TVN Meteo | Świat

Skoki narciarskie Ruka 2021. Prognoza pogody na zawody Pucharu Świata

TVN Meteo | Świat

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw,
twis//rzw
Źródło:
ilmasto-opas.fi, tvnmeteo.pl, eurosport.pl
Pogoda w Ruce
Pogoda w Rucetvn24
wideo 2/5
tvn24Pogoda w Ruce

W mroźnej i wietrznej Ruce w Finlandii, temperatura w niedzielę rano wynosiła -22 stopnie Celsjusza. Jest pochmurno i mglisto. Jaka pogoda będzie podczas kolejnego konkursu Pucharu Świata?

Skoki narciarskie transmitowane są w TVN, Eurosporcie 1 i serwisie player.pl. To jeden z filarów zimowej oferty sportowej TVN Grupa Discovery w Polsce, której perłą w koronie są Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022.

Chimeryczna pogoda

Skocznię w Ruce można kochać i można jej nienawidzić. Lata się tu daleko (rekord to imponujące 147,5 metrów), ale nierzadko chimeryczna pogoda testuje nerwy zawodników. Skoczków w Finlandii wita siarczysty mróz, porywisty wiatr i nieułatwiający oddania próby nieustannie padający śnieg.

Rok temu obyło się bez większych komplikacji, ale sezon wcześniej kwalifikacje do drugiego z konkursów, jak i same zawody odwołano.

Jeszcze wcześniej, w roku 2018, w pierwszym z konkursów odbyła się tylko jedna seria. Najgorzej pod tym względem było w sezonie 2015/2016. Pogoda nie pozwoliła rozegrać żadnych zawodów. - Na tej skoczni zdejmujesz kurtkę, chcesz się rozgrzać, ale bez skutku. Palcami nie można ruszać, a buzia jest zmarznięta - opowiadał kiedyś o specyfice skakania w Ruce Dawid Kubacki.

Maciej Kot, inny z polskich reprezentantów, dodał: - Śmiejemy się, że wiemy, czego się tam spodziewać. Temperatura? Między minus 14 a minus 17, brak słońca, duża wilgotność.

Pogoda na skoki narciarskie. Ruka 2021

Prognoza pogody na Puchar Świata w Ruce wskazuje na to, że w niedzielę, podczas drugiego konkursu indywidualnego, należy spodziewać się pochmurnego nieba. Miejscami mogą wystąpić też przejaśnienia.  O godzinie 14 termometry pokażą -14 stopni Celsjusza, a wiatr będzie rozpędzał się do 3-6 metrów na sekundę. O godzinie 20 wystąpią bardzo niewielkie rozpogodzenia, a temperatura spadnie do -16 st. C. Wiatr się nie zmieni - powieje z prędkością do 3-6 m/s.

Ruka. Jaka pogoda jest tam w listopadzie i grudniu

Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, Ruka ma klimat umiarkowany zimny. Położona jest w gminie Kuusamo, blisko granicy Finlandii z Rosją. Choć leży zarówno w znacznej odległości od Zatoki Fińskiej, jak i od Atlantyku, to opady są tam dość obfite, sięgające w roku około 700 litrów wody na metr kwadratowy.

Google Maps

To miejsce zimne i tym samym bardzo atrakcyjne w zimie, bo nie brakuje śniegu. Kuusamo jest regionem ze znaczącymi opadami, stąd bywa lepszy dla narciarzy niż Alpy, w których w czasie ostatnich ciepłych zim grubsza pokrywa śniegu pojawiała się dopiero w styczniu.

W listopadzie dni z mrozem jest w okolicy średnio 25, natomiast w grudniu temperatura spada poniżej zera średnio każdego dnia.

Na pogodę w Kuusamo wpływa i Atlantyk, i rozległa rosyjska ziemia. Z jednej strony układy niżowe znad oceanu, sunące na wschód, niosą co jakiś czas obfite opady śniegu, a napływ mas powietrza - arktycznych z północy, czy polarno-kontynentalnych znad Rosji - przynosi mróz, stąd śnieg ma się tam na ogół dobrze. W listopadzie spada tam około 50 l/mkw., co w przełożeniu na świeży śnieg wynosi 50 centymetrów. W grudniu średnia suma opadów to około 45 l/mkw.

Finlandia. Zmiany klimatu a pogoda

Choć nadal zimna, Finlandia mocno doświadcza globalnego ocieplenia. Ocieplanie się klimatu najbardziej zauważalne jest tam w okresie zimy, kiedy średnia temperatura powietrza jest o 2-3 stopnie Celsjusza wyższa od średniej sprzed lat 80. XIX wieku. Widać też wyraźny podział na północ i południe kraju: od lat 30. XXI wieku klimatolodzy obserwują wyraźne ocieplanie się klimatu w Laponii, jest ono dużo bardziej zauważalne niż w południowej części Finlandii.

>> KALENDARZ SKOKÓW NARCIARSKICH 2021/2022

Program i plan transmisji zawodów w Ruce:

Piątek, 26 listopada 14.30 - oficjalne treningi 17.10 - kwalifikacje (Eurosport 1, Eurosport w Playerze)

Sobota, 27 listopada 15.15 - seria próbna 16.30 - konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport w Playerze)

Niedziela, 28 listopada 14.30 - kwalifikacje (Eurosport w Playerze) 16.15 - konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport w Playerze)

Kalendarz Pucharu Świata w skokach - konkurs po konkursietvn24.pl

Autor:kw, anw, twis//rzw

Źródło: ilmasto-opas.fi, tvnmeteo.pl, eurosport.pl

Źródło zdjęcia głównego: COMPIC/KIMMO BRANDT/PAP/EPA