W części kraju wtorek przyniesie ulewy. Alerty IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Na terenie dwóch województw są to alerty drugiego stopnia. W północno-wschodniej Polsce będzie obficie padać od wtorku do środy.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

Alerty IMGW drugiego stopnia - intensywne opady deszczu

Alerty IMGW drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla województw:

- podlaskiego;

- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: gołdapskiego, węgorzewskiego, giżyckiego, oleckiego, ełckiego, piskiego.

Prognozowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów to do 60 litrów na metr kwadratowy. Alerty będą ważne od godziny 10 we wtorek do godziny 15 w środę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu

Ostrzeżenia niższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydane zostały dla województw:

- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: kętrzyńskiego, mrągowskiego, szczycieńskiego;

- mazowieckiego, dla powiatów: ostrołęckiego, Ostrołęka, ostrowskiego, sokołowskiego, łosickiego, siedleckiego, Siedlce;

- lubelskiego, dla powiatów: łukowskiego, radzyńskiego, bialskiego, Biała Podlaska, włodawskiego.

W tych miejscach przewiduje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów - do 30 l/mkw. Alerty będą ważne od godz. 15 we wtorek do godz. 15 następnego dnia.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:kw, ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości