Pożary na Hawajach. Nawet 1000 osób może być zaginionych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, RMF FM, CNN

Pożary na Hawajach trwają. Jak relacjonował korespondent TVN24 w USA Marcin Wrona, liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć, gdyż około tysiąca osób jest zaginionych. W czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.

Jak przekazał Marcin Wrona, korespondent TVN24 w USA, na wyspie Maui, gdzie pojawiły się największe pożary, nie przeszukiwano jeszcze zgliszczy budynków. Oznacza to, że liczba ofiar śmiertelnych - wynoszących aktualnie 55 - może jeszcze wzrosnąć.

- 1000 osób uznanych jest za zaginione, przy czym musimy pamiętać, że na Maui nie działa komunikacja i w większości przypadków telefony, zatem trudno się odnaleźć, trudno zgłosić, że wszystko jest w porządku, że nic nam się nie stało - powiedział Wrona.

Na samym Maui doszło do czterech niezwykle rozległych pożarów. Na razie żaden nie został jeszcze w pełni ugaszony, jednak strażacy są zdania, że sytuacja jest już opanowana. - Dobra wiadomość jest taka, że ten potężny wiatr o prędkości 100-130 kilometrów na godzinę, który wiał w związku z przechodzącym koło Hawajów huraganem, już ustał. Dzisiaj również możliwe, że pojawią się pierwsze opady deszczu, to kolejna dobra wiadomość - przekazał Wrona.

Dlaczego tak wiele osób zginęło?

Jak zauważył Wrona, tragiczny bilans ofiar śmiertelnych może być tak duży ze względu na nieprzebiegającą sprawnie komunikację.

- Pojawiają się informacje, i to liczne, że mieszkańcy głównie Lahainy, to jest starej, historycznej stolicy Hawajów, która praktycznie doszczętnie została zniszczona, nie dostali nakazów błyskawicznej ewakuacji. Takie komunikaty w ich telefonach się nie pojawiły. I jeszcze jedno - Hawaje mają największy na świecie system syren alarmowych. [...] To są syreny, które mają ostrzegać głównie przed tsunami, ale nie tylko, również przed innymi zagrożeniami i kataklizmami. W tym przypadku system syren nie został włączony, ale na razie nie wiemy, dlaczego. Zatem ludzie byli absolutnie zaskoczeni tym błyskawicznie przenoszonym przez wiatr ogniem. Dlatego jest tak dużo ofiar śmiertelnych, dlatego ta tragedia na Hawajach jest tak ogromna - podsumował korespondent.

Pożary na Hawajach. Relacja Marcina Wrony
Pożary na Hawajach. Relacja Marcina WronyTVN24

Szukają zaginionych

Szacuje się, że pożary zdewastowały ponad tysiąc budynków, zmieniając malownicze regiony w tlące się gruzowiska. Wiele tysięcy ludzi jest bez dachu nad głową. W piątek wznowiono akcje poszukiwawcze, ze stanów Kalifornia i Waszyngton przysłano psy ratownicze, które mają usprawnić dotarcie pomocy lub - co bardziej prawdopodobne - znalezienie ludzkich szczątków.

- Zrozumcie - miasto Lahaina jest teraz uświęconą, świętą ziemią. Musimy ich wydostać - mówił w kontekście potencjalnych ciał ofiar śmiertelnych szef policji na Maui John Pelletier.

Strażacy wciąż pracują nad ugaszeniem pożarów i odnalezieniem zaginionych. Policja i władze próbują opracować plan rozmieszczenia bezdomnych już ludzi w hotelach oraz nieruchomościach, które przetrwały. Uruchomiono cztery tymczasowe schroniska.

Największa klęska żywiołowa w historii stanu

Gubernator Hawajów Josh Green powiedział, że pożary są prawdopodobnie "największą klęskę żywiołową w historii stanu". - To, co widzieliśmy dzisiaj, było katastrofalne. Widzimy ofiary śmiertelne. Jak wiecie, liczba ich rośnie - mówił w czwartek gubernator. Na Maui tysiące ludzi pozostaje poza miejscem zamieszkania. Prawie 11 tysięcy mieszkańców wciąż nie ma prądu. Green ocenił, że pożary są już najbardziej śmiercionośną klęską żywiołową na Hawajach od 1960 roku.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Wszystko po to, by zapewnić szybszą i większą pomoc federalną poszkodowanym mieszkańcom "raju na ziemi". Pomoc ma obejmować między innymi dotacje na tymczasowe mieszkania i naprawy domów, pożyczki na pokrycie strat majątkowych oraz inne programy.

- Nasze modlitwy są z mieszkańcami Hawajów, ale nie tylko nasze modlitwy - każdy zasób, jaki mamy, będzie dla nich dostępny. Widzieli swoje domy, zniszczone firmy, niektórzy stracili bliskich, a to jeszcze nie koniec - powiedział Biden w czwartek. Zapewnił, że każdy potrzebujący "natychmiast" otrzyma pomoc.

Generał dywizji Kenneth Hara z Departamentu Obrony stanu Hawaje poinformował, że trwają prace nad przywróceniem łączności i dystrybucją wody pitnej. Dodał, że śmigłowce Gwardii Narodowej zrzuciły na ogniska pożarów 568 tysięcy litrów wody.

"To było traumatyczne"

Wiele osób w pośpiechu opuszczało swoje domy. Jak mówił Jeff Melichar, jeden z mieszkańców Maui, wraz z sąsiadami musieli bardzo sprawnie się ewakuować, gdyż porywy wiatru błyskawicznie rozprzestrzeniły płomienie w jego okolicy. Jak dodał w rozmowie z CNN, mieszkańcy zostali zaskoczeni pożarem i nie mieli wiele czasu, by zabrać swoje rzeczy.

On sam był na spacerze, gdy zobaczył szybko zbliżające się płomienie.

- Musieliśmy biec z powrotem przez okolicę, ponieważ byliśmy przytłoczeni dymem i żarem. Pobiegliśmy z powrotem do domu i mieliśmy kolejne 10-15 minut, zanim okazało się, że zostaliśmy dogonieni [przez płomienie - przyp. red.]. I wtedy musieliśmy po prostu wskoczyć do samochodu. To było traumatyczne - opowiadał mężczyzna.

Melichar wynajmuje dom na Maui. Jak przekazał, jego lokatorzy są już bezpieczni, ale byli zmuszeni zostawić swoje dwa labradory. Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację i zamknięte drogi, nie byli w stanie po nie wrócić. Zwierzęta prawdopodobnie zginęły.

Szpitale są przeciążone liczbą pacjentów poparzonych lub zatrutych dymem - poinformowała wicegubernator stanu, Sylvia Luke. Przeładowane są także schroniska, dokąd zbiegli zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Grupa Polaków uwięziona na wyspie

Jak podało w czwartek radio RMF FM, grupa Polaków utknęła na wyspie Maui. - Nasze wszystkie rzeczy zostały w miejscowości Lahaina. Całe miasteczko spłonęło. My jesteśmy w strojach kąpielowych. Nasze wszystkie rzeczy spłonęły. Z naszego ośrodka zostały jedynie sprężyny z materacy - powiedziała w czwartek w rozmowie z RMF FM jedna z Polek. Dodała, że internet działa bardzo słabo, Polacy czują się odcięci od świata. - Nie możemy dostać się do lotniska dlatego, że tutaj między miasteczkiem Lahaina, gdzie wszystko się spaliło do zera, nie ma jak przejechać - relacjonowała.

"Z kurortu na Hawajach uciekli Polacy, wiem o 14 osobowej grupie, która znalazła schronienie poza Lahainą" - napisał w mediach społecznościowych Paweł Żuchowski, amerykański korespondent stacji. "Wszystko, co mieli ze sobą, spłonęło" - dodał.

Niezwykła skala

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) wyjaśniła, że pożary były rezultatem połączenia wysuszonej roślinności, silnego wiatru związanego z z huraganem Dora i niskiej wilgotności. Zgodnie z informacją Uniwersytetu Hawajskiego pożary nie są zjawiskiem wyjątkowym w niektórych częściach archipelagu hawajskiego, ale skala obecnych jest jednak niezwykła.

Autorka/Autor:anw,kw

Źródło: Reuters, PAP, RMF FM, CNN

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Chłód opanował Polskę i jeszcze trochę z nami zostanie. W weekend miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a w górach - śniegu. Temperatura zacznie wzrastać wraz z początkiem nowego tygodnia - w jego połowie lokalnie ma być nawet 18 stopni Celsjusza.

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Tej nocy i w sobotę o poranku pojawią się przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Alarmy obowiązują w sześciu województwach. Przy gruncie temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

-3 stopnie przy gruncie. Są ostrzeżenia

-3 stopnie przy gruncie. Są ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na jutro - sobota, 10.05. Noc przyniesie w wielu regionach opady deszczu, miejscami także deszczu ze śniegiem. Dzień także zapowiada się z opadami. Na termometrach zobaczymy do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 10.05. Nocą lokalnie krajobrazy na chwilę mogą się zabielić

Pogoda na jutro - sobota, 10.05. Nocą lokalnie krajobrazy na chwilę mogą się zabielić

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę ma nastąpić deorbitacja radzieckiej sondy Kosmos 482. Według najnowszych informacji do zdarzenia ma dojść w godzinach porannych. Niewykluczone, że w momencie wejścia w atmosferę obiekt będzie znajdował się nad Polską. Waga kosmicznego śmiecia - który może nie spalić się całkowicie w atmosferze - to blisko 500 kilogramów.

Radziecka sonda waży prawie 500 kilogramów. Jest ryzyko, że spadnie w Polsce

Radziecka sonda waży prawie 500 kilogramów. Jest ryzyko, że spadnie w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET