Smog unosi się w środowy wieczór nad częścią Polski. Najgorzej jest na południu, gdzie normy przekroczone są o ponad 400 procent. Ekstremalnie zła sytuacja smogowa panowała rano w małopolskiej Kalwarii Zebrzydowskiej. - Śmierdzi, w powietrzu czuć zapach rzeczy, które raczej nie powinny być palone - mówili mieszkańcy tego miasta.
Według danych z godziny 20, stacje pomiarowe zanotowały stężenie pyłu PM10, wskazujące na złą jakość powietrza, w: Nowej Rudzie - 225 mikrogramów na metr sześcienny 375 procent normy dobowej), Nysie - 168 µg/m3 (280 procent normy dobowej), Suchej Beskidzkiej - 194 µg/m3 (323,3 procent normy dobowej), Nowym Targu - 162 µg/m3 (270 procent normy dobowej). W wielu innych miastach, głównie na południu kraju i centrum, jakość powietrza była niezdrowa lub średnia.
W przypadku pyłu PM2,5 złą jakość powietrza odnotowano w Nysie - 152 µg/m3 (422,2 procent normy dobowej) i Pińczowie - 112 µg/m3 (311,1 procent normy dobowej). W wielu punktach na mapie pojawiły się także miejsca, gdzie stacje pomiarowe wskazały niezdrową lub średnią jakość powietrza.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość?
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 µg/m3;
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Smog w Polsce. Mapa
Smog w Małopolsce. Lekarze zalecali unikanie wychodzenia na zewnątrz
Ekstremalnie zła sytuacja smogowa panowała w środę rano w Małopolsce. Smog pojawił się między innymi w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w godzinach porannych dopuszczalne normy były przekroczone znacząco. Lekarze zalecali unikanie wychodzenia na zewnątrz, ewentualnie stosowanie maseczek antysmogowych.
- Biorąc pod uwagę pył zawieszony PM2,5, w Kalwarii Zebrzydowskiej, rano stężenie tego pyłu wynosiło ponad 1600 procent normy - opowiadał wczesnym popołudniem reporter TVN24 Mateusz Półchłopek. - Teraz jest już nieco lepiej, to 560 procent normy.
Według Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego, problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce występuje w znacznie większym stopniu w małych miejscowościach, gdzie występuje wiele źródeł niskiej emisji.
- Od dłuższego czasu obserwujemy to, co się dzieje w Kalwarii Zebrzydowskiej - opowiadał w rozmowie z TVN24. - To, czym oddychają mieszkańcy Kalwarii, to jest koktajl (...) niebezpiecznych, toksycznych związków.
Mieszkańcy oddychają z trudem
- Oddycha się bardzo niedobrze, jest tu duży smog. Jak się już wjeżdża do Kalwarii Zebrzydowskiej, to już widać niestety te opary - opowiadali w środę rano mieszkańcy w rozmowie z reporterem TVN24.
- Okropnie się w Kalwarii oddycha. Kalwaria jest najgorszym na świecie i w Polsce miejscem. Rano jak się wstanie i idzie do sklepu, to trzeba nos trzymać w ręce. Nie da się tutaj żyć, jest tragedia - dodawali.
- Śmierdzi, w powietrzu czuć zapach rzeczy, które raczej nie powinny być palone. Szczególnie wieczorem, jak wszyscy odpalą. Tak to wygląda w Kalwarii - opisywali.
Według serwisu IQair, położony niedaleko Kraków około godziny 11 plasował się na czwartym miejscu w niechlubnym rankigu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wczoraj z związku ze złą jakością powietrza RCB wysłało SMS-owy alert RCB do osób przebywających na terenie powiatu krakowskiego.
Źródło: GIOŚ, tvnmeteo.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock