Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN
Pożar w okolicach San Diego
Pożar w okolicach San DiegoReuters/Daniel Portik
wideo 2/13
Pożary - Kalifornia (styczeń 2025)

W hrabstwie Los Angeles w południowej Kalifornii trwa gaszenie kilku potężnych pożarów, które od wtorku trawią zachodnie i północne obrzeża miasta. W akcji bierze udział blisko 1000 więźniów strażaków - poinformował w niedzielę portal dziennika "Washington Post". Żywioł pochłonął już życie co najmniej 16 osób, taka sama jest liczba zaginionych. Meteorolodzy ostrzegają przed powrotem silnego wiatru.

W sobotę władze rozpoczęły operację poszukiwawczo-ratowniczą w rejonie Eaton na północny wschód od Los Angeles. W teren ruszyły zespoły wyposażone w psy wytrenowane do poszukiwania zwłok. - Niestety, podczas tych poszukiwań znaleźliśmy trzy osoby zmarłe - powiedział szeryf hrabstwa Los Angeles Robert Runa. - W miarę kontynuowania tych poszukiwań przewiduję, że liczba ta niestety wzrośnie - dodał.

W pożarze w Eaton potwierdzono do tej pory śmierć 11 osób, a pozostałych pięć zgonów odnotowano w Pacific Palisades, na zachód od aglomeracji. Na liście zaginionych w wyniku pożarów znajduje się 16 osób, jednak według władz ta liczba może się zwiększyć. - Dziesiątki kolejnych zgłoszeń mogło wpłynąć dziś rano, są obecnie sprawdzane - przekazał na konferencji prasowej Luna. - Na szczęście wśród zgłoszonych zaginięć nie ma dzieci - zaznaczył. Szeryf zaapelował do mieszkańców, aby zgłaszali każdą osobę, co do której istnieje podejrzenie, że zaginęła - podała stacja CNN.

Luna powiadomił, że w strefach objętych pożarem (oraz godziną policyjną) aresztowano dotąd 29 osób. Jednego zatrzymano, gdy w przebraniu strażaka włamywał się do domu.

Spalone domy w Pacific PalisadesPAP/EPA/ALLISON DINNER

Według informacji straży pożarnej, które cytują amerykańskie media, w sobotę opanowano nieco ponad 10 procent pożaru Palisades oraz około 27 proc. Eaton, który szybko stał się jednym z najbardziej śmiercionośnych pożarów w Kalifornii. Udało się powstrzymać ogień w trudnym z powodu ukształtowania terenu kanionie Mandeville, na zachód od Los Angeles. Walka z ogniem trwa natomiast między innymi w uchodzącej za ekskluzywną dzielnicy Brentwood, w zachodniej części miasta.

Liczba osób objętych nakazami ewakuacji spadła do około 105 tysięcy osób.

W gwałtownej pożodze spłonęło około 16 tys. hektarów i zniszczonych zostało ponad 12 tys. budynków.

Wiatr ma się znów nasilić

Obecnie największy niepokój strażaków budzi wiatr Santa Ana - suchy, pustynny fen. Prognozy mówią o porywach przekraczających prędkość 50-58 kilometrów na godzinę. W związku z tym we wschodniej części hrabstwa Los Angeles wprowadzono najwyższy, czerwony alert.

- Obawiamy się, że w niedzielę wieczorem siła wiatru wzrośnie - powiedziała Rose Schoenfield z amerykańskiego instytutu meteorologicznego, którą cytuje portal dziennika "Los Angeles Times". - Ogólnie nie wygląda to dobrze - dodała.

Jak zapowiedział Anthony Marrone, szef straży pożarnej hrabstwa Los Angeles, do środy będą się utrzymywać sprzyjające pożarom warunki pogodowe. Towarzysząca im bardzo niska wilgotność "utrzyma zagrożenie pożarowe w hrabstwie na bardzo wysokim poziomie" - stwierdził.

Blisko 1000 więźniów strażaków gasi pożary

W gaszeniu pożarów uczestniczą amerykańskie i międzynarodowe zastępy strażackie, między innymi z Kanady i Meksyku.

