TVN Meteo | Świat

Najzimniej od 1990 roku. W Brazylii spadł śnieg, wcześniej pogoda załamała się w Urugwaju

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, BBC News, La Nacion

Cyklon przeszedł przez Urugwaj i południową Brazylię, przynosząc niszczycielskie porywy wiatru i wysokie fale morskie. Zginęły co najmniej dwie osoby. Południowo-wschodnią Brazylię w środę ogarnęło wyjątkowo zimne jak na tę porę roku powietrze.

Cyklon Yakecan w pierwszej kolejności przeszedł we wtorek przez Urugwaj. W stolicy, Montevideo, 23-letni mężczyzna zginął po tym, jak drzewo spadło na jego dom. Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami i zrywał dachy. W porywach wiało tam z prędkością prawie 100 kilometrów na godzinę. W związku z żywiołem w Urugwaju obowiązywały alerty najwyższego stopnia. 

Następnego dnia żywioł dotarł na południe Brazylii, powodując przerwy w dostawie prądu. Bez dostępu do energii elektrycznej było 220 000 domów. Drzewa spadały na linie energetyczne. Najbardziej dotknięty szkodami spowodowanymi przez cyklon został stan Rio Grande do Sul, który graniczy z Urugwajem. Drogi wzdłuż wybrzeży były pokryte morską pianą. W stanie Rio Grande do Sul poinformowano o jednej ofierze śmiertelnej gwałtownych warunków pogodowych.

Na południu Brazylii spadł śnieg

Byli jednak tacy, którym ostatnie zawirowania w pogodzie przyniosły radość. Na południu Brazylii żywioł spowodował pojawienie się opadów śniegu. Lokalne media informowały o opadach śniegu w środę w stanach Rio Grande do Sul i Santa Catarina, w tym w miastach Porto Alegre i Sao Jose dos Ausentes.

Brazylijczycy i turyści gromadzili się na ulicach, by podziwiać prószący śnieg. - Nie da się temu oprzeć. Widok śniegu padającego w taki sposób jest super - mówiła jedna z mieszkanek.

Wyjątkowo niska temperatura

Zimne powietrze objęło obszar od południowego stanu Santa Catarina do Rio de Janeiro. W aglomeracji Sao Paulo w środę rano zarejestrowano temperaturę wynoszącą 6 stopni Celsjusza. Lokalne media poinformowały, że to najniższa temperatura zmierzona w maju od 1990 roku.

Na lotnisku São Paulo-Guarulhos, na obrzeżach miasta Sao Paulo, z powodu porywów wiatru do 60 kilometrów na godzinę temperatura odczuwalna wynosiła -4 st. C. 

Według prognoz możliwe są kolejne opady śniegu oraz ujemne wartości temperatury.

Google Maps

Autor:ps

Źródło: Reuters, BBC News, La Nacion