Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w środę
Warunki biometeo w środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • W wielu regionach Europy panują upały, z wysoką temperaturą mamy do czynienia znów także w Polsce.
  • Z prognoz wynika, że gorąco ma nie odpuścić u nas do końca sierpnia, choć mogą pojawić się krótkie przerwy.
  • Wraz z upałem i w związku z wysoką wilgotnością powietrza nasz kraj mają nawiedzać również burze.

Nad Europą rozwinęła się w połowie sierpnia kopuła gorąca. Znad Afryki szerokim strumieniem rozlało się gorące powietrze, co widać w polu temperatury nie tylko przy ziemi, ale i wysoko nad naszymi głowami. Na Bałkanach, gdzie temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza, dopiero na wysokości około sześciu kilometrów spada ona do 0 st. C. Tymczasem gorące masy z południa wbiły się nad Niemcy, gdzie temperatura osiągnęła nawet 37 st. C. W połowie miesiąca wdzierają się do Polski. Na wysokości ponad 1,5 kilometra, w szczytowych partiach Karkonoszy, odnotowujemy ponad 20 st. C. Wiele wskazuje na to, że druga połowa sierpnia będzie w Polsce rozpalona do czerwoności, bo upał szybko nie odpuści. Jeszcze za tydzień, czyli w środę 21 sierpnia, meteorologiczny model GFS wylicza duże prawdopodobieństwo, że temperatura na południowym wschodzie kraju wzrośnie do 36 st. C.

Gorąco widoczne na mapach na 21 sierpnia, możliwe 36 stopni CelsjuszaGFS/TropicalTidbits

Silny klin gorąca

Nic w tym dziwnego, gdyż kopuła z gorącego powierza rozbudowywała się od Maroka i Hiszpanii, przez Włochy, Bałkany, po Polskę, Ukrainę i Finlandię. Trzeba będzie wielkiej mocy atlantyckich cyklonów szerokości umiarkowanych, tłoczących od zachodu masy polarnego powietrza, by w gorący układ wniknąć i go rozbić. W świetle wyliczeń modelu amerykańskiego GFS zwrotnikowe masy powietrza szybko znad środkowej i wschodniej Europy nie ustąpią, choć napierać będą na nie masy polarne, co poskutkuje burzami, lokalnie gwałtownymi. Sam klin gorąca przemieści się nieco na wschód, przez coraz mocniej rozbudowujące się wiry niżowe występujące nad północnym Atlantykiem. Układy wyżowe znad wschodniej i południowo-wschodniej Europy umocowane nad gorącym lądem trwać mają jednak na posterunku i wolno, ale konsekwentnie zaciągać wciąż gorące masy powietrza znad północnej Afryki i Bilskiego Wschodu. Widać to wyraźnie w prognozowanym polu temperatury na wysokości 1,5 kilometra około 27 sierpnia, kiedy to nad Polską możemy odnotować jeszcze 20 st. C. Tym samym przy ziemi możliwe jest 37 stopni. I taką też temperaturę wylicza model dla środkowo-wschodnich regionów Polski: Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W całej tej sytuacji nie najważniejsze są jednak wartości temperatury, które ulec mogą zmianie i przesunięciu w czasie, ale fakt, że jeden z najlepszych światowych modeli prognostycznych zakłada trwanie silnego klina gorąca w naszym rejonie Europy do końca miesiąca. Imponująca jest sama skala zjawiska, czyli fala ciepła utrzymująca się z małymi przerwami do początków września.

Gorąco widoczne na 27 sierpnia, prognozowana temperatura do 37 stopniGFS/wetter3.de
Klin gorąca na wysokości 1,5 km widoczny na 27 sierpnia GFS/wetter3.de