Pożary gasi też prawie 1000 strażaków odbywających karę w więzieniu. Program dla więźniów strażaków (i więźniarek, bo uczestniczą w nim również kobiety) działa w Kalifornii od około 80 lat. Zainteresowani udziałem więźniowie muszą spełnić wymogi bezpieczeństwa (nie mogą być skazani za gwałt i inne przestępstwa seksualne, podpalenia oraz ucieczki) i przejść dwutygodniowe szkolenie - wyjaśnił magazyn "Smithsonian". Istnieją także wyłącznie więźniarskie załogi pożarnicze, zakwaterowane w tak zwanych obozach strażackich - można spędzić tam do siedmiu lat. Chociaż liczba więźniów strażaków wahała się na przestrzeni lat, często stanowili oni około jednej trzeciej sił strażackich Kalifornii.

Zarabiają oni niewielkie kwoty. Obecnie jest to maksymalnie 10,24 dolarów dziennie - przekazał portal dziennika "New York Times". Za każdą godzinę pracy w sytuacjach kryzysowych dostają dodatkowo 1 dolara. Tym samym za dzień pracy więźniowie strażacy zarabiają mniej, niż wynosi w Kalifornii płaca minimalna (16,5 dolara za godzinę) i znacznie mniej niż inne formacje. Strażacy zatrudnieni przez miasto Los Angeles zarabiają od 85 tysięcy dolarów rocznie.

Zobacz też: Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Dodatkowo więźniom strażakom za każdy dzień służby w straży pożarnej odlicza się do dwóch dni od wyroku. Więźniowie strażacy pracują dobrowolnie, nie można ich zmusić do udziału w akcji. Nie obsługują wozów strażackich - używają "narzędzi ręcznych", pracują też jako personel pomocniczy dla innych pracowników służb ratowniczych - przekazał portal "NYT". Są wzywani najczęściej do pożarów lasów. Usiłują odciąć ogień poprzez robienie przecinek, do czego stosują łopaty, siekiery i piły łańcuchowe.

Akcja gaśnicza w hrabstwie Los AngelesPAP/EPA/ALLISON DINNER

Szefowa straży pożarnej Los Angeles Kristin Crowley zaapelowała do mieszkańców, którzy uciekli przed pożarem Palisades, o zachowanie cierpliwości. Ratownicy nadal "pracują tak szybko, jak to możliwe" - podkreśliła. - W rejonie Palisades wciąż płonie ogień. (...) Nie ma prądu, nie ma wody, przewody gazowe zostały uszkodzone, a konstrukcje (budynków) stały się niestabilne - mówiła. Policjanci, którzy eskortowali ludzi, chcących dostać się do swoich zrujnowanych domów w poszukiwaniu dokumentów, zwierząt czy leków musieli zawiesić te działania: rozpoczęły się przeszukiwania terenu.

Władze uprzedziły, że powietrze nad miastem jest nadal zanieczyszczone. Na zadymionych terenach ludzie powinni nosić maski N95.

Relacja reportera TVN24 Pawła Łukasika z Los Angeles
Relacja reportera TVN24 Pawła Łukasika z Los AngelesTVN24

Jak poinformowała na niedzielnej konferencji prasowej burmistrz Karen Bass, ponad 13 tys. osób przekazało ponad 6 mln dolarów na rzecz funduszu Wildlife Recovery Fund, który będzie wykorzystany do wsparcia dotkniętych pożarami mieszkańców Los Angeles. - Pomagają nam ludzie zewsząd - powiedziała Bass i dodała: - Chcę im podziękować.

Krytyka władz

Nie słabnie krytyka władz stanowych i miejskich za brak odpowiedniej reakcji na wydarzenia ostatnich dni. Część lokalnej społeczności zarzuca burmistrz Los Angeles Karen Bass, że władze miasta nie ostrzegły na czas mieszkańców, ani nie przygotowały się odpowiednio na walkę z pożarami.

