Trudna sytuacja hydrologiczna. Stany alarmowe mogą zostać przekroczone

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Na północy Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydane przez IMGW. W wyniku wysokiego napełnienia Bałtyku w niektórych miejscach na Wybrzeżu możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne.

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Pomarańczowe ostrzeżenia dotyczą województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, w tym Wybrzeża zachodniego i wschodniego oraz i morskich wód wewnętrznych RP.

Jak napisano w komunikacie, "w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (22 lutego - 545 centymetrów) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, przewidywane są wahania oraz wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych". Dodano, że na Zatoce Pomorskiej oraz na Wybrzeżu wschodnim istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenia w tych miejscach będą ważne do godziny 18 w środę.

Alerty drugiego stopnia dotyczą również obszaru Żuław i Zalewu Wiślanego w woj. pomorskim, a także Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry oraz Zlewni Iny w woj. zachodniopomorskim.

Na Zalewie Szczecińskim i ujściowym odcinku Odry "w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku i prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych". W komunikacie podkreślono, ze lokalnie na Zalewie Szczecińskim możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Ostrzeżenia stracą ważność o północy ze środy na czwartek.

Jak przekazało IMGW, w rejonie zlewni Iny alert obowiązuje w związku z prognozowanymi wzrostami stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na stacji Goleniów. Alarm przestanie obowiązywać o godz. 9 w środę.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:kw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości