Zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do pogorszenia stanu psychicznego. Przeprowadzone w Rzymie badanie pokazało, że osoby mieszkające w bardziej zanieczyszczonych dzielnicach częściej zapadały na choroby takie jak depresja czy zaburzenia lękowe. To nie pierwsze wyniki sugerujące związek między smogiem a pogarszającym się zdrowiem psychicznym.
Zanieczyszczenie powietrza szkodzi naszemu zdrowiu na wiele sposobów, od układu oddechowego i krwionośnego po inne organy, w których może dochodzić do akumulacji drobnych cząsteczek. Na łamach czasopisma "Environment International" ukazał się artykuł sugerujący, że smog może być szkodliwy także dla naszego zdrowia psychicznego.
Ważne limity
Naukowcy z Włoch oparli się w badaniach na danych medycznych ponad 1,7 miliona dorosłych mieszkających w Rzymie w latach 2011-2019. Badacze szukali przypadków problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym osób przyjętych do szpitala lub pobierających recepty na leki stabilizujące nastrój i przeciwdepresyjne. Następnie porównali je z danymi dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza i hałasu ulicznego w miejscu zamieszkania, a także innymi czynnikami kształtującymi zdrowie psychiczne - ubóstwem, bezrobociem, wykształceniem i stanem cywilnym.
Po wykluczeniu dodatkowych czynników okazało się, że osoby mieszkające na obszarach o wyższym zanieczyszczeniu cząsteczkami miały większe szanse na rozwój depresji i zaburzeń lękowych. Najwyraźniej widoczne było to wśród osób w wieku od 30 do 64 lat. Badanie wykazało również, że zmniejszenie średniego zanieczyszczenia cząsteczkami w Rzymie o 10 procent mogłoby zmniejszyć liczbę nowych przypadków o 10-30 procent. Jeszcze większa poprawa zostałaby osiągnięta dzięki spełnieniu proponowanych przez Komisję Europejską limitów zanieczyszczenia powietrza na 2030 rok oraz wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.
- Nasze odkrycie podkreśla znaczenie środków zmniejszających narażenie ludzi na zanieczyszczenia powietrza - wyjaśnił Francesco Forastiere z włoskiej Narodowej Rady Naukowej, współautor analizy. - Są one ważne nie tylko dla ochrony przed dolegliwościami fizycznymi, ale także dla zachowania zdrowia psychicznego.
Ku lepszemu zrozumieniu
Jak przekazał portal "The Guardian", wiedza o związku między zanieczyszczeniami powietrza i zdrowiem psychicznym wciąż jest ograniczona. W XX wieku naukowcy skupiali się przede wszystkim na badaniu wywołanych przez smog problemów z oddychaniem, chorób nowotworowych i zaburzeń układu krążenia, ale pomijano ich wpływ na zdrowie mózgu.
Dopiero w 2002 roku w Meksyku przeprowadzono badanie, które pozwoliło wyciągnąć wnioski, że ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na demencję. Obserwacje związku między życiem w mieście a większym ryzykiem wystąpienia depresji i innych zaburzeń skłoniły naukowców do wskazania zanieczyszczenia powietrza jako możliwej przyczyny.
Inne badania, w tym prowadzone przez King's College London, wykazały, że zanieczyszczenia powietrza miało również wpływ na nasilenie i nawrót chorób u osób z zaburzeniami psychicznymi takimi jak schizofrenia i depresja.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock