Zużyte maseczki i rękawiczki wykorzystywane w produkcji asfaltu. Pomysł włoskich badaczy

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Walka z pandemią w Niemczech
Walka z pandemią w Niemczech
Reuters Archive
Reuters ArchiveWalka z pandemią w Niemczech

Zużyte maseczki i jednorazowe rękawiczki, które noszone były w związku z pandemią COVID-19, można wykorzystać do produkcji wzmocnionego asfaltu - poinformowali włoscy naukowcy. Próby techniczne, jakie przeprowadzili, pokazują, że powstały tą metodą asfalt jest znacznie wyższej jakości.

Nad linią produkcji asfaltu, wzmocnionego dzięki materiałowi uzyskanemu z recyklingu maseczek i rękawiczek, pracują eksperci z włoskich uniwersytetów w Viterbo oraz Bergamo i uczelni E-Campus. Projekt ten finansowany jest przez włoskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej. Naukowcy postanowili dać drugie życie ogromnym ilościom środków ochrony osobistej używanym od dwóch i pół roku, gdy zaczęła się pandemia COVID-19. - Zadaliśmy sobie pytanie, co można zrobić z naszymi zużytymi maseczkami i rękawiczkami, jeśli chcemy, aby nie były traktowane jako śmieci nieprzeznaczone do segregacji. Dzięki naszemu projektowi mogą być wykorzystywane do produkcji nawierzchni drogowej - powiedział dziennikowi "La Repubblica" badacz Marco Marconi z uniwersytetu w Viterbo.

Rozdrobnione maseczki i rękawiczki dodawane do asfaltu

Jak podkreślił Marco Marconi, rozdrobnione maseczki i rękawiczki dodawane są do mieszkanki kruszywa i bitumu jako materiał wzmacniający.

- A to oznacza dłuższą trwałość nawierzchni drogowej, mniejsze wykorzystanie surowców, oszczędności, a także korzyści dla środowiska - podkreślił.

Zużyte maseczki i rękawiczkiShutterstock

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości