Dziesiątki tysięcy osób zmarło z powodu ekstremalnej pogody. Władze podsumowują 2022 rok

Autor:
kw/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

To kolejny rok, w którym Indie doświadczyły ogromnej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów i uderzenia piorunów. Okazuje się, że tragiczny bilans tych wydarzeń wzrósł do najwyższego poziomu od ostatnich trzech lat. W środę rząd przedstawił nowe dane, w których za ogrom śmiertelnego żniwa obwiniono zmiany klimatyczne.

Jak przekazało tamtejsze Ministerstwo Nauk o Ziemi, kraj doświadczył w tym roku 27 fal upałów - niemal osiem razy więcej niż "normalnie". Zwiększyła się także liczba uderzeń piorunów - i to 111 razy. W ich wyniku śmierć poniosło 907 osób. Odnotowano także 240 burz - czyli ponad pięć razy więcej niż zazwyczaj.

Tylko w ubiegłym miesiącu z powodu gwałtownej pogody zginęło łączenie 2183 osób. Jak wynika z danych - pioruny, ulewy, i powodzie odpowiadają za 78 procent śmierci w tym roku - wynika z danych.

Niechlubne rekordy

W tym stuleciu gwałtownie rośnie też temperatura podczas pory monsunowej. Eksperci są zdania, że w niedalekiej przyszłości kraj może doświadczać jeszcze częstszych fal upałów. Sytuacji nie poprawia fakt, że Indie, które zamieszkuje prawie 1,4 miliarda osób, zajmują trzecie miejsce na liście państw emitujących największe ilości węgla.

Raport wykazał, że w wyniku zmian klimatu, kraj doświadczył najcieplejszego marca od ponad wieku. Także kwiecień i maj były wyjątkowo ciepłe.

Coraz goręcej na świecieAdam Ziemienowicz/PAP/Reuters

Setki tysięcy śmierci co roku

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała, że w latach 1998-2017 z powodu fal upałów na całym świecie zmarło ponad 166 tysięcy osób. Według przewidywań w latach 2030-2050 zmiany klimatyczne mają przyczyniać się każdego roku do śmierci nawet 250 tysięcy osób. Konkretnymi przyczynami tragedii mają być zjawiska takie jak niedożywienie, szerzenie się chorób tropikalnych, takich jak biegunka czy malaria oraz stres cieplny.

Niepokojące konsekwencje widać także w innych azjatyckich krajach. Na przykład w sąsiednim Pakistanie doszło w tym roku do niszczycielskich powodzi, które objęły jedną trzecią kraju, zabiły ponad 1,5 tysiąca mieszkańców i swoimi konsekwencjami dotknęły miliony osób.

Zmiana klimatu zwiększa ryzyko masowych migracji na świecieAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:kw/dd

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl