Wielkie, śnieżne fronty dotrą do Polski. "Do poniedziałku zasypie nas od Bałtyku po Tatry"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach.
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach.ventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni

Kiedy spadnie śnieg? Pogoda w najbliższych dniach zapowiada się iście zimowo. W weekend czekają nas ogromne śnieżyce. Pod koniec tygodnia dołączy do nich silny wiatr, który może przynosić nam zawieje śnieżne. Potem, w środę, do Polski dotrze także tęgi mróz. Sprawdź, co szykuje pogoda.

Znad południowej Europy przez cztery doby ku centrum kontynentu będą przemieszczać się centra niżów. Zaciągać mają znad Mórz Śródziemnego i Czarnego bardzo wilgotne masy powietrza, które przy zderzeniu z zimnym arktycznym, płynącym z północy, uformują wielkie fronty ze śnieżycami - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. "Bo jednocześnie wyże znad Oceanu Arktycznego i północnej Skandynawii wpychać będą nad Europę zimne powietrze z dalekiej Północy" - uzupełniła. W strefie ścierania się tych tak różnych mas powietrza znajdzie się Polska. Do soboty padać będzie z przerwami, słabo i umiarkowanie. - Jak zacznie sypać wieczorem w sobotę na południu, to do poniedziałku zasypie nas od Bałtyku po Tatry - dodała synoptyk.

Pogoda na piątek

Piątek przyniesie nam pochmurną aurę, na północy będzie szansa na przejaśnienia. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu spodziewane są słabe opady śniegu do 2 centymetrów. Z kolei na południu i południowym wschodzie kraju opady śniegu sięgną do 1-5 cm, a w Tatrach i Beskidach do 10 cm. Tylko na Podkarpaciu pojawi się śnieg z deszczem rzędu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 1 st. C w centrum kraju, do 4 st. C na Podkarpaciu. Wiatr z południowego zachodu będzie słaby i umiarkowany.

W nocy z piątku na sobotę mocniej sypnąć może na południu kraju. Warstwa śniegu w górach może wzrosnąć o 15 cm.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky

Pogoda na weekend

Sobota także będzie pochmurna. Na południu, wschodzie i w centrum kraju okresami wystąpią opady śniegu do 1-3 cm, a w górach do 5 cm. Tylko na Podkarpaciu padać będzie znów śnieg z deszczem, opady wyniosą do 5-10 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od -2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 0 st. C w centrum, do 2 st. C na Podkarpaciu. Północny wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

Potem, w nocy z soboty na niedzielę, od południa wkroczy do nas szeroka strefa z opadami śniegu, które na południu mogą zwiększyć pokrywę o sumie 5-10 cm.

Niedziela będzie pochmurna. W całym kraju prognozowane są opady śniegu, na ogół do 5-15 cm. W górach ich suma może wynieść nawet około 30 cm. Słabiej może padać jedynie w północno-zachodnich regionach - do 1-2 cm. Temperatura maksymalna sięgnie od -4 st. C na Suwalszczyźnie, przez -2 st. C w centrum, do 0 st. C na Podkarpaciu. Powieje umiarkowanie i okresami dość silnie z północnego wschodu. Porywy chwilami mogą rozpędzać się do 50-70 kilometrów na godzinę, przyczyniając się do powstania zawiei śnieżnych, które mocno ograniczą widzialność.

Kolejna noc przyniesie osłabienie opadów - do 1-10 cm. Strefa będzie przemieszczać się na zachód kraju.

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky

Pogoda na przyszły tydzień

Poniedziałek zapowiada się pochmurnie i śnieżnie. Prognozowane są opady śniegu do 1-10 cm, a w górach i na Pomorzu do nawet 15-20 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 st. C na Podlasiu, przez -2 st. C w centrum kraju, do 1 st. C na Pomorzu. Powieje zachodni i północno-zachodni wiatr, będzie umiarkowany i okresami dość silny - w porywach może osiągać do 50-60 km/h. Będzie też powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek możemy spodziewać się na ogół dużego zachmurzenia. Tylko na wschodzie i w centrum spodziewane są przejaśnienia. Na zachodzie pojawią się opady śniegu do 1-5 cm. Termometry pokażą maksymalnie od -3 st. C na Suwalszczyźnie, przez -2 st. C w centrum kraju, do 0 st. C na Pomorzu. Wiatr z południowego zachodu i zachodu będzie słaby i umiarkowany, ale okresami może przybierać na sile.

A co potem? Tęgi mróz

W środę rano głównym zagrożeniem będzie tęgi mróz. Na południu, wschodzie i w centrum kraju temperatura może wynosić od -12 do -15 st. C. Na zachodzie będzie przelotnie padać śnieg do 1-3 cm. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z zachodu.

Mroźnie zapowiada się także czwartek rano - na termometrach możemy zobaczyć od -10 do -16 st. C. Na północy spadnie do 1-4 cm śniegu. Powieje północny i zachodni wiatr, który będzie słaby i umiarkowany.

W kolejnych dniach także widać duży mróz. Nocami temperatura może wynosić od -15 do nawet -18 st. C.

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachVentusky

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: hramovnick - stock.adobe.com/Ventusky.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 29.09. Noc przyniesie części kraju obfite opady deszczu. Miejscami na termometrach zobaczymy kilka stopni powyżej zera. W dzień również spodziewane są opady.

