ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Ziemia zatrzęsła się w stolicy. "Lotnisko jest zamknięte, łączność ledwo żyje"

Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24
Osuwiska po trzęsieniu ziemi w Vanuatu
Osuwiska po trzęsieniu ziemi w VanuatuReuters/Dan McGarry
wideo 2/2
Osuwiska po trzęsieniu ziemi w VanuatuReuters/Dan McGarry

Trzęsienie ziemi spowodowało poważne szkody w Vanuatu. Wstrząsy miały magnitudę 7,3, a ich epicentrum znajdowało się bardzo blisko stolicy państwa, Port Vila. Zginęła co najmniej jedna osoba. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację świadka.

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,3 doszło we wtorek po południu czasu lokalnego. Wstrząsy wystąpiły na głębokości 57,1 kilometrów, zaś epicentrum zjawiska znajdowało się zaledwie 30 km od stolicy Vanuatu, Port Vila. Tuż po trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami, które później zostało odwołane.

Ogromne uszkodzenia

Trzęsienie spowodowało ogromne uszkodzenia w mieście. Droga łącząca Port Vila z głównym portem została całkowicie zablokowana przez osuwiska. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pojazdów zmiażdżonych w wyniku zawalenia się budynku. Lokalny nadawca przekazał, że pod gruzami została uwięziona jedna osoba.

Inne nagrania opublikowane w mediach społecznościowych pokazały zawalone betonowe filary budynku, w którym mieszczą się ambasady Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Nowej Zelandii. Rzecznik ambasady USA w Papui Nowej Gwinei powiedział, że ambasada w Port Vila doznała "znacznych uszkodzeń" i została zamknięta do odwołania.

Ranni trafili do szpitala. Policja poinformowała, że co najmniej jedna osoba zmarła w wyniku odniesionych ran.

"Mamy prąd z generatora, za chwilę może go nie być"

Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację świadka trzęsienia. Skontaktował się z naszą redakcją pan Dariusz, który przebywa obecnie na wakacjach w Vanuatu.

- Raj na ziemi nagle zamienia się w piekło. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 w skali Richtera uderzyło obok nas, dokładnie 3 kilometry dalej. Akurat wracaliśmy z Port Vila, 15 minut po opuszczeniu miasta, na bocznej drodze wyrzuciło nas z siedzeń w busie - napisał w przesłanej nam wiadomości.

Następnie doszło do kilku wstrząsów wtórnych. "Dojechaliśmy do resortu nad brzegiem oceanu i natychmiast ogłoszono ewakuację ze względu na zagrożenie tsunami. Wywieziono nas wszystkich. Po około godzinie ogłoszono znikome niebezpieczeństwo fali zwrotnej" - przekazał.

Jak opowiadał pan Dariusz, po powrocie do resortu okazało się, że i tam wystąpiły zniszczenia. "W jednym z bungalowów zawaliła się ściana, wszystko co było luzem zmieniło swoje położenie lub zostało zniszczone. W naszym domku był totalny bałagan, szafa leżała na łóżkach, reszta rzeczy w była w nieładzie. Obecnie cały czas czujemy wstrząsy wtórne."

Reporter24 powiedział, że w środę ma lot do Nowej Zelandii. "Nie wiemy co będzie, lotnisko jest zamknięte, łączność ledwo żyje. Wieża transmisyjna zniszczona. Mamy prąd z generatora, za chwilę może go nie być, wifi też. Nie mamy sieci komórkowej" - dodał.

Autorka/Autor:as

Źródło: Reuters, CNN, Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Dariusz / Kontakt24

Pozostałe wiadomości

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia. Do Wigilii został tydzień, a w ferworze przygotowań wielu z nas zadaje sobie pytanie - czy w święta zawita do nas śnieg? Zapytaliśmy o to synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Niebezpieczna aura związana jest z silnym wiatrem oraz roztopami. W czterech województwach obowiązują żółte alarmy.

Tutaj wciąż będzie silnie wiać. Ostrzeżenia IMGW

Tutaj wciąż będzie silnie wiać. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Silna wichura doprowadziła do zawalenia się kilkudziesięciometrowej dekoracji świątecznej w mieście Marica w Brazylii. W momencie tragedii znajdowali się na niej pracownicy, którzy po otrzymaniu ostrzeżeń przed niebezpieczną pogodą przerwali prace montażowe. Władze miasta poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej i dwóch osobach rannych, ogłoszono dwudniową żałobę.

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP, Carta Capital, CNN, 98 FM

Do 21 osób wzrósł wstępny bilans ofiar cyklonu Chido, który w weekend zdewastował położoną u wschodnich wybrzeży Afryki Majottę. Władze obawiają się, że może być ich znacznie więcej - ratownikom nie udało się jeszcze odnaleźć wszystkich zaginionych. Ocaleli mieszkańcy czują się osamotnieni w usuwaniu skutków kataklizmu.

Apokaliptyczne obrazy po przejściu cyklonu. "Wiatr zmiótł dosłownie wszystko"

Apokaliptyczne obrazy po przejściu cyklonu. "Wiatr zmiótł dosłownie wszystko"

Źródło:
PAP, Reuters

3555 razy interweniowali strażacy w związku z silnym wiatrem, który w poniedziałek przetaczał się nad Polską. Najwięcej akcji przeprowadzili we wschodniej i północnej części kraju. Silny wiatr uszkadzał drzewa i budynki, a dwie osoby zostały ranne.

