W niektórych regionach kraju w czwartek wieczorem unosi się smog. Są miejsca, w których stacje pomiarowe wykazały, że powietrze ma złą jakość. Sprawdź, jak oddycha się w Twoim mieście.
Smog unosił się nad wieloma częściami Polski w czwartek rano. Nie odpuścił także w godzinach wieczornych. Według danych z godziny 21 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10 panowała w Nowej Rudzie. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu na poziomie 326 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Oznacza to 543 procent normy dobowej.
Powietrze, którego jakość określa się jako złą, odnotowano również w Kłodzku - 145 µg/m3 (242 proc. normy dobowej), Rybniku - 191 µg/m3 (318 proc. normy dobowej), Suchej Beskidzkiej - 191 µg/m3 (318 proc. normy dobowej), Nowym Sączu - 142 µg/m3 (237 proc. normy dobowej), Radomsku - 152 µg/m3 (253 proc. normy dobowej), Białej Podlaskiej - 235 µg/m3 (392 proc. normy dobowej), Otwocku - 190 µg/m3 (317 proc. normy dobowej), Piastowie - 167 µg/m3 (278 proc. normy dobowej) i Kutnie - 153 µg/m3 (255 proc. normy dobowej).
W zakresie pyłu PM2,5 najgorsza sytuacja panowała w Piastowie, gdzie stwierdzono 147 µg/m3, czyli 408 proc. normy dobowej.
Powietrzem złej jakości oddychali także mieszkańcy Kłodzka - 119 µg/m3 (330 proc. normy dobowej), Bielska-Białej - 100 µg/m3 (278 proc. normy dobowej), Rzeszowa - 100 µg/m3 (278 proc. normy dobowej), Zamościa - 109 µg/m3 (303 proc. normy dobowej), Łagowa - 89 µg/m3 (247 proc. normy dobowej), Włoszczowy - 102 µg/m3 (238 proc. normy dobowej), Żyrardowa - 102 µg/m3 (283 proc. normy dobowej), Otwocka - 136 µg/m3 (378 proc. normy dobowej), Kutna - 132 µg/m3 (367 proc. normy dobowej) i Świecia - 90 µg/m3 (250 proc. normy dobowej)
Zarówno pod względem pyłu PM10, jak i PM2,5 w wielu miastach południowej i środkowej Polski odnotowano jakość powietrza określaną jako niezdrową i średnią.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz
Jak poinformowało w czwartek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w związku z prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG) alert RCB otrzymali mieszkańcy powiatów: radomszczańskiego (województwo łódzkie), starachowickiego (woj. świętokrzyskie), a także mieszkańcy Gliwic (woj. śląskie) i Krosna (woj. podkarpackie).
Do osób tych zostały wysłane wiadomości SMS o treści: "UWAGA! Dnia 02.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz".
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m.
Zła jakość powietrza w Poznaniu, ograniczenia palenia w piecach
W Poznaniu w czwartek rano obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Poznański magistrat poinformował, że jest to podyktowane przekroczeniem wartości 50 mikrogramów na metr sześcienny stężeń pyłów drobnych PM10 w powietrzu, do którego doszło w środę, 1 marca. Magistrat wskazał, że prognozowane jest utrzymanie się tego przekroczenia również w czwartek. "W środę 1 marca odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się utrzymanie przekroczenia. W związku z tym osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w czwartek 2 marca. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz" - przekazał Urząd Miasta Poznania.
Jak przypomniano, głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych (także typu "koza") oraz w kotłach węglowych.
"Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianie się ich, między innymi wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub jego brak. Utrzymujące się takie niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło (na przykład kominek) znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore" - wskazano.
W czwartek wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało o przekroczeniu poziomu informowania i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował obszar Kalisza, Kościana i Mosiny.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock