Czarny ryś zakradł się do miasta. To pierwszy taki przypadek w historii

Autor:
anw
Źródło:
Science Alert
Czarny ryś kanadyjski
Czarny ryś kanadyjskiThomas Jung
wideo 2/3
Thomas JungCzarny ryś kanadyjski

W pobliżu miasta Whitehorse na północy Kanady pojawił się wyjątkowy ryś, ponieważ kolor jego futra był czarny. Uchwycił go na nagraniu biolog Thomas Jung. Jest to prawdopodobnie pierwszy taki zapis w historii.

30-sekundowe wideo, na którym udało się uchwycić czarnego rysia kanadyjskiego (Lynx canadensis), pochodzi z 29 sierpnia 2020 roku. W październiku bieżącego roku autor tego nagrania - Thomas Jung, biolog z Uniwersytetu Alberty w Edmonton, opublikował artykuł opisujący to niezwykłe spotkanie w czasopiśmie naukowym "Mammalia".

Melanistyczna forma rysia kanadyjskiego

Barwa futra rysia kanadyjskiego zmienia się w zależności od pory roku - zimą jest szarobrązowe, latem rudobrązowe. Jednak czarny kolor to coś niespotykanego wcześniej u tego gatunku. Zdaniem naukowca dziki kot, który pojawił się w Kanadzie, to melanistyczna forma rysia kanadyjskiego. Melanizm wynika ze zwiększonej zawartości melaniny (ciemnego pigmentu) w komórkach zwierzęcia, jest odwrotnością albinizmu.

Jak napisał w artykule naukowiec, melanizm jest spowodowany mutacją genetyczną. Występuje ona ze względu na jeden z dwóch powodów: konieczności przystosowania się do środowiska lub choroby.

Jak zauważył biolog, "utrata kamuflażu podczas polowania zimą jest bardziej szkodliwą niż pomocną cechą". Jak tłumaczył, czarnemu zwierzęciu trudno jest się wtopić w środowisko, w którym leży śnieg. Taka cecha powoduje, że trudno jest się dzikiemu kotu podkraść do ofiary.

Jung nagrał rysia z odległości około 50 metrów. Dziki kot nie wydawał się zbytnio speszony obecnością ludzi. Jego wizyta nie trwała zbyt długo, bo dziki kot zniknął tuż po tym, jak zaczęły szczekać psy. - Miał czarną sierść z pojedynczymi białawo-szarymi włosami na całej powierzchni, a także biało-szare włosy na pysku i grzbiecie" - przekazał Jung.

Czarny ryś kanadyjskiThomas Jung

Autor:anw

Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Jung