Lokalne służby oraz eksperci obawiają się, że opuszczone baseny po pożarze Eaton Fire w Kalifornii mogą stać się siedliskami komarów. Mętna woda zalegająca w przydomowych zbiornikach stwarza idealne warunki do rozwoju insektów. Rosną obawy władz o ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób.
Na początku tego roku Kalifornia zmagała się z katastrofalną falą pożarów. Pierwsze płomienie pojawiły się 7 stycznia i w ciągu kilkunastu dni rozprzestrzeniły się na dziesiątki tysięcy hektarów. Jednym z największych pożarów był Eaton Fire, który siał spustoszenie między innymi w hrabstwie Los Angeles. Żywioł zabrał życie co najmniej 17 osobom i zniszczył ponad 9 tysięcy budynków, stając się drugim najbardziej niszczycielskim pożarem w historii Kalifornii.
Choć od kataklizmu minęło kilkadziesiąt dni, na miejscu wciąż pracują służby, usuwają zgliszcza pozostawione przez ogień. Po analizie zdjęć lotniczych eksperci oraz pracownicy służby zdrowia zwrócili uwagę na przydomowe, opuszczone baseny wypełnione mętną wodą. Ich zdaniem te miejsca mogą stać się siedliskami komarów.
- Jeden basen może wyhodować do miliona komarów w ciągu miesiąca (...). Więc biorąc pod uwagę tysiące basenów w tym rejonie, uważamy, że może to być znaczący wzrost - powiedział Jason Farned, kierownik okręgowy San Gabriel Valley Mosquito and Vector Control District (SGVMVCD).
Komary mogą przenosić groźne choroby
Wśród ekspertów wzrosły także obawy o rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych przenoszonych przez insekty. W ubiegłych latach w Kalifornii zdarzały się przypadki śmiertelnych zachorowań na dengę czy wirusa Zachodniego Nilu.
- Ciężko pracujemy, aby upewnić się, że jakakolwiek aktywność komarów w wyniku pożaru w Eaton nie przyczyni się do tego ryzyka ani go nie zwiększy - podkreślił Farned i dodał, że właściciele spalonych domów mogą zgłosić się o pomoc w usunięciu wody z basenów do Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych, który zajmuje się uporządkowywaniem zgliszczy.
W ubiegłym roku w hrabstwie Los Angeles odnotowano 11 przypadków zachorowań na dengę u mieszkańców.
Źródło: CBS News, CNN
Źródło zdjęcia głównego: CNN