Fala upałów dotarła do części Europy. Związana jest z napływem gorących mas powietrza znad północnej Afryki. We Francji w piątek termometry mogą pokazać ponad 40 stopni Celsjusza. W Hiszpanii domy opieki przygotowują się na upalne dni.
Państwowa agencja meteorologiczna Météo-France poinformowała, że nadciąga potężna fala upałów. Związana jest z napływem gorących mas powietrza znad północnej Afryki. Jak prognozują synoptycy, temperatura w piątek 17 czerwca wszędzie ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza, a w południowo-zachodniej części kraju lokalnie nawet 40 stopni.
Kanał meteorologiczny La Chaine Meteo podał, że jeśli prognozy się sprawdzą, 17 czerwca będzie najwcześniejszym tak upalnym dniem w historii pomiarów. Najwyższą temperaturę w historii pomiarów Francji odnotowano 28 czerwca 2019 roku w miejscowości Verargues - 46 stopni Celsjusza.
W mieście Bordeaux lokalne władze przygotowują się do dostarczania wody bezdomnym - podał francuski dziennik "Le Monde".
Nadciąga fala upałów. W Paryżu temperatura może sięgnąć 35 stopni
Jak prognozują synoptycy z Météo-France, w Paryżu temperatura może wzrosnąć do 35 stopni Celsjusza w sobotę, potem nadciągną burze. Wraz z wyładowaniami atmosferycznymi przyjdzie też ochłodzenie.
Wraz z wysoką temperaturą rośnie ryzyko pożarów. Jeden wybuchł we francuskim departamencie Lozere, objął powierzchnię 70 hektarów. Żywioł został opanowany, ale istnieje duże ryzyko, że mogą wybuchać kolejne pożary - poinformowała lokalna prefektura. Z pożarem walczyło ponad 100 strażaków.
Gorąco w Hiszpanii. "Upał jest nie do zniesienia"
W południowej Hiszpanii wartości na termometrach cały czas szybują. W środę w mieście Toledo temperatura sięgnęła 42 st. C. W Sewilli również żar leje się z nieba. Tam na termometrach było ponad 40 st. C.
- Upał jest nie do zniesienia - mówiła mieszkanka Saragossy, miasta położonego w północno-wschodniej Hiszpanii. - Poszliśmy na spacer i stwierdziliśmy, że usiądziemy na trochę obok fontanny, żeby się ochłodzić. Jest naprawdę gorąco - dodał mieszkaniec miasta Mérida.
- Chcę się umrzeć w tym upale. To jest straszne! - mówił nauczyciel z miasta Mérida.
Domy opieki podejmują działania mające na celu ochronę mieszkańców przed upałami. Dostosowują jadłospisy i zajęcia: lekkie posiłki, mrożone herbaty, zakaz opalania się.
- Jest bardzo gorąco, tutaj w Orense jest ponad 30 stopni, staramy się jeździć na plażę, niedaleko Pontevedry, bo tutaj jest za gorąco - mówił mieszkaniec Orense.
Krajowa agencja meteorologiczna AEMET poinformowała, że ostatni raz tak wczesną falę upałów zarejestrowano w czerwcu 1981 roku.
Jak podała AEMET na Twitterze, w czerwcu w tym roku temperatura każdego dnia była powyżej średniej, a we wtorek o prawie 8 st. C wyższa od normy dla tego miesiąca.
Źródło: Reuters, meteofrance.com