Pogoda na jutro - niedziela, 29.09. Nocą miejscami obficie popada deszcz

Pogoda na jutro - niedziela, 29.09. Nocą miejscami obficie popada deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach Polska znajdzie się pod wpływem wyżu Titus. Napłynie zimne powietrze arktyczne, które sprawi, że wystąpią pierwsze jesienne przygruntowe przymrozki. Temperatura maksymalna nie przekroczy miejscami 10 stopni.

Wyż Titus przejmie stery w pogodzie

Wyż Titus przejmie stery w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę spodziewane są obfite opady deszczu na Podkarpaciu. IMGW wydał dla części tego regionu ostrzeżenia meteorologiczne. Strefa opadów związana jest z wtórnymi niżami genueńskimi - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Ulewy na Podkarpaciu. "Wtórne niże genueńskie o nas zahaczą"

Ulewy na Podkarpaciu. "Wtórne niże genueńskie o nas zahaczą"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Z prognozy wynika, że miejscami może spaść do 70 litrów na metr kwadratowy. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Mocno popada i powieje. Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju

Mocno popada i powieje. Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najbliższej nocy spodziewane są przygruntowe przymrozki w Kotlinie Kłodzkiej. Temperatura może spaść tam do -1 stopnia Celsjusza. Możliwy jest też przyrost pokrywy śnieżnej do pięciu centymetrów na szczytach Tatr.

Przymrozki w dotkniętej powodzią Kotlinie Kłodzkiej   

Przymrozki w dotkniętej powodzią Kotlinie Kłodzkiej   

Źródło:
PAP, IMGW

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, prognozowanymi dla dwóch powiatów na Podkarpaciu. Dzień wcześniej wysłano alert dotyczący silnego wiatru na północy kraju.

"Możliwe podtopienia. Słuchaj poleceń służb"

"Możliwe podtopienia. Słuchaj poleceń służb"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl, IMGW

Ponad 50 osób zostało uratowanych z dachu szpitala, po tym jak w amerykańskim mieście Erwin w stanie Tennessee wezbrały wody wraz z nadejściem huraganu Helene. W akcji ratunkowej użyto śmigłowców i łodzi ratunkowych.

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Helene, jako huragan czwartej kategorii, uderzyła w południowo-wschodnie wybrzeże USA. Bilans ofiar śmiertelnych żywiołu wzrósł do 54 osób - podała stacja CNN. W sobotę ponad trzy miliony domów i firm nadal pozostawało bez prądu.

Helene "to jedna z najgorszych burz we współczesnej historii"

Helene "to jedna z najgorszych burz we współczesnej historii"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Nepal nękają katastrofalne powodzie, spowodowane ulewnymi deszczami. Nie żyje prawie 60 osób, są ranni i zaginieni. Po opadach zeszły osuwiska, które zablokowały drogi. Utrudnienia występowały także na lotnisku w stolicy kraju - Katmandu.

Osuwiska zablokowały drogi, lać ma przez cały weekend

Osuwiska zablokowały drogi, lać ma przez cały weekend

Źródło:
PAP, Reuters

Poziom wody w niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 20 stacjach hydrologicznych.

Wezbrane rzeki. Sprawdź, gdzie są przekroczone stany alarmowe

Wezbrane rzeki. Sprawdź, gdzie są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze w sobotę przechodzi przez województwo zachodniopomorskie w Kostrzynie nad Odrą. Następne w kolejności są Gozdowice - tam stan alarmowy przekroczony jest ponad o pół metra. Do Bielinka kulminacja ma dotrzeć w godzinach popołudniowych bądź wieczornych.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jak będzie się przemieszczać

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jak będzie się przemieszczać

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Ma za sobą występy w telewizji, a jego profil w mediach społecznościowych bije rekordy popularności. Mowa o gigantycznym młodym pingwinie królewskim, który stał się główną atrakcją australijskiego oceanarium.

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Źródło:
Reuters, BBC, AP

Obfite opady deszczu nawiedziły Wielką Brytanię. W części kraju ulice zmieniły się w rwące rzeki. W hrabstwie Shropshire w Anglii zalany został stadion drużyny piłkarskiej AFC Telford United.

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Źródło:
Reuters, BBC, shropshirestar.com

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Dzięki danym uzyskanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zauważyli zaskakujące szczegóły na temat atmosfery jednej z egzoplanet. - To naprawdę niesamowite - podkreślił współautor badań profesor Thomas Beatty.

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Źródło:
PAP, eurekalert.org, tvnmeteo.pl

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi spowodowanych przez tajfun Yagi w Birmie przekroczyła 400 - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na komunikat rządzącej w kraju junty. Żywioł siał spustoszenie w kilku azjatyckich krajach w pierwszej połowie września.

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kot syjamski Rayne Beau, który w czerwcu zaginął w Parku Narodowym Yellowstone, po wielu tygodniach wrócił do właścicieli. Nie wiadomo, w jaki sposób przebył sam niemal 1300 km. Susan i Benny Anguiano liczą, że nagłaśniając historię swojego kota, rozwiążą tę zagadkę.

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Źródło:
The Guardian, KSBY, The New York Times

Psy rasy chow chow pomalowane tak, by przypominały pandy, stały się jedną z największych atrakcji w ogrodzie zoologicznym Shanwei w Chinach, a następnie hitem w sieci. Pomysł na farbowanie psów miał zwiększyć zainteresowanie zoo.

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Źródło:
China Daily, CNN, Global Times, Sky News

Służby zastrzeliły niedźwiedzia polarnego, który zbliżył się do jednego z domów w odległej wiosce na Islandii. Pojawienie się drapieżnika wywołało obawy wśród mieszkańców. Po raz ostatni zwierzę tego gatunku było widziane w tym kraju w 2016 roku.

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Źródło:
CNN