Trzech chińskich astronautów na pokładzie statku Shenzhou-17 dotarło do stacji kosmicznej Tiangong. Spędzą na orbicie pół roku. Dla jednego z nich to drugi pobyt na pokładzie "niebiańskiego pałacu".
Statek kosmiczny Shenzhou-17 wystartował z kosmodromu Jiuquan w północno-zachodnich Chinach o godzinie 11.13 czasu lokalnego. Kilka godzin później na stację kosmiczną Taingong przybyli astronauci Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin z Korpusu Astronautów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAC), rozpoczynając swój sześciomiesięczny pobyt na orbicie.
Misja jest dwunastym załogowym i siedemnastym lotem w ramach programu Shenzhou. To także szósta od 2021 roku misja załogowa na chińską stację kosmiczną - poinformowały media państwowe Chin.
Najmłodsza obsada chińskiej stacji kosmicznej
To najmłodsza załoga, jaką kiedykolwiek Chiny wysłały w kosmos. Średnia wieku astronautów wynosi 38 lat. Do ich zadań należy między innymi naprawa paneli słonecznych uszkodzonych przez kosmiczne śmieci, czyli między innymi szczątki starych statków kosmicznych dryfujących po orbicie okołoziemskiej.
Tang Hongbo, dowódca misji, były pilot myśliwca, znalazł się na pokładzie Tiangongu po raz drugi, ustanawiając rekord najkrótszej przerwy między dwiema misjami kosmicznymi wykonywanymi przez chińskich astronautów. Swego pierwszego astronautę, czyli tajkonautę, Chiny wysłały w kosmos w 2003 r.
Poprzednia trzyosobowa załoga, w skład której wchodzi pierwszy cywilny astronauta Gui Haichao, znajduje się na pokładzie stacji Tiangong od maja. Minie około czterech dni, zanim rozpocznie swoją podróż powrotną na Ziemię.
Tiangong może być wkrótce jedyną działającą stacją kosmiczną na orbicie
Stacja Tiangong, której nazwa w języku chińskim oznacza "niebiański pałac", jest częścią chińskich planów dotyczących stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Montaż ostatniego z modułów obiektu odbył się pod koniec 2022 r. Chiny wybudowały własną stację kosmiczną po wykluczeniu z działającej od 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań chińskich programów kosmicznych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin.
Tiangong, która według szacunków będzie funkcjonować w kosmosie przez 10-15 lat, może zostać jedyną działającą stacją kosmiczną, jeśli - jak przewidują naukowcy - ISS zakończy swoją pracę w drugiej połowie lat dwudziestych tego wieku.
Źródło: PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl