Do Polski napływa ciepłe i wilgotne powietrze znad Atlantyku. Sprawia, że w wielu regionach kraju powstały mgły i zamglenia. - Zjawiska mogą miejscami utrzymać się przez cały dzień - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Polska pozostaje jeszcze w obszarze podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem Finja znad wschodniej i południowo-wschodniej Europy.
- Zaznaczy się w nim wpływ płytkiej zatoki niżowej z frontem okluzji rozciągającym się od Warmii po Podkarpacie. Za frontem napływa do Polski ciepłe i wilgotne powietrze znad Atlantyku, co w polu słabo gradientowego ciśnienia poskutkowało powstaniem licznych mgieł i zamgleń nad zachodnią połową kraju - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
W ciągu dnia strefa słabo aktywnego frontu nieść będzie pogodę pochmurną, z nisko zawieszonymi chmurami, a miejscami opadami mżawki. Na Pogórzu Karpackim i w Karpatach mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. - Mgły i zamglenia mogą miejscami utrzymać się przez cały dzień - dodała synoptyk tvnmeteo.pl.
Mgły w Polsce
W części kraju występują mgły ograniczające widzialność w:
- Lesznie do 50 m;
- Ustce, Elblągu, Sandomierzu, Katowicach, Kaliszu i Sulejowie do 100 m;
- Łodzi, Chojnicach, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Poznaniu, Wrocławiu, Wieluniu, Częstochowie do 200 m;
- Łebie, Gdańsku, Płocku, Kozienicach, Kielcach do 300 m;
- Koszalinie i Jeleniej Górze do 400 m;
- Lęborku do 500 m;
- Radomiu do 600 m;
- Kołobrzegu do 700 m;
- Toruniu i Gorzowie Wielkopolskim do 800 m.
Możliwe są utrudnienia w komunikacji lądowej i lotniczej.
Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia mglistego poranka we Wrocławiu.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock