie stacji Racławicka. Pożar wywołał poważne utrudnienia w kursowaniu podziemnej kolejki.

Pożar w metrze. Dochodzenie prokuratury, pierwsze ustalenia

Pożar w metrze. Dochodzenie prokuratury, pierwsze ustalenia

Źródło:
PAP

W środę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego doszło do ataku na białoruskiego opozycjonistę Pawła Łatuszkę. Sprawcę zatrzymano. To 35-letni Białorusin odbywający staż na uczelni. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Do Straży Granicznej skierowano wniosek o jego deportację.

Zarzuty i wniosek o deportację po ataku na białoruskiego opozycjonistę na Uniwersytecie Warszawskim

Zarzuty i wniosek o deportację po ataku na białoruskiego opozycjonistę na Uniwersytecie Warszawskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich zlecił wyczyszczenie wieżyc zabytkowego mostu Poniatowskiego. Te jednak znów padły ofiarą wandali. Na ścianach pojawiło się świeże pseudograffiti.

Wyczyścili, po niespełna 12 godzinach znów były pomazane

Wyczyścili, po niespełna 12 godzinach znów były pomazane

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

37-latek potrzebował pomocy medycznej, ale nie pozwolił, by mu jej udzielono. Ratownikom medycznym groził nożem, potem ukrył się w krzakach. Ostatecznie trafił do szpitala i usłyszał zarzuty.

Nożem groził ratownikom, którzy chcieli mu pomóc

Nożem groził ratownikom, którzy chcieli mu pomóc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprawdziły się prognozy synoptyków o rekordowo niskim poziomie wody w Wiśle. W piątek wodowskaz pokazał najpierw 19, a kilka godzin później 18 centymetrów. Takich wartości w historii pomiarów jeszcze nie było. Po raz drugi z rzędu wyschła rzeka Długa, jeden z dopływów Wisły.

Wisła pobiła rekord najniższego stanu, wysechł jeden z dopływów

Wisła pobiła rekord najniższego stanu, wysechł jeden z dopływów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Strachowo koło Płońska doszło do wypadku z udziałem dwóch aut. Poszkodowane zostały cztery osoby: kierowcy oraz dwoje dzieci. Wszyscy trafili do szpitala.

Zderzenie aut. Cztery osoby ranne, w tym dwoje dzieci

Zderzenie aut. Cztery osoby ranne, w tym dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamówił taksówkę na aplikację i w trakcie jazdy wziął kierowcę za zakładnika, przykładając mu nóż do szyi i brzucha. Zadzwonił na 112 i zażądał okupu - 100 tysięcy złotych i paczki papierosów w miękkim opakowaniu. W akcję śródmiejskich policjantów zaangażowany był negocjator. Policja opublikowała fragment rozmowy z porywaczem. 31-latka udało się zatrzymać.

Porwał taksówkarza, zadzwonił na 112 i zażądał okupu

Porwał taksówkarza, zadzwonił na 112 i zażądał okupu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy zatrzymali 51-letniego obywatela Mołdawii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania, Mężczyzna ukrywał się w jednym z domów na Mokotowie.

Mołdawianin skazany w Estonii na 15 lat więzienia ukrywał się na Mokotowie

Mołdawianin skazany w Estonii na 15 lat więzienia ukrywał się na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Gostynina w województwie mazowieckim zatrzymali 20-letniego kierowcę, który podczas jazdy złamał szereg przepisów. Ponadto pojazd, którym się poruszał, miał zmodyfikowany układ wydechowy. 20-latek został ukarany mandatami w wysokości 10 tysięcy złotych, a na jego konto trafiło 51 punktów.

Mandaty na 10 tysięcy złotych dla 20-latka

Mandaty na 10 tysięcy złotych dla 20-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ogrodzie zoologicznym na świat przyszła samiczka drugiego najmniejszego jelonka świata - pudu południowego. Zoo ogłosiło plebiscyt na jej imię. W tym roku zwierzęta urodzone w warszawskim zoo otrzymują imiona na literę "R".

"Urodziła się malutka piękność"

"Urodziła się malutka piękność"

Źródło:
PAP

Nie żyje były rzecznik białostockiej kurii ksiądz Andrzej Dębski. Zginął w Ząbkach (Mazowieckie) pod kołami pociągu. Sprawę bada prokuratura.

Nie żyje ksiądz Andrzej Dębski

Nie żyje ksiądz Andrzej Dębski

Źródło:
tvn24.pl

PLL LOT i Air France odwołały w piątek niektóre loty między Warszawą a Paryżem. Powodem decyzji jest trwający od czwartku strajk francuskich kontrolerów lotów. Wcześniej decyzję o wstrzymaniu lotów do i z Nicei podjął Wizz Air.

Te loty zostały odwołane. Komunikat Lotniska Chopina

Te loty zostały odwołane. Komunikat Lotniska Chopina

Źródło:
PAP

Stołeczne pogotowie poinformowało o potrąceniu policjanta w Wawrze, do którego doszło podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusz miał być ciągnięty po jezdni przez ponad 100 metrów. Policja potwierdziła, że kierowcę zatrzymano a ranny policjant trafił do szpitala.

"Policjant potrącony i ciągnięty po jezdni"

"Policjant potrącony i ciągnięty po jezdni"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z przyczyn technicznych pociągi metra linii M1 nie kursowały na odcinku Słodowiec – Centrum - informował Zarząd Transportu Miejskiego. W tunelu na stacji Dworzec Gdański maszynista wyczuł zapach spalenizny. Rzeczniczka Metra Warszawskiego przekazała, że doszło do awarii złącza torowego. Usunięto ją wieczorem.

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem doszło do zderzenia dwóch aut osobowych w miejscowości Grzegorzewice. Według informacji od czytelnika, dwie osoby były zakleszczone w pojazdach. Strażacy potwierdzili, że poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dwójka dzieci.

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dramatyczne sceny rozegrały się w Pułtusku (Mazowieckie). Kierowca nie zatrzymał się do kontroli i uciekał przed policjantami ulicami miasta. Jazdę zakończył w kanale wodnym. Pasażera z wody wyciągnęli policjanci. Kierowca przepłynął na brzeg, a kilka dni później jego zaniepokojona rodzina zgłosiła, że mężczyzna nie wrócił do domu.

Uciekali przed policją, wjechali autem do wody. Pasażer wypłynął, kierowca zniknął

Uciekali przed policją, wjechali autem do wody. Pasażer wypłynął, kierowca zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer siedem niedaleko Płońska zapaliła się śmieciarka. Na czas działania służb droga w kierunku Gdańska była nieprzejezdna. Policja kierowała na objazdy w Zakroczymiu.

Pożar śmieciarki na krajowej "siódemce"

Pożar śmieciarki na krajowej "siódemce"

Źródło:
PAP