Bilans poniedziałkowych wichur. Ponad 3,5 tysiąca interwencji, uszkodzone budynki, ranni

Bilans poniedziałkowych wichur. Ponad 3,5 tysiąca interwencji, uszkodzone budynki, ranni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We wtorek wciąż będzie porywiście wiać, a w dużej części kraju wystąpią opady deszczu. Termometry wskażą od 6 do 10 stopni Celsjusza, ale za sprawą silnego wiatru i dużej wilgotności będzie nam chłodno.

Pogoda na dziś - wtorek 17.12. Nieprzyjemna i wietrzna aura

Pogoda na dziś - wtorek 17.12. Nieprzyjemna i wietrzna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

Prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne. Czeka nas jesienna i nadal wietrzna pogoda. Po aż kilkunastu stopniach Celsjusza w połowie tygodnia znacznie się ochłodzi, ale temperatura nie będzie zimowa.

"Ten typ pogody się utrzyma"

"Ten typ pogody się utrzyma"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wiatr łamiący drzewa i zrywający dachy nadciągnął nad Wyspy Kanaryjskie. Na wyspie La Gomera w niedzielę w porywach wiało z prędkością niemal 140 kilometrów na godzinę. Służby miały pełne ręce roboty.

Huraganowy wiatr na Wyspach Kanaryjskich

Huraganowy wiatr na Wyspach Kanaryjskich

Źródło:
ENEX, elconfidencial.com, lavanguardia.com, tvnmeteo.pl

Burza lodowa nawiedziła stan Iowa i wschodnią Nebraskę. Doszło do paraliżu komunikacyjnego. Drogi były tak śliskie, że samochody i ciężarówki zsuwały się z nich. W jednym z wielu wypadków związanych z oblodzeniem zginęła jedna osoba.

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Źródło:
ENEX, cbsnews.com

Wysokie fale rozbijają się o nabrzeże - tak wyglądają w poniedziałek okolice Helu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed sztormem w polskiej strefie brzegowej.

Sztorm na Bałtyku. Nagranie

Sztorm na Bałtyku. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Od poniedziałku w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są trudne, w wielu miejscach szlaki są nieprzetarte. W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Zagrożenie lawinowe w górach

Zagrożenie lawinowe w górach

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, GOPR

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

Źródło:
CNN, tnvmeteo.pl

W 2024 roku płonął największy obszar brazylijskiej Amazonii od 17 lat - wynika z danych satelitarnych Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii. Łączna liczba pożarów puszczy wzrosła rok do roku o 43 procent.

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

Źródło:
PAP

Trwające od czwartku ulewy spowodowały powodzie w południowej Tajlandii. Władze poinformowały o dwóch ofiarach śmiertelnych. Wiele dróg zostało zalanych.

Zabici, paraliż na drogach. Pada od kilku dni

Zabici, paraliż na drogach. Pada od kilku dni

Źródło:
Reuters, Bangkok Post, The Nation

Lodowe włosy pojawiły się w okolicach Wejherowa (woj. pomorskie). To dość rzadkie zjawisko, do powstania którego wymagane są określone warunki pogodowe i obecność pewnego organizmu. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado spowodowało w sobotę zniszczenia w środkowej Kalifornii. Chociaż groźne zjawisko ominęło centrum San Francisco, gdzie obowiązywały pierwsze w historii ostrzeżenia przed trąbą powietrzną, wiatr rozpędził się w okolicach San Jose. Lokalna policja opublikowała zdjęcia aut zmiecionych z drogi przez żywioł.

"Świadkowie twierdzą, że to nie wypadek, tylko tornado"

"Świadkowie twierdzą, że to nie wypadek, tylko tornado"

Źródło:
CNN, NWS Bay Area

Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Aktualizacja:
Źródło:
AFP, The Japan Times, NHK

A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Źródło:
BBC, British Antarctic Survey

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

Źródło:
PAP, Daily Maverick

Orkan Darragh zniszczył walijskie lasy, a władze zaapelowały o nie wchodzenie do nich. Wiele kilometrów dróg, szlaków i ścieżek rowerowych wciąż jest zablokowane przez powalone drzewa i połamane konary. Sprzątanie trwa też w wielu miastach i miejscowościach.

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Księżycowe halo pojawiło się na niebie nad Zakopanem w nocy z piątku na sobotę. Zjawisko to uznawane bywa za zwiastun pogorszenia pogody. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Samolot musiał lądować awaryjnie krótko po starcie z Nowego Jorku. Przyczyną problemów technicznych był prawdopodobnie ptak, który wleciał prosto w silnik maszyny, poważnie go uszkadzając. Jednemu z pasażerów udało się uchwycić moment uderzenia na nagraniu.

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Źródło:
ABC News, Washington Times

Odchody morskich żyjątek mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje metabolizm oceanicznego zooplanktonu, by usunąć wolny węgiel z wód. Jak wyjaśnili, polega ona na przyspieszeniu naturalnych procesów zachodzących w wodach.

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Źródło:
Dartmouth College, NASA