Już po ich wybuchu szefowa straży pożarnej Los Angeles Kristin Crowley poinformowała, że rada miasta ograniczyła tegoroczny budżet kierowanej przez nią służby aż o 17 milionów dolarów. Podkreśliła, że w sposób wymierny przekłada się to na skuteczność walki z obecnymi pożarami.

Kwestią, która budzi najwięcej emocji, są miejskie hydranty, w których woda albo zupełnie nie płynęła albo wystarczyło jej na zaledwie kilka godzin. Gubernator Kalifornii Gavin Newsome zlecił wyjaśnienie tej sprawy i zapowiedział ukaranie winnych. Z tego powodu demokratyczne władze miasta i stanu krytykują m.in. oponenci z Partii Republikańskiej. W niedzielę po raz kolejny głos w sprawie zabrał prezydent elekt USA. "Pożary wciąż szaleją w Los Angeles. Niekompetentni politycy nie mają pojęcia, jak je ugasić" - napisał w mediach społecznościowych Donald Trump.

Google Maps

Autorka/Autor:ps

Źródło: PAP, NBC News, CNN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALLISON DINNER

Pozostałe wiadomości

Silne trzęsienie ziemi odnotowano w piątek w środkowej części Birmy. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w stolicy Tajlandii. Do redakcji Kontaktu24 napisał pan Hubert, który przebywa w Bangkoku. Udało mu się uchwycić na nagraniu moment, na którym widać wodę wylewającą się z basenu na dachu wieżowca. O tym, co działo się w mieście, opowiedziała także pani Magdalena.

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło środkową Birmę. Tamtejsza junta ogłosiła stan wyjątkowy w stolicy Naypyidaw oraz w drugim co wielkości mieście Mandalaj. Nie ma dokładnych informacji o liczbie zabitych, ale władze podają, że "wielu cywilów zostało zabitych i rannych".

"Wielu cywilów zostało zabitych i rannych"

"Wielu cywilów zostało zabitych i rannych"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek środkową Birmę. Wstrząsy były odczuwalne również w Tajlandii, Indiach i Chinach. Tajlandzkie władze podały, że trzy osoby zginęły po zawaleniu się wieżowca w dzielnicy w Chatuchak w Bangkoku. Trzy osoby, jak podaje agencja informacyjna Reuters, powołując się na świadków, zginęły w Birmie.

Zawalił się wieżowiec. Są ofiary śmiertelne

Zawalił się wieżowiec. Są ofiary śmiertelne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Pogoda na dziś. Piątek 28.03 zapowiada się z chmurami, ale też i słońcem. Temperatura może sięgnąć nawet 17 stopni Celsjusza. W górach powieje trochę silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 28.03. Wszędzie pojawi się szansa na słońce

Pogoda na dziś - piątek, 28.03. Wszędzie pojawi się szansa na słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. - Stanowi jedno z największych zagrożeń naszych czasów - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

Źródło:
PAP, WHO

Rosja może zapewnić dostarczenie małej elektrowni jądrowej, która miałaby zostać użyta podczas planowanej przez Elona Muska misji na Marsa - przekazał w czwartek Kirył Dmitriew, wysłannik prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej.

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W kolejnych dniach czeka nas przeplatanka pogodowa. Będzie szansa na słońce, ale pojawią się też opady deszczu. W weekend termometry pokażą nawet 17 stopni Celsjusza, wraz z nowym tygodniem wartości na termometrach zaczną lekko spadać.

Nawet 17 stopni w weekend. Nie wszystkim dopisze pogodna aura

Nawet 17 stopni w weekend. Nie wszystkim dopisze pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mieście Abydos odkryto duży grobowiec nieznanego faraona sprzed około 3600 lat. O znalezisku, którego dokonali egipscy i amerykańscy badacze, informuje w czwartek "New York Times".

W Egipcie odkryto duży grobowiec nieznanego faraona

W Egipcie odkryto duży grobowiec nieznanego faraona

Źródło:
PAP, New York Times

Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) udało się uwiecznić zorzę na Neptunie na zdjęciu. To pierwszy raz, kiedy uchwycono to zjawisko na tej planecie. Wcześniej zaobserwowano je na innych gazowych olbrzymach Układu Słonecznego.

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Źródło:
NASA, livescience.com

T Coronae Borealis w każdej chwili może wybuchnąć. W układzie gwiezdnym cyklicznie zachodzą procesy, które powodują doskonale widoczną z Ziemi eksplozję termonuklearną. Kiedy będziemy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli na pustyni Gobi w Mongolii skamieniałości nieznanego im dotąd gatunku dinozaura. Posiadał on dwa pazury zamiast trzech, a więc zupełnie inaczej niż pozostałe zwierzęta z grupy, do której należał. Dodatkowo stworzenie było porośnięte piórami, co w połączeniu z długimi szponami nadawało mu nietypowy wygląd.

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Źródło:
BBC, CNN, tvnmeteo.pl

Stos cennych przedmiotów z epoki żelaza został odnaleziony w Wielkiej Brytanii. Niektóre z nich zaskoczyły naukowców. Odkrycie daje cenny wgląd w to, jak tysiące lat temu żyły elity na Wyspach Brytyjskich.

To znalezisko może zmienić historię brytyjskich elit

To znalezisko może zmienić historię brytyjskich elit

Źródło:
LiveScience, The Guardian, Durham University

W Chorwacji obowiązują ostrzeżenia przed wiatrem bora. Powstaje on w wyniku różnicy ciśnień między Morzem Adriatyckim a otaczającymi je pasmami górskimi. Wiatr jest znany z gwałtownego charakteru, a na wodach może być śmiertelnie niebezpieczny.

Nadciąga bora. Porywy mogą dochodzić do prawie 150 kilometrów na godzinę

Nadciąga bora. Porywy mogą dochodzić do prawie 150 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnmeteo.pl, croatia.hr

Korea Południowa zmaga się z rekordowymi pożarami. W czwartek zajęty przez płomienie obszar podwoił się, zagrażając miastom oraz zabytkom. Chociaż nadchodzące godziny mają przynieść opady deszczu, meteorolodzy ostrzegają, że będzie zbyt skąpy, by pomóc w walce z żywiołem.

Największy pożar w historii kraju. Ogień szaleje z "bezprecedensową szybkością"

Największy pożar w historii kraju. Ogień szaleje z "bezprecedensową szybkością"

Źródło:
Reuters, The Korea Herald, tvnmeteo.pl

Stan wyjątkowy został ogłoszony w Boliwii na skutek rozległych powodzi. Podtopienia objęły swoim zasięgiem wszystkie dziewięć departamentów kraju. Na skutek ulew od listopada zginęło 51 osób, a tysiące domów zostało uszkodzonych.

Stan wyjątkowy w całym kraju. Nie żyje 51 osób

Stan wyjątkowy w całym kraju. Nie żyje 51 osób

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo

Tegoroczny atlantycki sezon huraganowy może być tak niszczycielski jak ten ubiegłoroczny. Według wstępnych prognoz na oceanie może utworzyć się od 13 do 18 nazwanych cyklonów, z czego nawet 10 przekształci się w huragany. Powstawaniu żywiołów ma sprzyjać wysoka temperatura powierzchni wód.

Rok temu huragany przyniosły wielomiliardowe straty. Ten sezon może być gorszy

Rok temu huragany przyniosły wielomiliardowe straty. Ten sezon może być gorszy

Źródło:
PAP, USA Today, AccuWeather, tvnmeteo.pl

Lokalne służby oraz eksperci obawiają się, że opuszczone baseny po pożarze Eaton Fire w Kalifornii mogą stać się siedliskami komarów. Mętna woda zalegająca w przydomowych zbiornikach stwarza idealne warunki do rozwoju insektów. Rosną obawy władz o ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób.

"Jeden basen może wyhodować do miliona komarów w ciągu miesiąca"

"Jeden basen może wyhodować do miliona komarów w ciągu miesiąca"

Źródło:
CBS News, CNN

Kolejne dni w południowej części Europy mają przynieść intensywne opady deszczu. Lokalnie deszcz ma padać przez ponad tydzień. W procesie formowania się deszczonośnych chmur udział weźmie pył saharyjski. Rolę tego zjawiska opisuje nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Na południu Europy będzie padać mocno i długo. Pył saharyjski odegra ważną rolę

Na południu Europy będzie padać mocno i długo. Pył saharyjski odegra ważną rolę

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku intensywnych opadów deszczu zawaliła się ściana jednego z domów w chorwackim Dubrowniku. Spadający gruz uszkodził kilka samochodów i zatarasował drogę. Meteorolodzy przewidują, że gwałtowna aura tak szybko w tym regionie szybko się nie skończy.

Po ulewie w Dubrowniku zawaliła się ściana domu. Może spaść więcej deszczu

Po ulewie w Dubrowniku zawaliła się ściana domu. Może spaść więcej deszczu

Źródło:
dnevnik.hr, 24sata.hr, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli, że pewien gatunek rekina wydaje specyficzne odgłosy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ryby te uchodzą za niewydające intencjonalnych dźwięków. Specjaliści nie do końca wiedzą, co oznacza nowo odkryte zachowanie.

Po raz pierwszy usłyszano dźwięki wydawane przez rekiny

Po raz pierwszy usłyszano dźwięki wydawane przez rekiny

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Mężczyzna uratował kota, który znalazł się na środku wezbranej rzeki Vizcarra w Peru. Południowoamerykański kraj zmaga się z trudnymi warunkami pogodowymi od kilku tygodni.

Powódź w Peru. Kot znalazł się w śmiertelnej pułapce

Powódź w Peru. Kot znalazł się w śmiertelnej pułapce

Źródło:
Reuters, ReliefWeb

W najbliższą sobotę koło południa będzie można zobaczyć z terenu Polski częściowe zaćmienie Słońca. Do obserwacji tego zjawiska należy wcześniej się przygotować. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie je oglądać.

Zaćmienie Słońca. Te rzeczy zupełnie nie nadają się do jego obserwacji

Zaćmienie Słońca. Te rzeczy zupełnie nie nadają się do jego obserwacji

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, NASA

Jak wyglądała kosmiczna spirala w różnych częściach kraju? Nagranie wykonane przez kamery sieci obserwacyjnej Skytinel pokazuje to niezwykłe zjawisko z perspektywy obserwatorów w różnych częściach Polski. W poniedziałek mogliśmy je obserwować dzięki manewrowi, na jaki zdecydowało się SpaceX.

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Źródło:
Skytinel, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pod piramidami w Gizie kryje się ogromne podziemne miasto - takie doniesienia w ostatnim czasie zaczęły krążyć w internecie. Odkrycia miało dokonać dwóch badaczy, którzy w połowie marca zwołali konferencję prasową. Doniesienia te skrytykował jednak właśnie znany egipski archeolog Zahi Hawass. - Są całkowicie błędne i nie mają żadnych podstaw naukowych - podkreślił.

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do wybrzeży Santorini przybił pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Na początku roku życie na wyspie sparaliżowała seria trzęsień ziemi. Przybycie turystów dodało otuchy mieszkańcom, którzy obawiali się, że wstrząsy negatywnie wpłyną na sezon turystyczny.

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Źródło:
PAP, Reuters

Niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę na Słowacji. Zwierzę, któremu towarzyszyły dwa młode, było agresywne i nie reagowało na próby obrony. Do zdarzenia, zarejestrowanego na nagraniu, doszło w rejonie pasma górskiego Mała Fatra.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Źródło:
zilinak.sk, tvnmeteo.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wirujący lej pojawił się mieście Rolling Fork w stanie Missisipi. Tornado uszkodziło kilka budynków gospodarczych i zerwało linie elektryczne. Kilkaset domów było pozbawionych prądu.

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Źródło:
CNN, timesnownews.com

Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Źródło:
ENEX, larazon.es