Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.
- Na skutek fal upałów tylko w 2025 roku zmarło już sześć osób - podaje Ministerstwo Zdrowia Meksyku. Do zgonów doszło w stanach: Veracruz (dwa przypadki), Tabasco (dwa przypadki), Chiapas (jeden przypadek) i San Luis Potosí (jeden przypadek). Do tej pory przypadki udaru słonecznego zgłoszono w 27 z 31 stanów Meksyku. Najwięcej odnotowano ich w stanie Tabasco na południu kraju oraz w położonym centralnie stanie Jalisco - łącznie odpowiadają one za 31,3 procent wszystkich zgłoszonych przypadków w skali kraju. Upały utrzymują się w większości regionów kraju. W wielu miejscach temperatury sięgają od 40 do 45 stopni Celsjusza. Rząd apeluje o zachowanie ostrożności: unikanie wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych godzinach dnia, odpowiednie nawadnianie organizmu i zwracanie uwagi na objawy przegrzania, szczególnie u dzieci, osób starszych i chorych przewlekle.
Problemem jest również susza
Meksyk od lat zmaga się z ekstremalnymi temperaturami i zjawiskami pogodowymi. Według raportu North American Drought Monitor, pod koniec maja 2024 roku niemal 76 procent terytorium Meksyku doświadczyło suszy. Jeśli chodzi o 2025 rok, to prawie połowa terytorium Meksyku pod koniec kwietnia w jakimś stopniu zmagała się z suszą, jak podała Narodowa Komisja Wodna. Dla wielu regionów, które nie w pełni odzyskały równowagę po trudnych warunkach panujących rok temu oznacza to potencjalnie kolejny trudny rok.
CZYTAJ TAKŻE: "Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"
- Kryzys wodny w Meksyku jest poważny i stanowi paradoks. Choć w ostatnich miesiącach miały miejsce intensywne opady deszczu, susza nadal utrzymuje się na dużych obszarach kraju - powiedziała Norma Elizabeth Olvera Fuentes, badaczka z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego. Pomimo obfitych opadów, wciąż brakuje wody w wielu regionach Meksyku. Wzrost temperatur oraz mniejsza dostępność zasobów wodnych negatywnie odbijają się na rolnictwie, lokalnych gospodarkach, a także jakości życia milionów Meksykanów.
Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: LUIS TORRES/EPA/PAP