Zginęło ponad 100 osób. Nalgae się nie zatrzymuje

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, JTWC, tvnmeteo.pl

Do 110 wzrosła liczba osób, które zginęły na Filipinach w wyniku przejścia burzy tropikalnej Nalgae. Trwają poszukiwania 33 zaginionych osób. Powodzie i osunięcia ziemi uszkodziły budynki, drogi i sieć elektryczną w całym kraju. Żywioł zmierza w kierunku Chin.

Burza tropikalna Nalgae, która uderzyła w sobotę w wyspę Catanduanes na południu FIlipin i przeszła przez cały kraj, spowodowała powodzie i osuwiska ziemi. Najmocniej przez żywioł została dotknięta prowincja Maguindanao w regionie autonomicznym Bangsamoro.

Liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej wzrosła do 110. Poprzednie doniesienia mówiły o 98 osobach, które poniosły śmierć. Najwięcej ofiar odnotowano w regionie Bangsamoro. Trwają poszukiwania 33 osób uznawanych za zaginione - poinformowała we wtorek filipińska agencja ds. klęsk żywiołowych.

Drugi najbardziej niszczycielski żywioł w tym roku

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr odwiedził dotknięte przez żywioł regiony, aby na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń. Nakazał lokalnym urzędnikom szybszą organizację pomocy i wezwał do lepszego przygotowania przed czterema kolejnymi burzami tropikalnymi prognozowanymi na Filipinach przed końcem roku.

Nalgae to drugi najbardziej niszczycielski i śmiercionośny żywioł, jaki w tym roku uderzył w Filipiny, po tym jak wskutek przejścia burzy tropikalnej Megi w kwietniu zginęło 214 osób.

Jak podaje agencja prasowa Reuters, straty wywołane przez Nalgae szacuje się na wiele milionów dolarów. Silne podmuchy wiatru, powodzie i osuwiska uszkodziły budynki, drogi i sieć elektryczną w całym kraju. Ich odbudowa może kosztować ponad 13 milionów dolarów. Poważne straty zanotował także sektor rolniczy.

Nalgae zmierza w kierunku Chin

Burza tropikalna Nalgae jest obecnie nad Morzem Południowochińskim i przemieszcza się w kierunku Chin. W środę ma uderzyć w Hongkong. We wtorek w południe naszego czasu żywioł znajdował się w odległości około 330 kilometrów na południowy wschód od Hongkongu. Według prognoz miał poruszać się na północny zachód z prędkością 10 kilometrów na godzinę.

U wybrzeży prowincji Guangdong wiatr ma osiągać prędkość do około 115 km/h, w porywach dochodząc do 180 km/h.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej NalgaeJoint Typhoon Warning Center

Autor:ps

Źródło: Reuters, JTWC, tvnmeteo.pl