Odwołane zajęcia w szkołach, setki interwencji strażaków
Nad Wyspami Kanaryjskim i Maderą szaleje burza Dorota, niosąca silny wiatr i ulewne opady deszczu. W wielu miejscach doszło do podtopień i uszkodzone zostały budynki. Gwałtowną pogodą zagrożona jest też kontynentalna Portugalia.
W poniedziałek żywioł dał się we znaki mieszkańcom Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie bez prądu zostało około 9500 gospodarstw domowych, a lokalne służby musiały interweniować kilkadziesiąt razy. Większość wezwań dotyczyła powalonych gałęzi, podtopień i nieprzejezdnych dróg z powodu osuwisk. Najsilniejsze podmuchy wiatru przekraczały 100 kilometrów na godzinę.
W mieście Las Palmas na Gran Canarii wichura powaliła palmę, która spadła na jezdnię w centrum miasta. Nikt nie został poszkodowany.
Odwołane lekcje
Lokalne władze na Wyspach Kanaryjskich zdecydowały się zawiesić zajęcia w szkołach z powodu niebezpieczniej pogody. Tak było między innymi w mieście Yaiza, gdzie do odwołania zamknięto kilka placówek. Włodarze gminy Teguise zalecili także zrezygnowanie z podróżowania szkolnymi autobusami.
Kilkaset interwencji strażaków
We wtorek Dorothea powędrowała w kierunku portugalskiej wyspy Madera. Największe straty na Maderze wystąpiły w gminie Santa Cruz, na południowym wschodzie wyspy, gdzie straż pożarna interweniowała kilkaset razy, głównie w związku z podtopieniami. Wysokie fale wdarły się również na ulice azorskiej wyspy Sao Miguel, gdzie doszło do licznych podtopień. Kilkadziesiąt osób zostało ewakuowanych. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców, by nie próbowali ratować samochodów, które znalazły się na zalanych terenach.
Ulewy i wichury prognozowane są też w kontynentalnej części Portugalii. Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) wydał żółte alerty dla północnych regionów kraju, które będą ważne w środę i w czwartek.
Autorka/Autor:fw/dd
Źródło: PAP, Canarian Weekly, Atlantico Hoy, JM-Madeira
Źródło zdjęcia głównego: Bomberos de LPA / X
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Na greckiej Krecie trwa walka z pożarem. W akcji gaśniczej biorą udział setki strażaków, a także samoloty i śmigłowce gaśnicze. Ewakuowano kilka tysięcy turystów. W mieście Jerapetra i jego okolicach wprowadzono stan wyjątkowy. Ogień pojawił się też w okolicy Aten, tymczasowo zamknięto jedną z tamtejszych dróg.
Pożar na Krecie i w pobliżu Aten. "Dym jest zbyt gęsty"
Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.
Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie
W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.
"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski
Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.
Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom
Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim kolejna doba na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie szóstego dnia astronauta między innymi połączył się z polską młodzieżą i dziećmi, a także rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek, po tygodniu od dotarcia na ISS, załoga misji Ax-4 będzie miała czas na odpoczynek i regenerację.
Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"
Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.
Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie
W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.
Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie
Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.
Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła
Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.
Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów
Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.
Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza
Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.
W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie
- Źródło:
- PAP, Reuters, Brno Daily
Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.
Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.
Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji
Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.