Ryzyko burz, "imponujące" wskaźniki

W zachodniej części kraju pogodę kształtować mają nieco chłodniejsze masy powietrza, stąd temperatura na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce rzadziej wzrastać ma do 30 st. C i wyżej w drugiej połowie sierpnia. Występujące okresami duże różnice temperatury między wschodem a zachodem Polski oznaczają, że nad krajem często formować się będą fronty atmosferyczne, strefy ścierania się bardzo różnych mas powietrza, co poskutkuje deszczem i burzami. Tym bardziej, że prognozowane wskaźniki burzowe na najbliższe 10 dni są imponujące. Choć fronty mogą w pewnych miejscach wysychać, a zjawiska wygasać, to jednak gwałtownej pogody wykluczyć nie można. Prognozowana skumulowana suma opadów na najbliższe 10 dni osiąga od 50 do 70 litrów na metr kwadratowy na południu i wschodzie kraju, co oznacza burze z opadami raczej rzędu 10-30 l/mkw. Ale po fali gorąca nad Niemcami, która właśnie wkracza do Polski, odnotowano w burzach opady nawet rzędu 70-90 litrów i powodzie błyskawiczne. Nas też to może spotkać.

Prognozowana skumulowana suma opadów do 23 sierpniawetter3.de

Co na to model europejski

Zadzieje się z dużą pewnością coś wyjątkowego, bo i model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) wylicza imponujące odchylenie temperatury średniej od normy na drugą połowę sierpnia. Do 18. dnia miesiąca zakłada odchylenie temperatury na południowym zachodzie kraju o 4 stopnie, a w kolejnych dniach o 2-3 stopnie. Jeszcze w ostatnim tygodniu sierpnia kopuła ciepła miałaby utrzymać się nad przeważającym obszarem Europy od Hiszpanii, Włoch i Bałkanów, po Niemcy, Polskę i Ukrainę. Jednocześnie występujące co jakiś czas opady deszczu mają nie wyrobić normy miesięcznej, tym samym wiele burz może być suchymi burzami, w których nie spadnie ani kropla wody. To dla polskich lasów stanowiłoby wielkie zagrożenie.

Prognozowane odchylenie temperatury średniej od normy od 26 sierpnia do 1 wrześniaECMWF/Copernicus

Coś trudnego do prognozowania i wytrzymania

To, co jeszcze kilka dni temu rysowało się w prognozach jako kilkudniowa fala upału, w czasie której temperatura od Grecji po Polskę mogłaby wzrastać do 40 stopni, zmienia się w długą falę ciepła. Może nie odnotujemy rekordowych wartości, ale utrzymujące się ciepło samo w sobie zapowiada się jako pewne ekstremum. W pogodzie zaczyna się właśnie dziać coś ciekawego, ale i trudnego zarówno do prognozowania, jak i wytrzymania. Jeśli spełni się scenariusz ze wzrostem prawie co dzień temperatury powyżej 30 stopni, szczególnie na wschodzie, południu i w centrum Polski, przy rosnącej co jakiś czas wilgotności powietrza, to czeka nas spore wyzwanie, a wiele osób doprowadzi do przemęczenia duchotą i parnością. Dla wielu jednak może okazać się najpiękniejszym okresem tego lata.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: FREDERIC SIERAKOWSKI/PAP/EPA/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni upłyną pod znakiem łagodnej, słonecznej aury przyniesionej do Polski przez wyż Noemi. Pod koniec tygodnia czeka nas jednak ogromna zmiana - zamiast blisko 20 stopni Celsjusza, na termometrach zobaczymy jedynie kilka stopni. W połączeniu z silnymi, porywistymi podmuchami wiatru poczujemy, jakby zima wróciła na dobre. Pojawią się opady śniegu.

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

IMGW opublikował prognozę zagrożeń. Jak przewidują synoptycy, w kolejnych dniach czeka nas powrót zimowych zagrożeń - poza nocnymi spadkami temperatury przy gruncie, które mogą objąć całą Polskę, lokalnie spodziewane są opady śniegu.

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Źródło:
IMGW

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Stany Zjednoczone przygotowują się na przejście kolejnego intensywnego systemu burzowego. Miejscami od środy do soboty ma spaść więcej deszczu niż zazwyczaj pada przez całą wiosnę. Meteorolodzy ostrzegają przed katastrofalnymi powodziami, szczególnie na obszarach, które zmagają się ze skutkami poprzednich burz.

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 2.04 przyniesie sporo słońca w wielu regionach kraju. Miejscami mogą pojawić się jednak niewielkie opady deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters