Cumbre Vieja nadal jest niebezpieczny. Wyrzuca z siebie bomby wulkaniczne

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Od prawie trzech miesięcy wulkan Cumbre Vieja na La Palmie emituje lawę i opary. Co więcej, na nagraniu Hiszpańskiego Instytutu Geologicznego i Górniczego widać, że wyrzuca z siebie bomby wulkaniczne. Na La Palmie zniszczonych zostało już ponad trzy tysiące budynków.

Hiszpański Instytut Geologiczny i Górniczy (IGME) opublikował we wtorek nagranie, ukazujące aktualny stan wulkanu Cumbre Vieja. Okazuje się, że 80 dni po rozpoczęciu erupcji, żywioł wciąż wyrzuca z siebie tak zwane bomby wulkaniczne.

Bomba wulkaniczna - co to takiego?

Bomba wulkaniczna (ang. lava bomb) to rodzaj materiału piroklastycznego. Są to okruchy wyrzucane na powierzchnię w czasie erupcji wulkanu. Zjawisko powstaje, gdy lawa wyrzucana w powietrze ochładza się i, zanim zderzy się z powierzchnią ziemi, zastyga, tworząc rozżarzoną skałę o średnicy co najmniej 6,4 centymetra.

Sytuacja na La Palmie

Od pierwszego wybuchu, do którego doszło 19 września, zniszczonych zostało ponad trzy tysiące budynków. Według danych z satelity Copernicus, około 2,8 tysiąca całkowicie zniknęło z powierzchni ziemi.

Rząd regionalny La Palmy poinformował we wtorek, że lawa z wulkanu rozlała się na powierzchni 1136 hektarów. Jak dodano, aktywność wulkaniczna wykazuje tendencję spadkową, a ruchy sejsmiczne są coraz słabsze. Wciąż jednak wydziela bardzo dużo dwutlenku siarki i innych szkodliwych gazów.

Autor:kw

Źródło: Reuters