W poniedziałkowy wieczór lepiej nie wybierać się w podróż, jeżeli nie jest to konieczne, i nie wychodzić na spacer, bo na drogach i chodnikach panuje ślizgawica - ostrzegają synoptycy. Na terenie części kraju do wyjścia na zewnątrz nie zachęca również unoszący się smog. Najgorsza jakość powietrza jest na południu Polski.
Według danych na godzinę 20, najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10 panuje w Suchej Beskidzkiej, gdzie stacja pomiarowa wykazała jego stężenie na poziomie 235 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 329 procent normy dobowej. W Nowym Targu odnotowano 165 µg/m3 (257 proc. normy dobowej), w Lwówku Śląskim - 150 µg/m3 (250 proc. normy dobowej), a w Krakowie (stacja przy ul. Bujaka) i Tychach, stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu wyniosło odpowiednio 141 µg/m3 (235 proc. normy dobowej) i 140 µg/m3 (233 proc. normy dobowej). Powietrze w tych miejscach określa się jako złe.
W zakresie pyłu PM2,5 najgorsza sytuacja występuje w Lwówku Śląskim, gdzie odnotowano 135 µg/m3, co oznacza 375 proc. normy dobowej. Powietrzem złej jakości oddychają również mieszkańcy Pińczowa, w którym zarejestrowano 124 µg/m3 (344 proc. normy dobowej), Krakowa, gdzie stacja przy ul. Bulwarowej wykazała stężenie pyłu wynoszące µg/m3 (278 proc. normy dobowej), a także Kazimierzy Wielkiej, w której odnotowano 85 µg/m3 (236 proc. normy dobowej).
W części innych miast na południu kraju stan powietrza określa się jako niezdrową, w centrum i na północy są miejscowości ze średnią jakością powietrza. W innych regionach powietrze jest na ogół dobre i miejscami bardzo dobre.
Czytaj też: Ślizgawica w całej Polsce. IMGW ostrzega
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock