Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Bielany

Dwa laboratoria, place do ćwiczeń i sale dydaktyczne. Na Bielanach planują nową jednostkę straży pożarnej

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na Bielanach powstanie nowa jednostka straży pożarnej

Na Bielanach powstanie nowa jednostka straży pożarnej. W planach jest stworzenie w niej nowoczesnego zaplecza dla grupy ratownictwa chemicznego. Warszawscy radni podjęli właśnie decyzję o przekazaniu na ten cel terenu przy Hucie Warszawa.

"Zamiast kolejnego punktu do zbiórki odpadów będzie jednostka straży pożarnej! U zbiegu ulic Wólczyńskiej i Opłotek powstanie Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, na którą mundurowi czekali wiele lat. W czwartek Rada Warszawy jednomyślnie wyraziła zgodę na przekazanie gruntu w darowiźnie na rzecz Skarbu Państwa. Pierwszy etap za nami" – poinformował przed weekendem burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Wyjaśnił też, że dzięki decyzji radnych Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej będzie mogła ogłosić wkrótce przetarg na przygotowanie projektu nowej jednostki oraz rozpocząć starania o pozwolenie na budowę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowe koszary dla grupy ratownictwa chemicznego

Zdaniem Pietruczuka planowana inwestycja będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek strażackich. Docelowo mają do niej przenieść się strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 6, którzy stacjonują obecnie przy Marymonckiej. Natomiast ich dotychczasową siedzibę zajmie obsada JRG 11 z ulicy Zgrupowania AK "Kampinos".

Koncepcja przyszłych koszar została stworzona między innymi z myślą o strażakach ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Burmistrz Bielan opisuje, że oprócz standardowej strażnicy z halą garażową dla wozów gaśniczych, zostaną też przygotowane dwa laboratoria – chemiczne i biologiczne, każde o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Dodatkowo przewidziano też plac z przeszkodami do ćwiczeń z operowania robotami rozpoznania chemicznego, pomieszczenia do konserwacji ubrań gazoszczelnych i sale dydaktyczne do szkoleń. Będzie też boisko, plac do ćwiczeń pożarniczych oraz sala gimnastyczna.

W ubiegłym roku strażacy z JRG 6 interweniowali ponad 1100 razy. Ponad 290 z tych wyjazdów było związanych z działaniami grupy ratownictwa chemicznego.

Informowaliśmy też o podsumowaniu działań mazowieckich strażaków w 2020 roku:

Akcje straży pożarnej w 2020 roku

Na moście Poniatowskiego spłonęło auto Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/11

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Pietruczuk / Facebook